1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. Gülnar tarihinde ilk defa böyle bir felaket yaşıyor..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Gülnar tarihinde ilk defa böyle bir felaket yaşıyor..

A+A-

7 Temmuz " da başlayan ve bu güne kadar ancak kontrol altına alınabilen orman yangını hepimizi derinden üzdü. An be an takip ettiğimiz haberlerinde yangının devam ettiğini ve verilen kayıpları duydukça yüreğimiz yandı.Yapılan çalışmaların sonucunu geç vermesinin faturası ise bir hayli ağır ..Önce can kayıpları sonra maddi kayıplar..Yanan her ağaç ile  yanan ciğerlerimiz, kaybolan milli servetimiz, kaybolan geleceğimiz..Tüm Gülnar  ve Mersin halkına  geçmiş olsun derken temennim bu yaz  ülkemin her neresinde olursa olsun hatta dünyada  başka orman yangınlarının olmamasıdır.

Orman yangınlarının  çoğunun  ihmalden kaynaklandığını biliyoruz. Vatandaşlarımızın  bu konuda hassasiyet göstermesi gerekmektedir. Bu yıl ocak-temmuz döneminde 681 orman yangınında 1400 hektar orman alanı yandı. Yangın nedenleri arasında, hem yanan alan hem de yangın sayısı açısından "ihmal ve dikkatsizlik" ilk sırada yer alıyor. Yangın nedenleri arasında hem yanan alan hem de yangın sayısı açısından "ihmal ve dikkatsizlik" ilk sırada yer alıyor. Bu yılki 681 orman yangınından 351"ine neden olarak gösterilen ihmal ve dikkatsizlik, yanan bin 490 hektarlık arazinin yarısından fazlası olan 837.4 hektarlık alanın zarar görmesine yol açtı.
İhmal ve dikkatsizlik yüzünden çıkan yangınlarda da söndürülmemiş sigara izmariti atılması ve anız yakılmasının büyük zarara neden olduğu dikkati çekti. Sigara izmariti yüzünden çıkan 58 yangında 41.2 hektar, anız yakılması sonucu çıkan 27 yangında 57.2 hektar, ""çoban ateşi"" ile çıkan 42 yangında 17.7 hektar, piknik ateşi kaynaklı 9 yangında ise 4.7 hektar orman alanı kül oldu.
Kundaklama, "alan açma" gibi nedenlerle kasıtlı çıkarılan 59 yangında 142.4 hektar, enerji nakil hatlarından kaynaklanan "kazalar" yüzünden çıkan 25 yangında 102.5 hektar alan zarar görürken, yıldırım düşmesinden kaynaklanan 63 yangın 20.5 hektar alanda tahribata neden oldu. Bu yıl çıkan ve 124 hektar ormanlık alanın yanmasına neden olan 138 yangının meydana geliş nedeni ise belirlenemedi.

Gülnar'daki yangın 7 Temmuzda başladı. Helikopterleri 10 dakika içinde bölgeye hareket etti ama yetmedi..Bu yangında, iki insanımızı kaybettik.Bu yangın, doğadaki  binlerce canlının ölümüne sebep oldu.Bu yangın   onlarca aileyi de evsiz  bıraktı.orman yangının neden olduğu felakete üzülmemek elde değil.. Tüm  dünyanın  olmazsa olmazı ormanlarımızda  böyle felaketler yaşanması demek  insanlığın daha ileriki  süreçte  telafisi mümkün olmayan felaketler yaşaması  demektir.

 Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.