1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. FRANSIZLARIN MALİ OPERASYONUNDAKİ PERDE ARKASI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

FRANSIZLARIN MALİ OPERASYONUNDAKİ PERDE ARKASI

A+A-

 2000’li yılların başında devletler arası resmi görüşmeler için Devlet Bakanı Hasan Gemici ve Jand. Tuğgn. Osman Özbek ile birlikte Mali’ye gitmiştik. Şahit olduğum bazı durumlar nedeniyle Fransa’nın Mali’ye yapmış olduğu askeri operasyona  hiç şaşırmadım.. Şu sıralarda Fransa, Mali’de yerli isyancılara karşı havadan ve karadan saldırılara geçti. Fransa güdümlüsü olan Nijerya, Moritanya ve Gana ordu birlikleri de işgalci güçlere destek veriyor. Diğer taraftan Ensaruddin, Batı Afrika için Birlik ve Cihad Hareketi, İslami Mağrip Cephesi ,Sufi hareketi ile Nijerya, Burkina Faso, Moritanya ve Tunus’taki  Afrika göçerleri El kaide bağlantılı yerli direnişçilere destek veriyor . Bu operasyonun kısa zamanda tamamlanması zor.. Çünkü çölü çok iyi bilen 40 bin kadar yerli Tuareg’lere karşı hava desteği sağlanmadan asla sonuç alınamaz.. Bu da savaş uçaklarıyla binlerce masum insanın bombalanıp mahvolması demektir.. Göçebe müslüman bir topluluk olan Tuaregler, Büyük Sahra Çölü, Mali, Cezayir, Libya ve Burkina Faso’da yaşıyorlar. 2000 yıllık bilinen tarihleri var.  Bazı kaynaklar, Tuaregleri kayıp kıta Atlantis halkı olarak da gösteriyor. Libya Lideri Kaddafi onları yakın hizmetlerde kullanmıştı. İşte görünen acı manzara bu.. 

               FRANSA MALİ’YE NİÇİN MÜDAHALE EDİYOR?   

Bu müdahale, Fransa’nın Mali’de halen sahip olduğu uranyum ve altın ile çıkarılması planlanan gaz ve petrolün güvenliğini sağlama için yapılıyor... Afrika'daki emperyalist güçlerin başı olan Fransa, son yıllarda gerileyen silah sanayi ve ihracatını yeniden canlanmak için Mali’ye müdahale ediyor. Tunus, Cezayir ve Fas’ın içinde olduğu 25 Afrika ülkesi Fransa etkisinde.. Çünkü dil ve kültürleri Fransızca.. Eyfel Kulesi'nin bile demir hammaddesi Cezayir'den.. Ne varki, bu bölgelerde Müslüman nüfusun giderek hızlı artışı kıta Hıristiyanları ve Batıyı tedirgin ediyor. Bu güçler kendi düzenlerini koruyacak milli duygulardan yoksun insanların başta olmasını istiyor. Aslında Mali, dünyanın altın rezervi açısından dünyanın ilk üç ülkesi olmasına karşın yoksullukta da ilk üçe giriyor. Çünkü söz konusu doğal kaynaklardan elde edilen gelirin tamamına yakını dışarıya akıtılıyor. Bu yüzden ülkenin işgaline karşı hiçbir şey yapacak güçte değil.  Uçağı, helikopteri ve doğru dürüst silahları bile yok. Geçenlerde Mali ordu tatbikatını veren haber ajansları, yoksulluktan mermi harcayamayan askerlerin silah seslerini ağızlarıyla çıkardıklarını gösteriyordu. Aslında yürek sızlatan bu haber, ne yazık ki güldürme amaçlıydı. Şimdi bu müdahaledeki ayak oyununa dikkat edelim. İçerden talep gelmeden yapılacak bir müdahale hukuka aykırı olacaksa bu sorun nasıl aşılacaktı? Onurlu duruşu olanlar indirilecek, yerlerine soytarı tipler getirilecekti. Öyle de oldu.  Seçimlere bir ay kala Fransa desteği ile yönetime el koyan Yüzbaşı Amadou Sanogu Tarih profesörü olan Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Touré’yi indirdi. Hemen arkasından Fransız  efendilerini yerli isyancılara karşı müdahaleye davet etti.. Böylece iş halloldu.. 

         MÜDAHALEYE KARŞI ALINAN OLUMLU VE OLUMSUZ TAVIRLAR   

Müslüman ülkeler Mali’de gerçekleştirilen operasyonu şimdilik sessizce izliyor. Türkiye  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Mali'deki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini, tek taraflı harekatları tasvip etmediklerini söyledi. Tunus

İçişleri Bakanı Ali Liiriyd, bu müdahaleye, “çözümü daha da zora sokacağı” için karşı olduklarını vurguladı. Cezayir, bu savaş nedeniyle güvenliğinin tehlikeye girerse sert karşılık vereceğini bildirdi. Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing, hava saldırıları sivil halkı hedef aldığından Afganistan'daki gibi siyasi sonuçlar ortaya çıkarabilir.” Diğer taraftan ABD ve Avrupa ülkelerinden destek bulan Fransa, İsrail’den övgüler alıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “bu operasyondan dolayı takdirlerimi iletiyorum.“ dedi.

          MALİ  VE BAZI AFRİKALILARLA İLGİLİ BAZI TESBİTLERİM    

Hani varlık içinde yokluk çekmek derler ya.. İşte tam Mali için söylenmiş bir söz.. Başkent Bamako İtfaiyesindeki araçların tümü  arızalı ve çalışan tek araç ise eski model bir arazöz.. Sokaklar sefalet içinde.. Büyük devlet kültürüne sahip Mali halkı bir sente muhtaç ama gene de güler yüzle yaşıyor.. Bura ve diğer Afrika ülkelerinde Türkiye’ye büyük bir sempati var.. Bamako’da Alış verişe gittiğim shopping sahibi Bu Bakr (Ebu Bekir), “biz İslam kardeşiyiz” dediğimde sevincinden ağlamış, dostlarına beni “ kardeşim” diye tanıtmıştı.. Cumhurbaşkanı olan Amadou Toumani Touré’nin seçimlere bir ay kala Fransız desteğiyle indirilme nedenini sonra daha iyi anladım. Zira makamı ziyaretimiz sırasında heyet sözcümüz, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in selam ve iyi temennilerini sunduktan sonra “biz laikiz” deyince Cumhurbaşkanı Amadou Toumani Touré’nin yüzü bembeyaz kesilmişti.. Bu tepki, ülkelerini sömürmekte olan Fransa’ya duymuş olduğu antipatinin açık göstergesiydi.. Tabii ki Fransa da kendisine sadık bir soytarı buldu. Türklere olan sevgiye Mali’den başka Fas ve Tunus’ta da şahit olmuştum. Türk olduğumuzu anlayanlar müthiş indirimler yapıyorlardı.  Bunlardan biri Tunus’ta “Türkiye” adlı  genç bir bayan esnaftı. 

                                       DEĞERLENDİRME  

Biz Türkiye olarak Mali konusunda olması gereken yerde miyiz, diye kendime soruyorum. Suriye’de Esed rejimine karşı var gücüyle çalışmakta olan Türkiye, Fransa’nın orantısız güç kullanarak yaptığı müdahaleye daha ne kadar seyirci kalacak? Bugün Mali ile tarihi kültürel bir bağımız vardır. Ekonomik açıdan ise dünyanın en zengin uranyum ve altın rezervlerine sahip bir ülke.. Ama nedense kapitülasyonlarla beslediğimiz ama dünya savaşlarında bizi yok etmeye çalışan Fransa mı, yoksa Irak’a müdahale masraflarını dahi hala Türkiye’ye ödemeyen ABD mi bizim gerçek dostlarımız olmalı? Bunun takdirini sizlere bırakıyorum…    

İyi haftalar..   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum