1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gandi'den Ergenekon'a mesaj
Gandi'den Ergenekon'a mesaj

Gandi'den Ergenekon'a mesaj

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de çetelerle ve organize suç örgütleriyle mücadelede etkili olan özel yetkili mahkemeleri...

A+A-

Bir yandan hukuk devleti taahhüt eden Kılıçdaroğlu, bir yandan da Türkiye'de çetelerle ve organize suç örgütleriyle mücadelede önemli rol oynayan özel yetkili mahkemeleri kaldıracağını vadetti.

CHP'nin 33. Olağan Kurultayı'nda İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı'na seçildi. Kılıçdaroğlu, geçerli 1189 oyun tamamını alarak CHP'nin 7. Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu, konuşmasında iktidar vaatlerini sıraladı.

KOMPLONUN FAİLİNİ BULUN

Kılıçdaroğlu konuşmasına, "Geliyoruz. İktidara geliyoruz. Yoksul, işçi, emekli halkın hakkını korumak için geliyoruz. Mustafa Kemal'den İnönü'ye, Ecevit'ten Deniz Baykal'a kadar bize bırakılan görkemli tarihin sahibi olacağız ve o görkemli tarihi çağdaş uygarlığa taşıyacağız" diye başladı.

Baykal'a karşı yapılan komplonun sahiplerinin ortaya çıkarılmasını isteyerek, "O komplonun faillerini bulmak bizim boynumuzun borcu. İktidar o komplonun parçası değilse failleri ortaya çıkarmalı. Yoksa iktidarımızda komployu yapanların üzerine gideceğiz" diyen Kılıçdaroğlu, görüntü iddiaları nedeniyle Başbakan Erdoğan'ın "CHP içindeki Brütüsler'e baksın" sözlerine ise, "Sayın Başbakan ülkeyi yönetmekte zorlandı herhalde CHP'nin iç işleri ile uğraşmaya başladı. Benim bildiğim hiçbir Kasımpaşalı CHP'nin iç işleri ile uğraşmaz. Kasımpaşalı dedikodu ile uğraşmaz, bel altı vurmaz" tepkisi gösterdi.

İSİM VERMEDİ AMA...

Başbakan Erdoğan'ın "Baykal, kaset için avukatlığını yaptığı örgüte baksın" sözlerinden bir gün sonra Kılıçdaroğlu'nun kurultaydaki mesajları dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, darbe girişimlerinin yanı sıra Ergenekon gibi örgütleri yargılayan "Özel yetkili mahkemeleri kaldıracağını" vaadetti.

ERGENEKON SİNEVİZYONDA

Ergenekon sürecine isim vermeden değinen Kılıçdaroğlu, "Demokrasi dediler, demokrasiyi ipotek ettiler, hukuk dediler masum insanları içeri attılar. Özel yetkili mahkemelere de son vermek bizim görevimiz olacak" diye konuştu Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri sarf ettiği sırada Ergenekon sanıklarının görüntüleri sinevizyon gösterisiyle ekranlara yansıtıldı.

Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal'ın tutuklanma görüntülerinin yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi'nin aranması ve Silivri Cezaevi görüntülerinin salona gösterilmesi dikkat çekti. Bu arada Artvin İl Başkanı Uğur Bayraktutan, Mustafa Balbay'ın adını anarak Silivri'ye selam gönderdikten sonra "CHP'nin yol göstericisi bazen Deniz Baykal, bazen Bülent Ecevit, bazen İsmet İnönü ve her zaman Mustafa Kemal olmuştur" dedi.

AYM başvurularını savundu

Başbakan Erdoğan'ın CHP'nin sık sık Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapmasını eleştirmesine Kılıçdaroğlu, "Anayasa'nın dokunulmazlık ilkelerine aykırı düzenleme yaparsan anayasa mahkemesine başvururuz" yanıtını verdi. Siyasi ahlak yasasını çıkaracaklarını da belirten Kılıçdaroğlu, "Naylon faturacıdan maliye bakanı, Ali Dibocu'dan adalet bakanı, kalpazandan başbakan olmasın" dedi. Kılıçdaroğlu hükümeti, "Bir magdur edebiyatı gidiyor. Ne biçim mağdurluk bu? 7 yıldızlı otelde tatil yapıyor adam mağdur, 5 yıldızlı otelde düğün yapar mağdur, havuzlu villada oturursun mağdur. Dört çekerli ciplere binersin mağdur. Çocuğunu ABD'de okutursun mağdur. Katara düğüne başbakanlık uçağıyla gidersin mağdur" diye konuştu. Bu arada CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in CHP'nin izleyeceği yol haritasını anlattığı bir konuşma metni hazırlayarak Kılıçdaroğlu'na verdiği iddia edildi. Kılıçdaroğlu'nun kurultayda bu konuşma yerine kendi hazırladığı metni okumayı tercih ettiği belirtildi.

TARiHi GÜNDEN NOTLAR

** İl başkanlarından oluşturulan bir heyet, kurultay öncesinde Anıtkabir'e gitti. Atatürk ve İsmet İnönü'nün kabirlerini ziyaret eden partililer, Devlet Mezarlığı'na geçerek CHP'nin 3. Genel Başkanı Bülent Ecevit'in mezarını ziyaret etti.

** Manisa'dan gelen partililer, istifa eden Deniz Baykal'ı evinde ziyaret etti. Baykal, görüşmek istemeyince partililer slogan atarak kurultay salonuna gitti.

** Baykal, siyasi yasaklı olduğu dönem dışında ilk kez parti kurultayında yer almadı. Baykal, kurultayı evinden izledi.

MESAJ BİLE GÖNDERMEDİ

** Salona Baykal'ın posteri de asılırken, Baykal'ın mesaj göndermesi bekleniyordu ancak CHP'nin eski genel başkanı, delegelere seslenmemeyi tercih etti. İmza ve oylama için adı okunan Baykal, alkış aldı.

** Baykal gibi görüntü iddialarında adı geçen Ankara Milletvekili Nesrin Baytok da kurultaya gelmedi.

** Evinden kurultay salonuna giderken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Torunumdan uğur öpücüğü aldım" dedi. Kılıçdaroğlu'nun sade bir takım giydiği ve kravat takmadığı görüldü.

** Kılıçdaroğlu, neden kravat takmadığını "Ben kendimi halka yakın hissettiğim için kravat takmadım. Bundan sonra da böyle olacak" sözleriyle anlattı.

** 1246 delegenin imzasıyla aday olan Kılıçdaroğlu salona kadar giden yolu güçlükle kat etti. İzdiham nedeniyle içeriye girmekte güçlük çeken Kılıçdaroğlu, salona Genel Sekreter Önder Sav ile birlikte girdi.

** Kılıçdaroğlu, 10. Yıl Marşı eşliğinde ve ''Hoşgeldin sakin güç'', ''Hoşgeldin halkın adayı'' anonslarıyla karşılandı.

** Protokolün karşısındaki tribünlere oturmayı tercih eden Kılıçdaroğlu, adeta partililerin omuzlarında yerine oturabildi.

** Salonda aşırı sıcak ve kalabalık nedeniyle zaman zaman fenalaşanlar oldu. Sağlık ekiplerinin kalabalık nedeniyle fenalaşan kişilere ulaşmasında güçlük yaşandı.

SAKİN GÜÇ ARKANDAYIZ

** Kurultayı, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, sanatçılar Edip Akbayram, Yavuz Bingöl, Arif Sağ, Bağımsız milletvekilleri Emrehan Halıcı ve Kamer Genç de izledi.

** Sahnenin üst bölümüne Atatürk ve eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın büyük boy posterleri asıldı. n Atatürk ve Baykal'ın posterlerinin tam karşısına Kılıçdaroğlu'nun büyük boy iki posteri asılırken, posterlerin yanında ise ''CHP Türkiye'nin zaptedilmeyen kalesidir'' yazısı dikkati çekti.

** Tribünlerin üst bölümlerine de ''Bir ülkede namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmak zorudadırlarİsmet İnönü'', ''Önder'imiz Kemal, hedefimiz iktidar'', ''Bu kurultaydan başbakan çıkacak'', ''Baykal, Kılıçdaroğlu kardeş, komplocular kalleş'' ve '' Sakin güç, çelik yumruk arkandayız'' yazılı pankartlar asıldı.

BAYKAL'DAN TELEFON

** Atatürk Spor Salonu'nun dışında da yoğun kalabalık yaşandı. Salona giremeyen partililer salon dışında davul zurna eşliğinde halaylar çekti. n Akredite olan 860 gazeteci kendileri için salonda ayrılan bölümde çalışmalarını sürdürürken, televizyon kanalları salon dışından da canlı yayınlar yaptı.

** Manisa İl Başkanı'nın yaptığı konuşmada, CHP geleneğini anlatırken Hz. Muhammed'e atıfta bulundu. Hz. Muhammed'in adını, Atatürk'ün adıyla birlikte anarak "Bizim iki Mustafa'mız var: Biri Muhammed Mustafa, diğeri Mustafa Kemal" dedi.

** Kurultaya katılmayan CHP esik lideri Baykal, Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak, CHP Genel Başkanlığı'na seçilmesi dolayısıyla kendisini telefonla arayarak başarılar diledi.

Başbakan'a 'Recep' dedi

Başkakan Erdoğan hakkında konuşulurken hep ya soyadı olan "Erdoğan" ya da "Tayyip Bey" hitaplarını kullanan Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayraki konuşmasında Başbakan Erdoğan'dan "Recep Bey" diye bahsetti.

Kılıçdaroğlu, "Recep, çok sık milli irade der. Yüzde 47 oy alıyor, Meclis'te yüzde 60 milleti temsil ediyor. Yüzde 13 irade gaspı var. Yüzde 10 barajını aşağı çekeceğiz. Recep Bey'in gerçek milli iradesini görmüş olacağız. Anayasa Mahkemesi, Ana Muhalefet Mahkemesi oldu diyor Recep Bey. Recep Bey'in hukuk kültürü de yok. Sevgili Recep Bey biz Fransız Anayasa Mahkemesi'ne mi başvurduk? Türkiye Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Biz halkın çıkarlarını savunuyoruz, Recep Bey'in çıkarlarını değil" dedi.

İmza sayısı kafa karıştırdı

Resmi olarak 1250 delegenin olduğu CHP'de 1246 delegenin Kılıçdaroğlu'nun adaylığı için imza verdiği ilan edildi. Ancak bu sayı kafa karıştırdı. Deniz Baykal ve Nesrin Baytok salona hiç gelmedi. Onur Öymen ve Mustafa Özyürek imzaya gitmedi. Mehmet Sevigen ise imza vermedi. Kılıçdaroğlu da kendisi için imza vermedi. Kurultaya katılamayan başka delegeler olduğu da düşünüldüğünde 1246 sayısının abartılı olduğu ortaya çıktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.