1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Had bildirme makamı sen değilsin'
'Had bildirme makamı sen değilsin'

'Had bildirme makamı sen değilsin'

Yüce Divan oylamasından sonra başlayan tartışmalar bitmedi. Şamil Tayyar hangi AK Parti yöneticisine sert çıktı?

A+A-

Yüce Divan oylamasında 48 fire verilmesi üzerine AK Parti'de başlayan tartışma büyüyor. Mehmet Metiner'in "Şerefsizler", Şamil Tayyar'ın "Hainler" sözlerine Mustafa Elitaş “Haddini aştı” yanıtını vermişti. Elitaş'a yanıt Tayyar'dan geldi: Genel başkan ve partinin yetkili kurulları dışında hiç kimse had bildirme makamı değildir...

Meclis'teki gizli oylamada 48 AK Partili milletvekilinin 4 eski bakanın Yüce Divan'da yargılanması yönünde oy kullanması üzerine başlayan söz düellosu sürüyor. Fireleri değerlendiren AK Partili vekiller Mehmet Metiner ve Şamil Tayyar’ın hakarete varan sözleri parti içinde yeni bir tartışmanın fitili ateşlemişti. Mehmet Metiner fireciler için "Şerefsizler", Şamil Tayyar, "Hainler" demişti.

İLK TEPKİ ELİTAŞ'TAN GELDİ

Tayyar ve Metiner’e tepki gecikmedi. AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, firelere ilişkin iki milletvekilinin yaptığı açıklamaları “haddi aşan bir açıklama” olarak niteledi.

Tayyar ve Metiner’e bir tepki de Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’dan geldi. Tayyar ve Metiner’in sözlerini kastederek, “Bu ileri lafları söylemek doğru değil” dedi.

3 GÜN SONRA YANIT

Partinin kendi içinde sorgulama yapması gerektiğini belirtti. İradeye saygı duyduğunu ancak çok normal bir şey olarak görmediğini ifade etti.
AK Parti'deki fire tartışması Şamil Tayyar'ın Elitaş'a dün yanıt vermesiyle yeniden alevlendi. Elitaş'ın açıklamasından 3 gün sonda Tayyar, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

KONUŞMA YETKİSİ YOK

"Konuşma yetkisi parti adına Genel Başkan ile parti sözcüsü Beşir Atalay, hükümet adına Başbakan ile hükümet sözcüsü Arınç'a aittir. Bunun dışında tüm açıklamalar kişiseldir, genel başkan ve partinin yetkili kurulları dışında hiç kimse had bildirme makamı değildir. 2010 Anayasa değişikliğinde hayır oyu verenler için hain diyen Cumhurbaşkanımız siyasi rehberimizdir."

‘TEK KELİMEYLE İHANET’

Şamil Tayyar’ın “Yüce Divan oylamasında 38 fire var AK Parti'de. Bu beklentinin üstünde bir rakam. 3-5 olsa tamam ama bu kabul edilemez bir rakam. İçimizdeki hainlerdir bunlar. Bu bir vicdan muhasebesi değil Recep Tayyip Erdoğan'a operasyondur. İçimizdeki ihanet şebekesi Erdoğan'a operasyon yapmıştır” sözlerinin ardından Mehmet Metiner, 'evet oyu kullananları ağır sözlerle eleştirmişti. "Bunun tek kelimeyle adı ihanettir" diyen Metiner şunları söylemişti:

"Bütün grubumuz şu an zan altında bırakılmıştır. Bir paralel siyasi kapanla karşı karşıya olduğumuzu göremeyecek kadar 'akılsız' olanların siyaset yapmamaları gerekiyor. Ben partimizden daha önce istifa edenleri bu şekilde davrananlardan bin kat daha şerefli
addediyorum."

ELiTAŞ NE DEMiŞTi?

Mustafa Elitaş, AK Parti içindeki fireler ve Şamil Tayyar'ın "AK Parti içindeki ihanet şebekesi" şeklindeki sosyal paylaşım mesajına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, iki milletvekilinin bu yöndeki açıklamasını "haddini aşan açıklama" olarak nitelemişti. "Biz kimin hangi oyu verdiğini araştırmayı, milletvekillerine, halka ve halkın temsilcilerine saygısızlık olarak görüyoruz" diyen Elitaş,
milletvekillerinin özgür iradeleriyle oy kullandığını ve bu açıklamaların AK Parti grubunu bağlamadığını belirtmişti.
Elitaş, İstanbul bağımsız milletvekili Hakan Şükür'e yönelik AK Parti sıralarına konulan "Hoşgeldin Torinolu" yazısı için de "Böyle bir hareket yanlıştır" demişti.

MEHMET ALİ ŞAHİN: 700 BİN LİRALIK SAATİ KOLUNDA TAŞIYAMAZ

AK Parti'de fire tartışmaları yaşanırken ilginç bir çıkış da  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'den gelmişti. Yolsuzluk soruşturmasında adı geçen bakanları eleştiren Şahin, şu açıklamayı yapmıştı:

Kusura bakmasın bu eski bakan arkadaşlarımız dobra dobra konuşuyorum. Asgari ücretin bin liraya çıktığı ülkede siyasetçi 700 bin liralık saati kolunda taşıyamaz. Bir tepki oyu olarak bu şekilde davrandıklarını düşünüyorum. Saatten, ‘Bakara-makaradan’ arkadaşlarımız son derece rencide oldu. Bunun yansımasıdır.”Bugün

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.