1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. GAZETECİ: ÇALIŞAN MI -ÇALIŞTIRILMAYAN MI?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

GAZETECİ: ÇALIŞAN MI -ÇALIŞTIRILMAYAN MI?

A+A-

Daha birkaç yıl önce sigortalı çalışmak asgari ücretlinin lüksü idi. Asgari şartlarda yaşamanın zengin haliydi. Geçen yıllarla birlikte sigorta zorunluluk hale gelse de halen kayıtışı çalışan bir çok insan var. Bu durum basın sektöründe de pek farklı değil. 

İşte bundan yıllarca önce 10 Ocak 1961 ‘ te basın çalışanlarının bazı sosyal haklarının güvence altına alındığı 212 sayılı yasa resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.  

212 sayılı yasanın çıkarılışı,  “ Babı- Ali’ de Dokuz Patron Olayı”  ile de basın tarihine geçti. Patronlar ile gazete çalışanları arasında gerginlikler çatışmalar çıktı.  Patronlar gazeteleri üç gün kapattılar. Çalışanlar, İstanbul Gazeteciler Sendikasında düzenlenen olağanüstü toplantı sonucunda kendilerine verilen haklar için sonuna kadar mücadele edeceklerini  “Basın”  adında bir gazete çıkararak duyurdular.  Bu işte böyle kavga gürültüyle başladı.   Bugünde değişen pek bir şey yok açıkçası.  Basın çalışanlarının iş güvencesi halen medya patronlarının insafına kalmış.

Basındaki işsizlik ve düşük ücretle çalışma rekor düzeyde... İletişim fakültelerinin mezunları, diğer tüm fakülteli işsizler gibi çaresiz, yarınsız , geleceklerinden endişeli ..

5 Ocak 2017 tarihi itibariyle 142 gazeteci cezaevinde, 1905 tarihinden bu yana öldürülen gazeteci sayısı 77. Muhalif bir çok dergi, gazete kapatıldı.

İktidara dokunduran gazetelere  verilen rekor cezalar.. Yayın yasaklarının rekor kırdığı yıllar yaşıyoruz.

Ağızlarını açtılar mı Basın "Demokrasinin temel unsurlarından biri, halkın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacını karşılar, etkin bir denetim görevini de yerine getirir” diyenlerle o demokrasinin temel unsuruna yasak koyanlar aynı kişiler.

Ne sosyal güvencesi, hele de yerel gazetelerde çalışanlara yol parası yok, yemek parası yok.

 İşin özünde 212 sayılı yasa ile verilen bazı sosyal haklar için patronlarla başlayan kavga hiç bitmedi. Sigorta yapmadan çalıştırılanların sayısı, yapılanlardan kat be kat fazla. Ya sessiz sedasız sigortasız çalışırsın ya da kapı orda canım..

Büyük emeklerle çıkarılan gazetelerin yerine yeni teknolojilerle daha kolay hazırlanan gazeteler geldi. Fakat yine insan emeği olmadan teknoloji bir işe yaramıyor. 

Türk Basınının gerçek anlamda özgür olduğu günlere erişmesi dileğiyle, savaşta ve barışta yaz kış demeden, 212 sayılı yasa ile çalışan tarafsız, dürüst basın çalışanlarının günü kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.