1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. GDO ‘YSA KOY SEPETE!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

GDO ‘YSA KOY SEPETE!!

A+A-

   

GDO "YSA KOY SEPETE!!

Açıkçası , sizi bilemem ama ben ismini duyunca bile ürpermiştim yıllar önce..

Bir çok yazı da yazdık, yazıldı da..Şimdi gündemi meşgul eden konulardan biri haline geldi bir anda. Genetiği değiştirilmiş organizmalar..Genetik, az çok okul okuyanı da okumayanı da bilir ne kadar önemli olduğunu.Varlığımızın, ya da diğer canlıların  temel taşıdır .Organizma ise yapı itibariyle canlıdır.Yani yapısı ve içeriği değiştirilen canlılar anlamına geliyor kısaca..

   Kimisi için ise “Yeşil devrim “..Yani iyi bir şey..Bu kesim,genetik olarak değiştirilmiş bitkilerin , yüksek verimli, hastalıklara dayanıklı üretim yapılabilmesi için olanak sağlayacağını,dolayısıyla dünyanın açlığını önlemenin tek yolunun , genetik olarak değiştirilmiş organizmaların üretimini gerçekleştirmek olduğunu düşünmektedirler. Bu insanlar,bu tohumların kuraklığa ve böceğe dayanıklılık sağlanması amacıyla, böcek ilacı içerdiğini inkar etmiyorlar. Böcek zehri aktarılmış bir mısırı yiyen bünyede toksik etkiler ortaya çıkabileceğini söylüyor fakat yine de insan sağlığına yaptığı olumsuz etkileri kabul etmiyorlar, etmesine de.. Ancak,kesinlikle zararsızdır gibi net bir ifade kullanmaktan da kaçınıyorlar, neden acaba? Tamam kuraklığı da anladık , böceği de , fakat benim memleketimde taşa limon eksen çıkar..Anlatabiliyorumdur umarım!Yani  o kadar verimli.Var mı itirazı olan! Birilerinin cebini dolduracaklar diye, milletimize bunu yapmaya kimsenin hakkı olduğunu sanmıyorum..

  Yapısı ve genetiği değiştirilmiş olup ta ne oluyor diyorsunuz değil mi? Evet, şimdi sıkı durun..Bakalım..Birkaç nesil sonra, mesela torununuzun çocuğunun olmayabileceğini düşünebiliyor musunuz?  Kısır kalabileceklerini biliyor musunuz? Genetiği değiştirilmiş mısırı yiyen farelerde dördüncü nesilden sonra kısırlık görüldüğünü ve bu sonucun insanlar üzerinden de görülebileceğini  bilmiyorsunuz değil mi?

 Mısırın unundan mama yapılıyor, tanelerinden  yağ çıkarılıyor.Bizim insanımız bunu neredeyse 13 yıldır zaten yiyor.

İşviçre, Macaristan ve Almanya bu tohumları almıyor da ekmiyor da..Eee nerde kaldı “Bir Türk Dünyaya Bedeldir” ..

Eğer bizim milletimizin de  menfaatleri düşünülecek olursa bu tohumların değil ekilmesi , sınırı dahi geçmemesi gerek!

  Bir an önce doğal tohumlara dönmek gerekir.

Bir sebze ya da meyveye musallat olan bir böceği  zararsız hale getirmek için, sebze ya da meyvenin  genlerine verilen bilmem kaç miligram böcek ilacının tarlada kaldığı süre içinde o sebzeyi ve ya meyveyi böcekten koruduğunı düşünelim..Hadi böcekten korundu o bitki sağlıklı bir şekilde gelişti, ya sonra..Ya o sebzeyi ve meyveyi yiyen insanlar, hayvanlar..Doğal olarak bünyesindeki o bilmem kaç miligram ilaç doğrudan onu yiyen insana geçmeyecek mi? Bu sadece bir üründe ya diğer ürünler..Ya genetiği değiştirilmiş diğer tohumlar ..

  Can boğazdan gelir ama açıkçası bunu duyunca can boğazdan da gider diye düşünmeye başladım. İnsanlara yiyecek yetiştirmek adına hormonlanan sebze ve meyvenin genleriyle de oynanıyor..Eh, ne yerseniz osunuzdur derler.. ....Yediklerinize dikkat edin derim ben!

GDO " yu ise koyun sepete, çalın bir sepet havası anca gider..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.