1. YAZARLAR

  2. Gençliğin Sesi

  3. GÜLER YÜZ :)
Gençliğin Sesi

Gençliğin Sesi

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜLER YÜZ :)

A+A-

"Asık suratlı insanlardan hoşlanır mısınız?" diye sorsam tabi bana gülersiniz. Ben de gülmeniz için böyle başladım. Güler yüz ile yazacağım bu konuşmayı asık surat ile okumanızı istemem. Düşünsenize konuşurken söze başladığınızda karşınızdakinin kaşlarını çattığını, asık bir suratla sizi dinlediğini... Valla benim konuşma hevesim gider. Lafı kısa kesip bu tatsız sohbeti bir an önce bitirmeye çalışırım. Bir de karşınızdakinin sizi güler yüzle dinlediğini hatta araya bir kaç tatlı söz karıştırarak sohbete canlılık verirse konuştukça konuşasınız gelir. 

Zaten böyle değil midir? Güler yüz insana her zaman cesaret verir. Çünkü güler yüzlü insan kusurları affedebilen insandır. 

Güler yüzlü ve affedici olmak aynı zamanda bir olgunluk göstergesi değil midir? Olgun insanlar da affedici ve kusurları örtücü bir tavırdadırlar. 

Bu dünya öyle çatık kaşla dolaşmaya, önümüze gelenin gönlünü kırmaya değecek bir dünya değildir. Güler yüzlü insanların arasında yaşayanların hayatı daha tatlı geçer. Bektaşiyi bilirsiniz; mezar taşına beş sene yaşadı yazdırmış. Bu beş sene onun hayatta gülerek, neşe içinde yaşadığı, gam keder nedir bilmeden geçirdiği senelermiş. 

Bazı kimseler vardır sanki Cenabı Hak onlara gülmeyi yasak etmiştir. Gülmeyi adamın ciddiliğini bozan bir hal sayarlar. Yüz göz olmasınlar diye kimseye gülmezler. Kaşları her daim çatıktır. Hatta kendilerine yaptıkları yetmiyor gibi gülenlere de kızarlar. Hayatı böyle saymak çok yanlıştır. Unutmayalım güler yüz sadakadır. İnsanların hayvanlardan bir farkı da gülmektir. Zavallı hayvanlar belki de ne kadar çok gülmeyi isterlerdi. Halbuki insanlar çok şükür gülebiliyorlar. Bu imkanı niye kullanmamalı?

Bazı bilim adamlarının deyimine göre gülmek bir hastalıkmış. Bence hastalıkların en güzeli. 

İkinci dünya savaşından önce Avrupa'da bazı milletler çok az güldüklerini farketmişler. Bunu en çok Macarlar dert edinmişler ve yanlış hatırlamıyorsam Budapeşte kentinde insanlara gülmeyi öğreten bir mektep açmışlar. Yaa biz gülüp geçerken adamlar okulunu açmışlar. 

Şairlerimizden birisi dostuna hediye ettiği bir resimde "Ağlarım hatıra geldikçe gülüştüklerimiz!" diye yazmıştır. Çünkü en güzel hatıra gülerek geçen günlerin hatırasıdır. Hayatta o günlerin sayısı az olursa bir gün gelir "Ne etmişim ben de neden gülmemişim" diye ağlayabilir.

Yüzünüzden tebessüm eksik olmasın...

Sultan Şah

Önceki ve Sonraki Yazılar