1. HABERLER

  2. ADLİYE-POLİS

  3. Ferhat Sarıkaya görevine döndü!
Ferhat Sarıkaya görevine döndü!

Ferhat Sarıkaya görevine döndü!

Van Eski Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkındaki meslekten ihraç kararını kaldırdı.

A+A-

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, (HSYK) hakim ve savcıların disiplin soruşturmalarını görüşerek, eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkındaki meslekten ihraç kararını kaldırdı. HSYK, ayrıca Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın da elinden alınan özel yetkilerinin iade edilmesine karar verdi.

HSYK Genel Kurulu, Anayasa değişikliğinin ardından mesleğe dönüş yolu açılan hâkim ve savcıların durumunu değerlendirmek için toplandı. Kurul, hâkim ve savcıların, terfi, yeniden inceleme gibi taleplerini inceledi. Kurulda mesleğe geri dönüş başvurusunda bulunan 12 savcının durumu masaya yatırıldı.

12 savcıdan 10’unun talebinin reddedildiği öğrenildi. 2005 Şemdinli olayları ile ilgili soruşturmayı yürüten eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, hazırladığı iddianamede dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, hakkında, “Büyükanıt'ın Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek için çete kurmak” iddialarını ortaya atmıştı. Bu iddianamenin ardından Sarıkaya hakkında inceleme başlatılmış ve HSYK meslekten ihraç edilmesine karar vermişti. Kurul, bugün yaptığı toplantıda Sarıkaya’nın durumunu masaya yatırdı. Kurul, Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkındaki meslekten ihraç kararını kaldırdı. Kararın oy çokluğu ile alındığı öğrenildi. Şimdi Sarıkaya’nın mesleğe kabulle ilgili şartlarını yitirip yitirmediği incelenecek. HSYK önümüzdeki günlerde toplanarak, Sarıkaya’nın mesleğe kabul edilip edilmeyeceğini netleştirecek.

Meslekten ihraç kararı kaldırılan bir diğer savcının ise eski Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Hüseyin Altın olduğu öğrenildi. Altın, 68 yaşında olduğu için yaş haddinden görevine dönemeyecek ancak istemesi durumunda avukatlık yapabilecek.

-ERZURUM’A ÖZEL YETKİLER İADE EDİLDİ-

HSYK, ayrıca eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in gözaltına alınması üzerine Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 250. maddesi kapsamındaki yetkileri kaldırılan Erzurum Başsavcıvekili Tarık Gür, Cumhuriyet savcıları Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Osman Şanal'ın da özel yetkilerinin iadesine karar verdi. Bu arada eski Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Tarık Gür'ün özel yetkileri kaldırıldıktan sonra başka bir yere ataması yapıldığı için yeniden özel yetkiyle ilgili bir uygulama yapılmadı.

ANKA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.