1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Gazeteciler reklâmcı mıdırlar?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Gazeteciler reklâmcı mıdırlar?

A+A-

Gazeteciler reklâm için mi davetlere veya etkinliklere katılırlar? Davet sahibinin yapacağı icraatları bildirmek amaçlı orada bulunur. Haber değeri olanları yazmak için oradadırlar.

 Gazetecilik oldukça dikkat isteyen mesleklerdendir. Bilgi kaynağınızın çok güvenilir, dürüst olması çok gerekir. Sıkıntı olursa bilgi de riski taşıyabilecek kişiler olmalı.

İşin içinden sıyrılanlardan olmamalıdır. Muhabir arkadaşımızın biri bilgi veren şahsın bilgisine güvenerek haber yapar.

Haber sonunda yönetimden ve başka kanallardan sıkıntı yaşar. Bilgi kaynağının bu hadiseden haberi bile olmaz, ruhu bile duymaz. Bilgi kaynağının belirtilmesine rağmen niçin muhabir aranıyor sizce.

Bilgi veren kişiye ulaşılınca da hiç oralı olmaz.

Sayın Prof. Dr. İsa Kayacan Beyin Burdur basının sıkıntılarını yazdığı yazıyı okudum. (17.07.2009 Burdur Gazetesi) yazdığımız yazılardan hoşlananda oluyor, canı sıkılanda. Söyleyeceğini çok kolay ifade ediyor. Bizde efendice dinliyoruz.

Tabii ki İsa Bey kendisine aksettirilen olaylardan bahsediyor. Konuşmalar neticesinde elde ettiği ve diyalog şeklinde ki hadiseleri, gazetecilerin çektiği sıkıntıyı anlatıyor yazısında.

İnsanların olduğu yerde iyilikte olur, kötülükte, bizler gazetede yazanlar olarak daima müspete teşvik anlamında yazmaya çalışıyoruz.

Doğru hareket, doğru söz kimden gelirse gelsin köşelerimize taşıyoruz. Yanlışı da taşıyoruz. Kimse kusura bakmasın. Yazımızın içeriğinde yanlış yapılan konuları da bazen dile getirmek görevimizdir. Yanlış yapılmasın bizde, yanlışınızı olmadığı için yazmayız zaten.

Anlayış meselesi.

Yöremizde amme hizmetinizi tanıtalım, icraatınızı anlatalım, hayırlı hizmetlerinizi duyuralım teklifimizin karşılığında aldığımız cevap “benim reklâma ihtiyacım yok “deniyor.

Bizde saygımızdan ve dürüstlük adına izinsiz yazmıyoruz.

Kamu hizmeti için gazete de yazan, araştıran, kafa yoran insanların kıymetini bilmeseniz de zararı yok. Bileceğinizi umuyorum. Belki bir gün…

Muhabirleri davet eden, etkinlik alanında yer konusunda sıkıntı çektiklerini ifade eden gazetecileri azarlayan belediye başkanı da olsa doğru yapmamıştır. En azından insani olarak vicdanen yanlıştır.

Sayın Kemer Belediye Başkanı gazetecilerle, işçilerini karıştırdı mı yoksa? Şu tabir de çok garibime gitti. “Yediğiniz önünüzde, yemediğiniz arkanız da”.

Sayın başkan bunları sarf etmiş olmasaydınız. Bizim buralarda gelenek ve göreneklerimizde yapılan güzellikler söylenmez. Yenilenin ve içilenin sözü olmaz.

Başkana bir iki tavsiye niteliğinde önerim olacak, isterse değerlendirir, isterse okur geçer. Bu arada basının öneminden haberi olmayanlara da, haber vermiş olalım.

Basının halkın gözü, kulağı, eli, ayağı olduğuna inan anmalısınız bunu İsa beyde ifade ediyor. Sizin yaptıklarınızı basın sayesinde dünya duyar. Hayırdua alırsınız. Yanlışsa eleştiriler gelir, doğruya yönelirsiniz. Ya da doğruysa teşekkür ederler.

Basının bilgi aktarmasından dolayı “siz reklâm deyin” fark etmez, önemli gelişmelerinizi, icraatlarınızı kamuoyuna gazetecilerin yazdığı kadar güçlü aktaramazsınız.

Yazıyı yazarken Türkiye haritası gözümün önüne geldi. Gazetecileri kovan, döven, belediye başkanlarından bazıları tekrar aday oldular.

Sadece aday oldular ve seçime girdiler. O başkanların yerinde şimdi başka başkanlar var. Gazetecilere kötü davrandığı için mi seçilemedi? Değil etkenlerden biri olamaz mı?

Düşünmek lazım hem de çok ciddi düşünmek gerekiyor.

.

Yanlış yapıldıktan sonra da kamuyu ilgilendiriyorsa ikazımızı yaparız. Sayın Prof. Dr. İsa Kayacan beyin ele aldığı gibi. Bizim ki dostluk adınadır bu yazılar. Başkanı tanımam görmem. İsa beyin son paragrafta konuyu ele aldığı başkan artık, bahane üretmeden yaptığı yanlışı nasıl düzeltmesi gerekiyorsa düzeltmesini öneririm.

Gazetecilerin çektikleri zahmeti, izzeti nefislerini kırdığını da düşünerek insani olarak gereğini yapmalıdır.

Gazeteciler, köşe yazarları itilip kakılacak insanlar olarak görülmemelidir. Yüzüme dediklerini sizde düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz.

Gazeteci değil misiniz? Hepiniz yalancısınız diyenlerden olmayın.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.