1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. GÜLE GÜLE MADİBA !…
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜLE GÜLE MADİBA !…

A+A-

GÜLE GÜLE MADİBA !…

2000’li yılların başında Orta Afrika seyahatinden dönüyorduk. Uçağın arka tarafında karşılıklı restleşme şeklinde sesler yükselince olayın olduğu yere gittim. İnterpol, Mali’li genç bir adamı yurt dışına çıkış yasağı nedeniyle uçaktan indirmeye çalışıyor, diğeri de inmiyordu. İki tarafın sertleşen tartışmalarından dolayı yolcular tedirgin oluyordu. Ama Polis adamı indirmek için inatla ısrar etmesine rağmen bir kere olsun eliyle temas dahi etmedi. Burası Afrika’ydı.. İsviçre ya da Belçika değildi.

GÜNEY AFRİKA

Afrika’ya yaptığım seyahatlerde hep Mandela’nın ülkesi Güneye inmek istemişimdir. Olmadı.. Mandela hakkında yazı yazayım istedim. Ama hakkında öylesine karalama kampanyası başlatılmıştı ki, erteledim. Ama şimdi O’na “ Güle güle Madiba” demek istiyorum.. Kimdi Mandela? O bir özgürlük, demokrasi ve barış savaşçısıydı. Irkçı beyaz azınlık rejiminden o kadar zulüm gördüğü halde beyazlara düşman olmayan, kin ve nefretten uzak duran, hem siyahlar, hem beyazlar için bir arada özgür ve barışçı bir yaşamı savunan lider... Mandela’nın belki de en özet anlatımı: ‘Comrade, Leader, Prisoner, Negotiator, Statesman’ yani ‘Yol arkadaşı, Önder, Mahkûm, Müzakereci, Devlet Adamı’...

MANDELA YA DA MADİBA

O, 1918’de Güney Afrika'nın Doğu Cape eyaletinde Mvezo adlı küçük bir köyde doğdu. Dedesi Thembu aşiretinin kralı, babası ise kabile şefiydi. Rolihlahla Dalibhunga adıyla doğdu; öğretmeni kendisine, Nelson adını taktı. 1948’de Parti National Arikaner’ün iktidara gelmesi ile ayrımcı politikaların şiddeti arttı. 1960’da ANC’nin askeri kanadını kurdu ama barışçıl yolları savundu. CİA’nında desteği ile Güney Afrika hükümetinin emri ile 5 Ağustos 1962’de tutuklandı. 12 Haziran 1964’te ömür boyu hapse mahkum edildi. Toplam yirmi yedi sene hapiste kaldıktan sonra 11 Şubat 1990’da serbest bırakıldı. 1993’te De Kerk ile birlikte nobel barış ödülünü aldı. Ama O, intikam alınmasına karşı çıktı. Hep birlikte barış içinde yaşayabileceklerini düşünüyordu. Bu nedenle hem kendi halkı, hem tüm dünya ona derin bir sevgi ve saygı duydu. Sonunda siyah halkın kararlı direnişi ve uluslararası destek ırkçı rejimi değişime zorladı. Mandela’yı hapisten çıkarıp onunla görüştüler. Sistem demokratikleşti, ülke barışa ulaştı ve Mandela devlet başkanlığına seçildi. Mandela iktidarı sevmediğini ve "koltuk bağımlısı yöneticilere inat" yalnızca bir dönem devlet başkanlığı yapacağını söylüyordu. Sözünü tuttu da. En güçlü olduğu dönemde siyasetten ayrıldı. Güney Afrika'da aşirette çağrıldığı takma adıyla "Madiba :halkın umudu" diye anıldı.

DEĞERLENDİRME

İnsanlığın dev şahsiyeti, Tek Adam olmadı,alçakgönüllülü, “Kin ve garez duygusundan yoksun bir hayatı seçti. Bu yüzden yanında yüzlerce koruma taşımaya ihtiyaç duymadı. Çektiği acıların intikamını almak yerine bunların başkaları tarafından da yaşanmaması için mücadele verdi. Bu özellik İslam Peygamberi Hz. Muhammed (A.S) de açık be belli idi. Mekkenin Fethini müteakip kendine yapılanlar dahil umumi anlamda hoşgörüyü esas aldı. Ne mutlu böyle düşünebilenlere..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.