1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. GÖRENEDİR GÖRENE….
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

GÖRENEDİR GÖRENE….

A+A-

Bizim güzelim dilimize son yıllarda bir kene gibi yerleşen , ne yazık ki duya duya da kanıksadığımız ve artık garipsemediğimiz ne de çok kelime var, farkında mısınız? Bizim güzel dilimize olduğu kadar  hayatımıza  da yerleşen bu kelimeleri sayacağım şimdi, bakın görün …Ne var bunda diyeceksiniz bir an..Ne var bunda…Evet, fark edenler mırıldanıyordur şimdi..Vay be, demek o kadar içimize işlemiş ki tuhaf bile gelmiyor diye..

“Hırsız,hortumcu,rüşvetçi,sahtekar,kalpazan,tecavüzcü,holigan,kaçakçı,kapkaççı,kadın satıcısı, kiralık katil,yankesici,dolandırıcı,sömürücü, uyuşturucu .. Yeter  değil mi? Uzatmak mümkün..
Sadece içimize işlese keşke, toplum içinde bu kelimelerin mimarları çoğaldıkça, bakalım  daha bunlar gibi kaç kelime dilimize ve hayatımıza yerleşecek?

Anladınız siz, anladınız..Sadece dilimiz ve hayatımız değil, toplumumuz da değişiyor.Sizi  bilmem ama ben ne isterdim biliyor musunuz?

    Huyumuz suyumuz değişmesin, güler yüzlü , tatlı dilli , hoş görülü bir toplum olmayı sürdürelim ve medeniyeti, teknolojiyi kullanalım ama “BİZ KALALIM”

Biz olarak kalalım, hiçbir millette olmayan özelliklerimizle kalalım..Millet olarak özelliklerimizi korurken, ekonomimizi  düzeltmeli, refah seviyesini yükseltmeli ve daima ileriye gitmeliyiz.Fakat, ne yazık ki  her zaman olduğu gibi bize hazırlanan tuzaklara düşüyor, birbirimizi kollayacağımız koruyacağımız yerde aklımızı ve irademizi devre dışı bırakarak zor durumlara düşüyoruz.

Görenedir görene, köre nedir köre ne?
Bu da bir atasözü.. Anlaşılmadıysa, anlamı şu..“
Bir şeye karşı takınılacak sağlıklı tavır, onu görmeye ve anlamını kavramaya bağlıdır. Görmesini bilmeyen, yeterli bir kavrayışa da ulaşamaz. Dolayısıyla onun için hiçbir şeyin anlamı olamaz.” 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.