1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. GÜNÜMÜZ VE KONUMUZ KADIN..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜNÜMÜZ VE KONUMUZ KADIN..

A+A-

Her güne bir anlam yüklemek..İnsanların dikkatini çekmek ve o günün anlam ve önemine dair düşünmek, düşündürtmek..

Günümüz ve konumuz kadın..Çok acı bir olayın ardından anılmaya ve gündemde tutulmaya devam eden bir gün..Bugünün asıl amacı,çalışan kadınların sosyal haklarının verilmesi ve iyileştirilmesi olsa da , siz yine de ev kadını da ki en ağır işçiliktir, eşinize , annenize sarılın.

Kendi ayaklarının üzerinde duruyor kadın..En eğitimlisinden eğitim almamışına kadar çalışmak , kadınların vazgeçilmezlerinden artık.

Üniversite eğitimi alarak yüksek mevkilerde boy gösteren kadınlar, iş hayatının her alanındalar.Mecliste,emniyet güçlerinde, orduda,eğitim ,sağlık,adalet, iş gücü alanındalar.

Kadın; milletvekili, polis, subay, öğretmen, doktor,pilot,hakim, işçi, memur, gazeteci, esnaftır.

Dükkan açar, geçer başına .Kredi kullanır, araba kullanır, uçak kullanır..Tarladadır..Eker, biçer, hasat eder..Kadın olan evde bereket olur, temizlik olur..Kadın sadece kendisine değil, eşine çocuklarına bazen aile büyüklerine de bakar..Her yere yetişme gücü vermiş yaradan..

Kadına yönelik şiddet hala var, yok desek yalan olur.Beden işçisidir.Tacize , tecavüze uğrar,elini kana bular, mahkumdur.

Çalışmak...İş koşulları ne kadar zor olsa da çalışmak  artık erkek kadar kadın içinde önemli..İş hayatının içerisinde kadın, kendisine bakmayı, özen göstermeyi, dik durmayı, güçlüklerle baş edebilmeyi öğrenir.

Başını kapatır söz olur, açar yine söz olur..Kadını baştan çıkartıcı bir cins haline getiren başka bir sektör daha var tabii ki..Olmaz mı? Parası güzel , sektör kalabalık..Reklamlarında kadınları kullanmayan iş sektörü yok gibi..Araba başta olmak üzere çıplak kadın vücudunun satamayacağı ürün yoktur..

Eğitimde erkek kız ayrımı yok artık..Kız çocukları çalışma hayatına atılmak için eğitim alıyor.Eğitimini aldığı alanda iş bulursa ne ala..Bulamazsa dahi bulduğu işte çalışmaya başlıyor

Çalışmanın her türlü zorluğuna karşı, özgüveni ile ekonomik olarak erkeğe bağımlı kalmadan ayakta durmanın dışında, ailenin geçimine katkıda bulunmakta var işin içinde ..Şehirlerde tek maaşla geçinmek nerde?

Hayat koşullarının insanları köylerden kopardığı zamanımızda şehir hayatı içerisinde masraflara tek başına yetişmek ne mümkün.. Eşinin yanında olan kadın, hem evde hem işte iki ayrı iş yerinde , her şeye yetişmeye çalışarak ailesini ayakta tutmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır.

Çalışan kadın hele bir de anne ise..

Sosyal güvencesi olmasa da ki çoğunca yoktur,temizliğe gider, bulaşık yıkar , yinede umudunu kesmez çocuklarının yarınlarından..

Şimdi diyeceğiz ki hükümetler, çalışan kadının ve çocuğunun ruh ve  beden sağlığını düşünerek, maddi imkanlardan yoksun bırakmadan yasalar çıkarmalıdır. Çalışan kadınların çok olduğu iş yerlerinde kreş açmalı, doğum iznini zorunlu olarak ücretli kullandırttırmalıdır diye düşünebiliriz ve bunu da yazabiliriz.Fakat sesimizi bir çalışan kadın olarak ne kadar duyurabiliriz orası şüpheli..?

Birde son 4+4+4 eğitim sistemi ile  küçük gelinler var .. Bir canımı sıkıyor  ki sormayın gitsin!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum