1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. FAKAT VE ANCAK
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

FAKAT VE ANCAK

A+A-

Hayatımızın  82 Anayasa"sı gibi “ancak” ve “fakat” larla  ne denli dolu olduğunun sanırım farkındasınız. Bir seçimde daha önümüze bir isim sunulacak ve hiç kuşkusuz tartışma şansımız dahi olmadan  “fakat ve ancaklar” nedeniyle onu gönülden olmasa da elimizdeki  mühürle onaylayacağız. Evet oyumuzu vereceğiz, bütün bu karmaşayı bilmemize rağmen.Bildiğimiz bu dayatmaya rağmen ilk defa bu denli eşitlikten uzak, adına seçim denen bir komedi yaşanıyor.

  Aleni satın alındığı gözler önünde sergilenen bu oylar için biçimsel  seçim yapılıp trilyonlarca para harcamak ne denli doğru, yıllardır alışıla gelmiş ekmek yardımı, kömür yardımı bütün bunların dışında beyaz eşya yardımı, işe yerleştirmeler, seçim öncesi açılan kadrolar ve binlercesi sıralanan kirlilik .

 Sanırım dikkatinizden kaçmıyordur,temiz devlet temiz toplum anlayışı seçimden seçime su yüzüne çıkıyor. Seçimler bittikten sonra kalındığı yerden devam ediliyor. Tüm bu gelişmeleri yakından takip eden vatandaş soruyor : “ Böyle yolsuzlukların olduğunu biliyorsun da neden seçimden seçime açıklama gereği duyuyorsun ?Nerede kaldı o zaman temiz toplum anlayışı…”

 Maalesef  seçimlerde yaşananlar.  ülkemizde  değişmeyen, yıllardan beri süregelen bir süreç. Her şey değişiyor da, şu dönemler de yaşananlar bir türlü değişmiyor. Artık bıktık birbirlerini yiyenleri görmekten ve gerçekten somut gerçeklikler görmek istiyoruz. Partiliciğin kendini tükettiği bu dönemlerde vatandaş, iş yapan belediyeler görmek, gelişmek, aydınlanmak, farklılığı   yaşamak istiyor.

Eski zamanlarda imkansızlığın verdiği zor koşullar nedeniyle halk, umudunu bağladıkları siyasetçilerden medet ummuş, seçimlerden sonra değişen bir şeylerin olmadığını görünce de hayal kırıklıklarıyla köşelerine çekilmiş. Susmuş, hep umut etmiş. Vatandaş,siyasetin  mantığının, çalışıp, üretmek, gelişmek üzerine değil de, yıllardan beri kendilerini  kandırma üzerine kurulmuş olduğunun farkına varmış varmasına da..  Farkına varmak pek te bir şey değiştirmemiş ne de olsa..

  Tüm bunlara rağmen,ülkenin her yerinde asayiş ve demokratik bir biçimde geçen seçimde “Şu şu partiden şu aday kazandı” denilecek. Belirli isimler her dönem olduğu gibi yine iş başına gelecek.Böylece,seçimler olacak, koltuklarına oturacaklar,sistem devam edip gidecek..

Farkında olmadan kendimize ait dediğimiz yaşamın ne denli emanetçisiyiz değil mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum