Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

GENÇLİK

A+A-

Gençlik

Yaşımız ilerledikçe; hayata bakışımız, davranışlarımız olgunlaşır. İnsanlar yaşlandıkça olumlu olur. Genelde böyledir, yaşının ilerlemesine rağmen yanlışlarından vazgeçmeyenler de olabilir.

Toplum olarak gençlerin yaptıkları yanlışlara tolerans gösterebiliriz. Gençlerimiz toplumda ki bu hoş görüyü suiistimal etmemeli.

Yaşlılığında hayatımızda çok farklı katkıları vardır. Konuştuklarımıza, davranışlarımıza, muhabbetlerimize dikkat ederiz.

Hayata bakışımız, yaşımızın ilerlemesiyle sabırlı ve ağır başlı olmamız gerektiğini öğretir. Hafiflikten, hızlılıktan alıkoyar.

Ömrümüzün geçmesiyle, olayları irdelememiz arasında sıkı ilişki vardır. Gençlik çağındaki olaya bakışımızla, olgunluk yaşında ki hadiseyi değerlendirmemiz çok farklıdır. Gençlikte çok iyi olarak gördüklerimizi yaşlandığımızda ise gerçekliğiyle değerlendiririz. Gençliğimizde bitmez tükenmez enerjimizden olsa gerek, önümüzde hiç kimsenin duramayacağını düşünür ve ona göre hareket ederiz. Kırıcı, üzücü konuşmalarımıza aldırmayız. Kalp kırmayı basit görürüz.

Aslında en büyük günahlardandır.

Fakat yaşlanınca farkına varırız ki, öyle olmadığını anlayarak yaptığımız kötülüklerden pişmanlık duyar, insanlardan özür dileriz.

Yaşımızla birlikte bakış açımız değişir. Yaşlılıkta ise insanlarında kudretinin yetmeyeceğini anlar. Güç kuvvetten düşünce farkına varırız.

Daha önce büyüklerimizin tecrübelerine kulak vermemişsek, gücümüz yetmedikçe büyüklerimizin tecrübelerini kabul ederiz.

Daha önce önemsemediğimiz haberler bile dikkatimizi çeker hale gelir. Yaşımızın ilerlemesinden sıkılırız, korkarız.

Arkadaşlar arasında, yeni tanıştıklarımıza, yaşımızı söylerken çekinerek söyleriz. Garip gelir bize yaşımızın ilerlemesi.

Çocukken yaşımızın büyümesini isterken, yaşımız ilerlediğinde de küçük göstermeye çalışırız. Büyük olduğumuzla övünürüz.

Gençken ölüm haberleri bizi çok ilgilendirmez. Genciz, atiğiz, canlıyız, ölümle ne işimiz olur ki diye aklımızın ucuna bile uğramaz?

Ölüm haberlerinde yaşa odaklanırız. İstemesek bile ölüm haberleri dikkatimizi çeker.

Gençliğin verdiği canlılık, tez canlılık işlerin en küçük aksaması bizi sinirlendirir. Gençlik çağımızda sağımızı solumuzu çok hesap etmeyiz.

Yaşımız ilerledikçe nefesimiz daralır, çok aktif olmak istesek de koşamayız, gücümüz yetmez olur.

Gençliğimizdeki yaptıklarımızı yapmaktan aciz kalınca da ah çekeriz.

Yaşımızın ilerlemesiyle birlikte olgunluğumuz, hadiseleri sükûnetle değerlendirmemiz gerektiğini anlarız.

Geçmişimize baktığımızda öfkelerimizin, sinirlenmelerimizin, kalp kırmalarımızın, ani cevaplar vermemizi düşününce insan hayatının ne kadar yanlışlarla dolu olduğunu kavrarız. Yanlış yaptığımızın farkına varmakta elbette güzel ahlaktandır.

Gençlik çağımızda sinirlerimize hâkim olamayız. Bu yüzdende çok kırıcı oluruz.

Gençliğin verdiği kuvveti ihtiyarlığımız için verimli yapabiliriz. Çok çalışarak birikimlerimizi yapar, maddi manevi donanımızı da sağlayabiliriz.

Gençlikte yaptığımız hataların farkına varabilirsek, ne mutlu bizlere.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.