1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gül'den 35. madde açıklaması
Gül'den 35. madde açıklaması

Gül'den 35. madde açıklaması

Askerî darbeye dayanak oluşturduğu gerekçesiyle eleştirilen TSK İç Hizmet Yasası'nın 35. maddesinin değiştirilmesi için bir çağrı da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi

A+A-
27 Nisan e-muhtırasının Genelkurmay sitesinde yayınlanmasının 4. yılında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, son yıllarda hukukî altyapının yenilendiğini, 27 Nisan gibi siyasete müdahale girişimlerinin geride kaldığını belirtti. Cumhurbaşkanı, darbe geçmişinin tamamen silinmesi için 35. maddenin değiştirilmesi gerektiğini kaydetti.
Türkiye, 11. cumhurbaşkanını seçimi sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin e-muhtırasıyla tanıştı. Açıkça ilan edilmese de cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Abdullah Gül'ü seçtirmemek için gece yarısı Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesine konulan bildiri, eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun, "Meclis'te 367 vekilin bulunması gerekir." tezini kabullenen CHP'ye destek amacı taşıyordu. 27 Nisan'ın 4. yıldönümünde o günleri, seçilmesi engellenmeye çalışılan Cumhurbaşkanı Abdullah Güldeğerlendirdi. 27 Nisan'ın artık tarih olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, hukuk alanında yapılan değişiklikler ve yaşanan zihniyet değişimi sayesinde eski Türkiye'ye ait bu tür gelişmelerin bir daha yaşanmayacağını vurguladı. Muhtırayı, yayınlanmadan 1 saat önce öğrendiğini ifade eden Gül, normalde demokrasiye yapılan bu tür müdahalelere cevaz vermese de böyle yorumlamalara açık TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35'inci maddesinin değişmesi gerektiğini ifade etti. Belgrad'da yapılan Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü zirvesi dönüşü uçakta açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Gül, özetle şunları söyledi:

27 Nisan tarih oldu, alınacak dersler var

Onların hepsi tarih oldu. Artık bunlar bir daha tekrarlanmayacak. Belki siyasi tarih olarak bakmak gerekir. Buna şüphem yok. Siyasi tarihimiz açısından 27 Nisan'dan alınacak önemli dersler vardır. Bir kere, 27 Nisan benzeri gelişmeler, eski Türkiye'ye özgü olaylardı.

Benim şapkam yok ki alıp gideyim

27 Nisan'da seçilmişlerin ilk kez demokrasiye yapılan müdahaleye cevap verdiği, öncekilerde olduğu gibi iktidarın şapkasını alıp gitmediği hatırlatılan Cumhurbaşkanı Gül, elini başına götürerek, "Benim şapkam yok ki." diye cevap verdi ve ekledi: "27 Nisan sonrası yaşananlar, demokrasinin oturması açısından hayırlara vesile oldu."

Türkiye, bence bu riskleri atlattı. Geçen sürede hukukî yapıda köklü değişiklikler oldu. Bazen hukukî yapı, insanları bu tür girişimlere azmettirici oluyor. Hukukî yapı ve yasalar çok değişti. Anayasa değişti. Dolayısıyla hukukumuz müsaade etmez.

Siyasette görüş birliği var

Bu cevap üzerine, daha önceki askerî müdahalelere gerekçe yapılan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu 35'inci maddenin hâlâ durduğunu hatırlatınca, Cumhurbaşkanı şöyle dedi: "Onlar da değiştirilir. Aslında o maddenin içeriğini ve bağlantılı kısımlarını okursanız, bu tür girişimlere cevaz vermez. Yani bir hukukçu okursa, durumdan vazife falan çıkarmaz. Ama böyle yanlış algıya yol açtığı için onun yeniden yazılmasında fayda var. Eski hukukumuzun yorumlanması, yanlışa azmettiriyordu. Bu yasaların gözden geçirilmesi ve bu tip problemli noktaların yenilenmesi şart. Gelişmiş demokratik hukuk devletlerinde kriter neyse Türkiye de öyle olacak. Bu yolda çok mesafe alındı. Bütün siyasî partiler, gördüğüm kadarıyla aynı anlayışta. Bu büyük şans. Türkiye'nin önemli partilerinden biri böyle düşünmese ne yapardınız? Tüm siyasî partiler bu konuda Türkiye'nin gelişmiş demokrasi standartlarına ulaşmasını istiyor. Bundan sonra böyle şeyler olmaz, krize de dönüşmez.


ZAMAN
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum