1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. HABE OVA NOSTER PAPA (BABAMIZ ERKEK)
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

HABE OVA NOSTER PAPA (BABAMIZ ERKEK)

A+A-

Vatikanda, ibretle izlenecek bir sürü olaylar yaşanıyor. Genel kanaate göre bu olanlar, sadece aysbergin görünen yüzü.. Altında inananları düş kırıklığına uğratacak derecede skandal acı gerçekler gizli.. Yeni Papa görevine başladı. Ancak eskisine ne oldu da 8 yılını bile doldurmadan aniden istifasını vererek çekildi.? Neler oluyor Hıristiyan aleminde? Bunları tartışacağız sevgili okurlar.

ESKİ PAPA NEDEN ANİDEN İSTİFA ETTİ

Hıristiyanların dini lideri Papa 16. Benedictus, Vatikan'da katıldığı Otrantolu denizci askerlerin töreninde Latince ‘Kilise'nin iyiliği için görevi bırakıyorum’ dedi. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, Papa'nın yaşı nedeniyle görevini görevi bıraktığını söyledi. Kilise kurallarına göre bir Papa kendi özgür iradesi dışında görevden alınamıyor. Araştırmacılara göre Papa üç nedenle istifa etmiş olabilir: 1) Vatikan'daki banka yolsuzlukları.. 2) ‘Eşcinsel şebekesinin ağına düşen din adamlarına şantaj yapıldığı haberinin Papa tarafından öğrenilmesi.. 3) Binlerce küçük çocuğa kiliselerde yapılan tacizlerin ayyuka çıkmış olması. 4) Vatikan'ın kendi mahkemesi tarafından örtbas edilemediği için 2006 yılından beri yürütülen sivil mahkemelerde açılan davalarda, 580 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalmış olmaları.. Taciz ve tecavüz kurbanlarına “sus payı” vermekten ödemekten iflâhı kesilen Boston ve Portland gibi Kilise kiliselerin “iflas”ını istemesi vb. kendisine yapılan baskıların nedenini oluşturuyordu.

İŞTE YENİ PAPA

Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran, Aziz Petrus Bazilikasında 266. papayı takdim etti. 76 yaşındaki yeni papa, 1998 yılında Buenos Aires baş piskoposu seçilerek ardından kardinalliğe yükselmişti. İtalyan bir demiryolu işçisinin beş çocuğundan biri olarak Buenos Aires'te dünyaya gelen Bergoglio, Felsefe, psikoloji ve edebiyat eğitimi alarak 1958'te kiliseye katıldı. 1969'da papaz olan Bergoglio, alçakgönüllülüğü, kürtaja, ötenaziye ve eşcinsel evliliğe karşı sert tavrı, basına mesafeli tutumu ve röportaj vermeyi kabul etmemesi ile biliniyor.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Dünyanın yüzölçümü en küçük ülkesi Vatikan’în başkanı olan Papa’nın sözlerinin yasa hükmünde olduğunu, İstifa eden Papa’nın “Azılı bir İslâm düşmanı” olduğunu, Papalık tarihin en karanlık dönemi olan 10. yüzyılda Roma, Avignon ve Pisa’da aynı anda üç ayrı papanın görev yaptığını, Vatikan'ın, 100 kişilik İsviçreli küçük bir muhafız ordusuna sahip olduğunu, günlük, haftalık ve aylık 200’den fazla gazete ve dergi, 154 radyo istasyonu ve 49 TV kanalı veya kablolu yayına ve Katolik Kilise’sine ait 300 milyar dolarlık servetin yönetimine sahip olduğunu, 847’de seçilen Papa 8. Joan’ın kadın olduğu anlaşılınca parçalanarak öldürüldüğünü, Kilisenin bu utanç nedeniyle kadın papayı kayıtlardan sildiğini ancak 5 asır sonra eski kayıtlardan ortaya çıktığını, bu olaydan sonra uzun yıllar Papa’ların oturak yerleri oyulmuş koltuklara oturtularak genital bölgelerine dokunulduğu ve aranan bulunduğunda “ Habe ova noster papa" (Babamız erkek)” diye bağırarak törenlere geçildiğini biliyor muydunuz?...

KİLİSE İLE MANASTIR KAVGALARI

Katolik Hıristiyanlık’ta alttan alta bir Kilise–Manastır çatışması yaşanmaktadır. Papazların amacı dünyayı elden geldiğince “insancıllaştırmak”tır. Dolayısıyla gündelik siyaset, sendika hareketleri, işçi–öğrenci eylemleri, bankacılık ve teknolojiyle ilgilenirler. Futbol maçına gidip amigoluk yapan, diskoteklerde şarkı söyleyen rahip ve rahibelere sıkça rastlanılır. Ama keşişler kapandıkları manastırlarından pek çıkmazlar. Gündelik basını çok nadir izlerler. Hatta bir çok manastır, kendi yiyeceğini, kendi giyeceğini kendisi üretir, TV ve bilgisayar gibi “modern” teknolojiyle pek ilgilenmezler DEĞERLENDİRME Saltanat kaldırıldı. Ama Halifelik kaldırılmasaydı Papalığa karşı İslam dünyası tek çatı altında bir araya gelebilir miydi diye insan düşünüyor. Hele dünyaya çil yavrusu gibi dağılan ve ödeneğini Vatian’dan alan misyoner papazları görünce.. İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum