1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. GEZİ’Yİ DESTEKLEYENLERE MAHALLE BASKISI…
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

GEZİ’Yİ DESTEKLEYENLERE MAHALLE BASKISI…

A+A-

GEZİ’Yİ DESTEKLEYENLERE MAHALLE BASKISI…

Halkın patlama noktasına gelmiş öfkesinin zirve yaparak sokaklara yansıdığı Gezi Parkı protestolarını küçümsemek, bu direnişe müspet bakanlara karşı orantısız eleştiriler getirmek, yeni bir mahalle baskısını doğurdu.

Dün günlerdir yapmak isteyip de yapamadığım bir teröristçe faaliyet içinde bulundum. Bir arkadaşımın ısrarlı daveti ile eşimi ve oğlumu da alarak Turgut Özal Caddesi’nin Kenen evren Bulvarı ile kesiştiği kavşağa gittim. Akşam saat 21.00 sularıydı. Sıcak bir Haziran akşamında binlerce insanın cadde üzerinde toplanmış olduğunu gördüm. Yasal gösteri haklarını kullanarak hükümetin uygulamalarını protesto ediyorlardı. Aralarında uzun müddet çapulcu diyebileceğim insan aradı gözlerim. Hepsi tahsilli terbiyeli ve cemiyetin kurallarına hassas insanlardı.

Bir hususa daha hassasiyet gösteriyorlar. Her geçen gün daha da hafifleşen ülkemizdeki demokrasi anlayışının küçülmesine de hassasiyet gösteriyorlardı. Dün akşam toplanan bu insanların ortak tavrında, iktidarın ve Başbakanın yaptığı her icraatı kabullenmek yerine, yanlış olanlarına itiraz edebilen bilinçli duruşa sahip olduklarını gördüm. Cadde üzerindeki tek bir çiçeğe ve tek yaprağına hassasiyetle zarar vermediklerini gördüm. Polis yoktu, çevik kuvvet yoktu ve TOMA yoktu. Ancak en hafifinden bir tek bile taşkınlık da yoktu.

Bu güzel gösteriden sonra kendi kendime hayıflandım. Nedir üstümüzdeki bu mahalle baskısı. Şimdi insanlar Gezi protestolarına destek verince çapulcu oluyor. Ancak Kazlıçeşmeye gidince mücahit oluyorlar. Millete dayatılan bu baskıyı bir tarafa atmak gerekir diye söylenirken ekranlara düşmüş Ahmet Hakan’ın köşe yazısını okudum. Daha da rahatladım. Yalnız olmadığımıza sevindim. Köşe yazımın bu kısmından sonrasını Ahmet hakan’ın satırlarına bırakıyorum. İşte o gönüllere su serpen adaletli yazı.

Bu mudur adalet?

—Taksim’e gidenleri terörist ilan edip Kazlıçeşme’ye gidenleri kahraman ilan etmek midir ADALET?

—Taksim’e giden bütün yolları kapatıp Kazlıçeşme’ye giden bütün yolları açmak mıdır ADALET?

—Taksim’e gitmeye kalkanların üzerlerine TOMA’larla ilaçlı su sıkıp, Kazlıçeşme’ye gidenlere belediye otobüslerini tahsis etmek midir ADALET?

—Taksim’e giden vatandaşın anayasal protesto hakkını gasp edip Kazlıçeşme’ye giden vatandaşın söz söyleme özgürlüğünü sağlamak mıdır ADALET?

—Taksim civarında gönüllü doktorları kelepçeleyip Kazlıçeşme Meydanı’nda Kızılay çadırı kurdurmak mıdır ADALET?

—Taksim’e giden bütün metroları durdurup Kazlıçeşme’ye gidenler için metrobüs tahsis etmek midir ADALET?

Valiye 10 soru

—BİR: “TOMA’lardan sıkılan su ilaçlı su” dediniz. Neden suya ilaç atılıyor? İlaca neden gerek duyuluyor?

—İKİ: Suya katılan ilaç, “Jenix” adlı solüsyon mu? Bu solüsyonun ciltte yanma, tahriş ve kızarıklığa neden olduğu, yüksek miktarda gazla temas halinde deride yanıklar oluşturduğu iddia ediliyor. Ne diyorsunuz?

—ÜÇ: Divan Oteli’nin lobisine sığınan insanların üzerine neden biber gazı sıktırdınız? Bu müdahalenin amacı nedir?

—DÖRT: Doktorların kelepçelenerek gözaltına alınmasının nedeni nedir? —BEŞ: Tamamen barışçıl bir şekilde yürüyüş yapan insanların üzerine neden biber gazı sıktırdınız ve sıktırıyorsunuz?

—ALTI: Yaralı sayısını nasıl saptıyorsunuz? Elinizdeki envanterin kaynağı nedir? —YEDİ: Ateşli silahla vurulan polis memurlarından söz ediyorsunuz... Bu kadar sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı bir ortamda, ateşli silah kullananların yakalanamamasını neyle açıklıyorsunuz? —SEKİZ: “İstesek yaralı sayısını daha az açıklayabilirdik” diyorsunuz... Bir hukuk devletinde böyle bir ihtimali aklınızın bir tarafında tutuyor olmanız sizce de manidar değil mi? —DOKUZ: Marjinal gruplardan söz ediyoruz. Az önce evimin önünden binlerce kişi yürüyüş yaparak geçti... “Binlerce kişilik marjinal grup” olur mu? —ON: Hastanelere gaz ve su sıkıldı... Bunun amacı nedir? Hastanelere sığınan eylemcilere yönelik böyle bir uyguluma yapılıyorsa, hastanelerde yatan hastaların durumu ne olacak?

Önceki ve Sonraki Yazılar