1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. FİLDİŞİ SAHİLİ ZİYARETİ…
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

FİLDİŞİ SAHİLİ ZİYARETİ…

A+A-

 

Dış politikada Ortadoğu duvarına çarpan aynı akıl, dış ticaret hacmini yüceltmek için fukara Latin Amerika ülkelerini ziyaret ettikten sonra, bir ay ara ile şimdi de Afrika’nın en fakir ülkelerinden Fildişi Sahili'ne koştu.

 

Gayrisafi milli hâsılası topu topu 25 milyar dolar olan bir ülkedir fildişi Sahili. Kişi başı milli geliri 900 dolar olan bir ülkedir fildişi Sahili. Rusya’dan boşalan dış ticaret boşluğunu doldurmak için bu garip ülkenin tüm çalışanlarının birer yıllık nafakalarını alıp geleyim desen, tek valizinin yarısı boş kalır. Uçağının kargo bölümüne ülkedeki Portekizlerden arta kalan son filleri de istif edip getireyim desen, uçağının kargo bölümünde zırhlı mercedesini koymak için hâlâ çokça yer artar.

 

Sayın Cumhurbaşkanını Fildişi Sahi’ne yönlendiren amaç; Rusya’dan boşalan yeri Fildişi Sahili gibi, Gana gibi, Ekvator gibi, Peru gibi ve Şili gibi ülkelerle doldurmak ise, bunu yapacağına Ankara'nın hemen bitişiğindeki Tuz Gölü’ne maya çalsın daha mantıklıcadır.

 

Ha bu ülkede de tıpkı Artvin Cerattepe’deki gibi müthiş orman talanları var. Bu talanları korkusuzca nasıl sürdürebildiklerinin şifrelerini öğrenmeye gitmişse, o zaman bu ziyaretin bir amacı olmuş olacaktır. Aksi halde 1 milyon fil ve bin tane Fildişi Sahili bile komşularımızla aramızı açtığımız için açılan ihracat ve dış ticaret açığı konulu derin yaramıza merhem olmayacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar