1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. GERİ DÖNÜŞÜM BİR ZORUNLULUKTUR
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

GERİ DÖNÜŞÜM BİR ZORUNLULUKTUR

A+A-

GERİ DÖNÜŞÜM BİR ZORUNLULUKTUR

Savaşlar ,ölümün, gözyaşının, acının  yokluğun dünyadaki adı .Savaşlar yiyecek, içecek kaynaklarını tüketir,bazen yok eder, barınacak yer bırakmaz.İnsanı evinden yuvasından eder, bazen de yurdundan ..Ülkeler savaş sırasında mevcut kaynaklarını kullanır ve savaş sonunda yeniden doğrulabilmek için kaynağa ihtiyaç duyarlar. Geri dönüşüme olan ihtiyacın başlamasında savaşlar etkili olmuştur.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ülke çapında geri dönüşümle ilgili kampanyalar başlatılmış, vatandaşlar özellikle metal ve fiber maddeleri toplama konusunda teşvik edilmişlerdir. ABD'de geri dönüşüm işlemi yurtseverlik anlayışında çok önemli bir yer edinmiştir. Hatta, savaş sırasında oluşturulan kaynak koruma programları, doğal kaynakları kısıtlı örneğin Japonya gibi bazı ülkelerde savaş sonrası da devam ettirmiştir.

Tabi ki doğal kaynaklar sonsuz değildir. Dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün bu doğal kaynaklarda tükenecektir.

Bu durumun farkına varan ülke ve üreticiler kaynak israfını önlemek ve ortaya çıkabilecek enerji krizleri ile baş edebilmek için atıkların geri dönüştürülmesi  ve tekrar kullanılması için çeşitli yöntemler aramış ve geliştirmişlerdir.

Kalkınma çabasında olan ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya bulunan gelişmekte olan ülkelerin de tabii kaynaklarından uzun vadede ve maksimum bir şekilde faydalanabilmeleri için atık israfına son vermeleri, ekonomik değeri olan maddeleri geri dönüşüme ve tekrar kullanma yöntemlerini uygulamaları gerekmektedir.

Pet şişenin elyaf çorap, kazak  ve battaniyeye dönüşümünü görmelisiniz. Bildiğimiz pet şişeler, incecik iplikler haline getirilip çorap, kazak ve battaniye yapılıyor.  

Fakat işin düşündürücü yanı bu pet şişelerin çoğu  bizim ülkemizdeki pet şişeler değil. Kısıtlı sayıda bulunan geri dönüşüm tesisleri pet şişeleri yurt dışından ithal etmek zorunda . Yani anlayacağınız yurt dışından çöp ithal ediyorlar.Yanlış duymadınız... Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ne her yıl yaklaşık 7,5 ton atık pet şişe ithal ediliyor. Çünkü henüz bizim ülkemizin yerleşmiş bir katı atık toplama sistemi yok.

Geri  dönüşüm firması işlediği pet şişelerin yüzde yetmişine yakınını dışarıdan alıyor. Pet şişelerden yılda 400 bin ton iplik elde ediliyor. Tamamen doğal, boyasız, kimyasalsız, doğaya zararsız. Renkli pamuk ..Bu oran tarlada üretilmiş olsaydı yaklaşık 1milyon 500 bin metre kare alana ihtiyaç duyardı.

Ekmeden biçmeden iplik üretiliyor. Tarlasız pamuk üretiyorlar.

 Elyaftan  çorap, kazak, battaniye aklınıza gelebilecek çok sayıda tekstil ürünü üretiliyor ve tekrardan yurt dışına ihraç ediliyor.

Yani elalemin çöpünü alıyor, adam ediyor, yine onlara satıyor. Bir de dışarıdan almasa da iç piyasada bulabilse  ne iyi olur? Toplanacak  pet şişeler ayrıştılırsa tahmini olarak yılda 5.5 milyon dolar ülkemize kalabilir.

Geri dönüşüm , doğal kaynaklarımızın korunmasını sağlar, enerji tasarrufu sağlamamıza yardım eder,atık miktarını azaltarak çöp işlemlerinde kolaylık sağlar.

Geri dönüşüm geleceğe ve ekonomiye yatırım yapmamıza yardımcı olur.

Şimdi tam da burada Mersin’ imize gelmek istiyorum.2014 Mart seçimlerinde göreve gelen Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’ ın çalışma programında umarım geri dönüşüm ile ilgili çalışmalar ve projeler vardır. Geri dönüşümün sistemli bir şekilde yerleşmesi başta Mersin olmak üzere tüm Çukurova’ ya da önemli bir istihdam alanı ve ekonomik güç sağlayacaktır.

 

Burhanettin Kocamaz’ ın   ayrıca Adana, Antakya, Mersin ve Osmaniye’yi kapsayan Çukurova Belediyeler Birliği Başkanı olması sıfatıyla da bu bölgesel gücü kullanarak geri dönüşümde harikalar yaratabilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünüyorum.

Umarım yanılmıyorumdur.

 İnci Tulunay

Mersin 20 /11/ 2014

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.