1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Geleceği bilmediğimizden üzülürüz
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Geleceği bilmediğimizden üzülürüz

A+A-

Geleceği bilmediğimizden üzülürüz

İnsanlardan birçoğunun can sıkıntısı yaşadığına şahit oluruz. Can sıkıntısını yaşayan kişi de, çevresi de huzursuz olur.  Başta kendimizin, hepimizin de maruz kaldığı sıkıntılar olabilir. Hayat istediğimiz rotada yol almayabilir.

Üzülmemek gerektiğini de bilen bizler engel olamayız kederlenmemize. İnsan olarak yapımız gereği üzüntü ve sevinme yetimiz var.

Dünyada diyor insan, nedendir bu dert, bu sıkıntı beni bulur der, durur. Bazen hiç yoktanda can sıkıntısı olabiliyor insanın başına gelenler.

 Durduk yerde denir çoğu zaman.

Ne suçum vardı diye de kendimize sorarız.

İşlerimizin hedefimize göre olmadığında genelde feryat ederiz. Nasıl olur böyle diye bağırırız? Veya dışımızdan bazıları olacak işimizin önüne taş koyduklarında feryadı figan ederiz.

Çünkü geleceği bilmiyoruz da ondan.

İnsan olarak hepimizin istekleri vardır. Daha çok kendi isteğimiz dışında gelişen hadiseler üzer bizleri.

Kader birliğinde bulunduğumuz kişilerden beklenmedik tavırları yaşarsak üzülürüz. Bende, benden beklenilmeyen konuşmayı yaparsam, davranışta bulunursam karşımda ki kişiler sıkıntı duyar.

Sende mi derler ve samimiyetimiz zedelenir.

Günümüzde insani ilişkilerin belirleyicisi çok farklılaşmış. Geçmişimizin düşüncesinde olanlar yok artık.

İnsanlar eskiden dini emir olduğu için selam verirken, şimdilerde öyle olmuş ki, selam vereceğim kişiden menfaatim yoksa Allah"ın selamını bile esirger olduk.

İster istemez insanların böyle davranışları karşısındaki insanlar üzer.

Bazen de emek çeker. Yaptığı işin kendi isteği doğrultusunda olmasını ister. Israrcı da olur. Gayret sarf eder. Bir türlüde olmaz. Üzülür, kederlenir.

Elinden geleni ardına bırakmaz. Enerjisini ve mali gücünü harcar. Sonuç akimdir. Kendince kötüye yorabilir.

Çünkü yaşadığı an dışında bilgi de, bilgisi olmaz. Dolayısıyla insan olarak bizler kendi amacımız doğrultusunda amacımız gerçekleşirse iyi olacağını düşünmekteyizdir. Bilgimiz kadar ileriyi görürüz.

Belki de kendimizi suçlarız. Beceriksiz olarak düşünürüz. Elden de bir şey gelmez. Çevremizden de olumsuz sözler işitebiliriz.

İnsanları dinlemekte fayda var. İnsanların yaşadıklarını dinleyince işimizin olmadığına binlerce şükrederiz belki de.

Benim de buna benzer çok arzu etmiş olduğum isteğim vardı. Belki de o zamanlar üzülmüş olduğum olayın akıbeti de belki böyle olacaktı, iyi ki olmamış deriz. İnsanların hayatlarında ki yaşadıklarından ders çıkarırız, dinlerken.

Bugün arkadaşımın mevlit duası vardı. Farklı ilçelerdeydik. Olumlu ve olumsuzluktan anlatıldı. Anlatılan olay bana çok ilginç geldi.

Olayı bizzat yaşayan kişiden duymadım. Komşusu anlattı. Hepimizin dikkate alacağı günlük hayatın içinden olaylardan bir bu.

Hayatımızda buna benzer veya benzerlerini birçoğumuz yaşamıştır.

Olayı yaşayan çiftçidir. Tarlasına karpuz diker. Karpuzlar çıkmaya başlar. Çiftçi çıkan karpuzları takip eder. İstediği sıklıkta çıkmamıştır. Çok seyrek çıkmaktadır karpuzlar.

Tarlaya gittikçe morali bozulur.

Çok seyrek çıkmışlardır. Çiftçi tekrardan karpuz çekirdeklerini diker. Yine beklemeye başlar. Aynı çıkanlar çıkmış. Sonradan diktiklerinden çıkmaz.

Kendi kendine vaktini mi geçirdim, tavını mı kaçırdım diye sorgular iç dünyasında? Başkalarının karpuz tarlalarını görünce benim karpuzlar niçin olmadı ki diye iç geçirir?

Karpuz üreticileri karpuzlarının belli dönemlerinde bakımlarını yapmak için harcamada bulunurlar. Karpuz yetiştiricileri epey masraf ederler.

Karpuz mevsimi gelince, karpuzu çıkmayan çiftçi bu sefer, iyi ki seyrek çıktıda, karpuz yetiştirmedim demiş.

Çiftçiler pazara çıkardıkları karpuzları satamamışlar. O güzelim karpuzlar tarlada kalmışlar. Karpuzları toplamış çiftçiler ve tarlayı temizlemişler.

Karpuz tarlasını bozan çiftçi vermediyse Allah en iyisini bilir deseydim demeye başlamış. Kim bilir hepimizin canını sıktığı olayların olmamasında ki hakikate vakıf değiliz. Üzülmüşüzdür, daralmışızdır.

İyi ki o isteğim yerine gelmedi Allah"ım çok şükür deriz sonra belki.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.