1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Güzelliğin matematiksel karşılığı
Güzelliğin matematiksel karşılığı

Güzelliğin matematiksel karşılığı

Güzelliğin de matematiksel değeri olur mu demeyin. İşte çarpıcı bilgi...

A+A-

Yıllar boyunca güzellik kavramı birçok sanatçı ve bilim adamının ilgisini çekmiş ve birçok araştırma sonucu tabiattaki güzellik kavramının sebebinin altın orantı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu orantı hayatımızda o kadar çok karşımıza çıkmaktadır ki dünyamız, hatta evren bu orantıyla yaratılmış gibidir. Yaratılan tüm canlılarda da bu oranlar söz konusudur. Kabaca 3/2 diyebileceğimiz bu oran güzel bulduğumuz her yerde ve her şeyde mevcuttur. Superplast Estetik Merkezi kurucu ortağı Op.Dr. Coşkun L.Taşçı, bu oranın yapılardan, makinelere, kibrit kutusundan, aksesuarlara kadar bir çok alanda tasarım yapanlara ilham verdiğini söylüyor. Op.Dr.Taşçı, göze hoş görünen fotoğraflar çekmek için bile bu oranın dikkate alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Araştırmalar sonucu güzel bir yüz için bir çok açı ve orantılar tespit edilmiştir. Örneğin alın, burun ve çenenin birbirine oranları, bunların birbiriyle ve yüz hatlarıyla yaptıkları açılar, gözlerin ve kaşların konumu ve yatay düzlem ile olan açıları gibi birçok ölçülebilir değer belirlenmiştir. Yine bu araştırmalar göstermiştir ki, güzel bir yüz için bu ölçümlerin değeri ırktan ırka değişmemektedir. Yani Japonya’da güzel sayılan bir kişinin orantıları ile Finlandiya ya da Jamaika’da güzel sayılan kişilerin orantıları çok benzer özellikler gösterir.

 

VÜCUDUN ORANTILI ŞEKİLLENDİRİLMESİ İÇİN LAZER LİPOLİZ

Güzellik evrenseldir ve bunun matematiksel değerleri vardır. Op.Dr. Coşkun L.Taşçı bunu şöyle açıklıyor; “Biz plastik cerrahlar gerçekleştirdiğimiz ameliyatlarda bu prensibi temel alarak planlamalar yaparız.  Vakaların %85’inde eğer özel bir duygusal problem yoksa ve hastanın istekleri gerçekçiyse, hastanın istekleriyle bizim planlamalarımız örtüşür. Son yıllarda kullanmaya başladığımız 3 boyutlu simülasyon sistemi bu planlamaların kişiye özel bire bir olarak anında yapılıp değerlendirilmesini sağlıyor. Bu sayede planlamaların örtüşme oranı neredeyse %95. Yüzde yüz olmamasının tek sebebi insanların birbirine benzer farklı doku ve cilt davranışlarına sahip olması.  Bazen güzel hastalarımız zayıflamak için kilo verdiklerinde özellikle yüzde daha yaşlı, sarkık ve çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor. Unutmamak lazım “ Bir gram et bin ayıp örter”  ata sözünün özellikle yüzde çok doğru olduğu durumlar sıkça geçerli. Bu grup hastalarımıza eğer diyet yaparak zayıflamak istiyorlarsa bu tür sonuçlar ortaya çıkabileceğini fotoğraflarla anlatmaya çalışıyoruz. Bu özelliklere sahip olan hanımlara temel önerimiz vücudun orantılı olarak şekillendirilmesi. Bunu için lazer lipoliz en uygun tedavi seçeneklerden biri. Tabii ki bu işlemin yanı sıra bazı hastalarda iyi planlanmış bir diyet programı da iyi sonuçlar verebilir. Ancak 2 kilo verdim ama sadece yüzümden diyorsanız ve 10-15 kilo vermeyi düşünüyorsanız diyet işini tekrar bir düşünmenizi öneririm. Çünkü yüzünüzde çok işe yarayan bu yağ dokusunun kaybını yerine koymak çokta kolay bir iş değil ve yüzyıllardır yüzde çıkık ve dolgun elmacık kemikleri değişmeyen bir güzellik kriteri.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.