1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. GÜVENCE HESABINIZ VAR, SİZİN BUNDAN HABERİNİZ VAR MI?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜVENCE HESABINIZ VAR, SİZİN BUNDAN HABERİNİZ VAR MI?

A+A-

GÜVENCE HESABINIZ VAR, SİZİN BUNDAN HABERİNİZ VAR MI?

Kaza..

Bazen geliyorum der..

Terörde 15 yılda 30 bin, depremlerde ise 50 yılda 50 bin vatandaşımız ölmüştür. Oysa trafik felaketinde kaybettiğimiz  vatandaşlarımızın sayısı 10 yılda 100 bini aşmıştır.

Ülkemizde halen 8 milyondan fazla araç olup, buna her yıl 500 bin dolayında yeni araç ekleniyor  ve her yıl 1 milyon vatandaşımız sürücü belgesi alıyor.

Araç ve yolcu sayısı arttıkça, trafik kazaları da artıyor.

Araba aldınız. Zorunlu yaptırmanız gereken sigortaları da yaptırdınız. İşte o sigortalar bir fonda birikiyor.Sigorta şirketlerinin yaptığı sigorta işlemlerinden Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmesindeki Garanti Fonunda biriken para sizin tedavi masraflarınızı karşılamak üzere birikiyor.

 Kaza olsun istemeyiz fakat ne yazık ki hemen hemen hergün hastanelerin ilk müşterileri çoğunlukla  trafik kazalarından gelenler olur.Diyelim ki kaza oldu Hastane personeli “ Yapılacak müdahale ve  tedavi  ücretlerini ödeyeceğinize dair şu belgeyi imzalamanız gerekiyor diyerek size bir kağıt ve kalem

uzattı. Ancak sizde bu belgeyi imzalamazsam bana müdahale edip

tedavi etmeyeceğinize dair bir belge imzalayın deyiverin bakalım ne olcak ? Herşeyin kötüsünün olma ihtimaline karşı kanunlarımız vardır bilirsiniz.Yasalar konur, kaldırılır, ,işimiz düşmezse ne haberimiz olur ne faydamıza ne zararımıza , gelir geçerler..

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda trafik kazalarında bedensel olarak zarar gören insanların tedavi giderlerinin GARANTİ FONU(GÜVENCE HESABI)ndan karşılanacağı hususunda kesin hüküm vardır.Yasanın 98, maddesi açık olarak şöyle..

Tedavi giderlerinin ödenmesi:

Madde 98 - Motorlu araçların sebep oldukları kazalarda yaralanan kimselerin ilk yardım, muayene ve kontrol veya bu yaralanmadan ötürü ayakta, klinikte, hastane ve diğer yerlerdeki tedavi giderleri ile tedavinin gerektirdiği diğer giderleri aracın zorunlu mali sorumluluk sigortasını yapan sigortacı başvurma tarihinden itibaren sekiz iş günü içinde ve zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları kapsamında öder.

(Değişik:25/6/1988 - KHK - 330/6 md.; Aynen kabul:31/10/1990 - 3672/5 md.) Birden çok aracın karıştığı bir trafik kazasında zarar gören kişiler, araçların sigortacılarından herhangi birine veya 108 inci maddede belirtilen durumlarda Garanti Fonu'na başvurarak zararın giderilmesini isteyebilirler. Giderleri ödeyen sigortacı veya Garanti Fonu, ödediği miktarın sorumluluk oranlarına göre paylaşılmasını talep edebilir. Zarara sebep olan aracın bilinmemesi veya geçerli bir zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunmaması veya sigortacının iflas etmesi veya çalınan aracın işleteninin sorumlu tutulamaması hallerinde, birinci fıkrada belirtilen giderler, 108 inci maddede öngörülen Garanti Fonu tarafından ödenir.

2918 Sayılı Karayolları Kanunu’nun 8/b maddesi 3. fıkrası hükmü açıktır. Hastane idaresi tarafından bu durumlarda tedavi bedelleri ilgili sigorta şirketinden tahsil edilmesi gerekmektedir. Trafik kazası geçiren kişi/yakınlarının trafik kazası nedeniyle hastanın tedavi görmesi gerektiğini “kaza tespit tutanağı” ve diğer ilgili belgeler ile kanıtlaması, belgeleri Hastane idaresine ibraz etmesi gerekmektedir .

Peki sonuçta nemi oluyor, canım Türkiyem’ de ne olmasını beklerdiniz? Bilgisizlik  sonucu yaşanan karmaşa .. Her zaman olduğu gibi..


Trafik kazazedelerine verilen tedavi bedelleri, ilgili sigorta kuruluşlarınca karşılanmaktadır denilmekte ise de; uygulamada bunun sınırlı olduğu ve işlemlerinin karmaşık olduğu açıktır. Bu nedenlerle, sağlık hizmeti veren kuruluşlar, kazazedeler ve sigorta şirketleri olarak tarafların hakları gözetilerek, uygulamadaki güçlüklerde dikkate alınarak mevzuatın gözden geçirilmesinde yarar görülmektedir. Sigorta kuruluşlarının ise yükümlülüklerini daha duyarlı bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Umarım bu konu hakkındaki yazımız faydalı olur. Tabii ki konu kapsamlı olduğu için başka kaynaklardan da incelemenizde  yarar var.. Kazasız günler dileğiyle..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum