1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ''GÜÇLÜ KIZLAR, GÜÇLÜ YARINLAR''
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

''GÜÇLÜ KIZLAR, GÜÇLÜ YARINLAR''

A+A-

“GÜÇLÜ KIZLAR, GÜÇLÜ YARINLAR "
Anlaşıldı.. Yıllardır Anneler Günü, Kadınlar Günü, Sevgililer Günü derken, günler öncesinden alınacak hediyeler düşünülürken, kadının sosyal, ekonomik, kültürel zayıflıklarının , eksikliklerinin , eşitsizliğin farkına varılması gereken günlerde işi ticarete dökerek, o gün geçtikten sonra hiçbir şey değişmeden hayat devam etmiyor mu? Ediyor.. Yine evde olsun, işte olsun yoğun bir tempo ile yarını hazırlıyor kadınlar. Bilerek, bilmeyerek, öğrendikleriyle, yapabildikleriyle. Ellerinden geldiğince..
Kadının cinsiyet ayrımcılığına, eşitlik haklarına, sosyal, kültürel, ekonomik yetersizliklerine, eğitim haklarından yeterince faydalanamamaları yıllarıdır sözde kutlanan “Kadınlar Günü’nde çözülebildi mi?
Yıllardır kayıp olan çocuklarını arayan, evlatlarını teröre kurban veren, engelli evladını sokağa çıkarmaya utanan, evladının engeli ile eve hapsolan maddi ve manevi yoksunluk içinde yaşayan, ruhen çökmüş, sorunlu, sorumsuz, içkici, kumarcı, dayakçı kocasına evlatları için, gidecek yeri olmadığı için, sokağa düşmekten korktuğu için katlanan annelerin sorunları hangi Anneler Günü’nde konuşuldu, halledildi. Kısmen getirilen cezalar yeterli oldu mu? Kadın cinayetlerinin önüne geçilebiliyor mu? Tacizlerin, tecavüzlerin kutlanan onca güne rağmen tavan yaptığını içimiz acıyarak duyuyoruz, görüyoruz, üzülerek izliyoruz.
Kadınlar, anneler, sevgililer derken çözülemeyen onca sorunu ancak derine inerek çözebileceklerini düşündüler herhalde.
Bugün 11 Ekim 2016. “Dünya Kız Çocukları Günü”
Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 2012’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 11 Ekim, “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan edildi.
Hadi bakalım buyurun.. Dünyanın kız çocuklara en kötü davranan 6. Ülkesiyiz. Ülkemiz çocuk taciz ve tecavüzlerinde dünya ikincisi. Fiziksel, cinsel, duygusal tacizin yanısıra, huzursuz, mutsuz, sözlü ve fiziksel şiddetin olduğu ailelerde çocuğun kendi anne babası tüm hıncını çocuktan alıyor nerdeyse..
Türkiye’nin birçok yöresinde kız çocuklar okula gönderilmiyor. Son yıllarda kız çocuklarının cinsel sömürüsü, kızlarda erken evlilik, çocuk gelinler, namus cinayetleri/intihara zorlama, uyuşturucu bağımlılığı ve kayıp çocuklar olgusu da kaygı verici boyutlara ulaştı.
Uğruna cinayetlerin işlendiği, günahsız kızların kurban edildiği namus olgusunun bu denli yoğun olduğu bir ülkede bu kadar çok taciz ve tecavüzün olması da ayrı bir tartışma konusu.
Türkiye’de her üç kız çocuğundan biri 18 yaşın altında evlendiriliyor. Reşit olmadan evlendirilen kız çocuklarının sayısı erkek çocukların sayısından 20 kat daha fazla. 15 yaşın altındaki kız çocuklarının doğum esnasında ölme riski 20 yaşındaki kadınlara kıyasla 5 kat daha fazla.

Türkiye’ de her 5 çocuktan biri çalışıyor. Daha ucuz.. Eve birkaç kuruş getirsin, ekmek parasına katkıda bulunsun, yiyor ya.. Harcanan onun çocuk yılları olsun kimim umurumda!
“Güçlü kızlar, güçlü yarınlar " sloganıyla 11 Ekim’ lerde kutlanan “Dünya Kız Çocukları Gününde durumun daha iç acıcı olmasını isterdim ya ne yazık ki görünen ve yaşanan bu. Yarınların eğitimli, sosyal ve kültürel yönden zenginleşmiş, ekonomik özgürlüğünü kazanmış kadınlarının yetişmesi umuduyla, içinde hala bir kız çocuğu olan tüm kadınların ve bir günleri dahi olduğunu bilmeden büyüyen tüm kız çocuklarının “Dünya Kız Çocukları Günü” kutlanacak gelişmeleri beraberinde getirmesi dileğiyle. Kutlu olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.