1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. EY İNSANOĞLU ! SOMALİ AÇLIKTAN ÖLÜYOR..
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

EY İNSANOĞLU ! SOMALİ AÇLIKTAN ÖLÜYOR..

A+A-

Şu satırları okuduğunuz sırada Somali ve Afrika boynuzundaki ülkeler açlık ve kuraklık darbeleri altında inliyor ve her saat onlarca bebek hayata gözlerini yumuyor..Somali’de Hayat iki kelimeyle özetleniyor; Can korkusu ve fakirlik.. Parası olmayanın lambası yanmıyor, suyu da akmıyor. B.M ve Uluslar arası yardım kuruluşları Somali’de 500 bin çocuğun hayati tehlike altında olduğunu açıklıyor.. Açlık ve kuraklıktan ölmemek için on binlerce insan 50 derece sıcaklık altında haftalarca yürüyerek mülteci kamplarına ulaşmaya çalışıyor. Yollarda ölümler arasında çaresiz herkes bir mucize bekliyor. Anne-babalarını yitiren pek çok çocuk korkuyla ve tek başına bu yolculuğu bitirmeye çalışıyor. En acı olanı da bu yolculuk sırasında bazı anneler, tüm çocuklarını kaybetmemek için zayıf olanlarını terk edip daha güçlü olanlarını koruyorlarmış.. Kamplar ise kapasitelerinin 5 katı mülteci ile doldurulmuş ve yetersiz..
SOMALİ KORSANLARI, EŞŞEBAB ÖRGÜTÜ
Son aylarda sık sık duyduğumuz Eşşebab Korsanları, yabancı gemileri kaçırıp dünyanın ilgisini Somali’deki açlığa çekmeyi başarıyor.. Bunlar sözde denizi kirlettikleri gerekçesiyle gemilere el koyup fidye istiyor, aslında amaçları halkın karnını doyurmakmış.. Ülkeye gelen yardımların girip giremeyeceklerine hükümetten önce onlar karar veriyorlar. Ülkedeki hayatı yönlendiriyor, kıyafet yasağı bile koyuyorlar. Gençler örgüte girip korsan olmak istiyor. Zira korsanlar şehrin en güzel evlerinde oturuyor, bekar olanları istedikleri kızla evlenebiliyorlar.
BU SENDROMUN ARKASINDA KİMLER VAR
2000’li yıllarda Somali yakınlarındaki Mali’ye devlet adına giden heyette yer almıştım. Dünyanın en fakir ülkeleri arasındaki bu ülkenin aynı zamanda en zengin altın yataklarına da sahip olmasına şaşırmıştım. Taşın altından Fransa çıkmıştı. Altın rezervleri bu ülkece kontrol ediliyor ve Mali’ye buradan komik bir pay veriliyordu. Somali de bu kurbanlar arasındaydı.. Keşifler yoluyla ülkeye sızan misyonerlerce Afrika insanı dolandırılıyordu. “Avrupalılar geldiklerinde onların elinde İncil, bizim elimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler. Gözümüzü açtığımızda İncil bizim elimizde, topraklarımız ise beyazların olmuştu”.. Hıristiyan aleminin önderi Papa tarafından bu durum günah çıkarmak mı yoksa vicdan azabı mı ne derseniz deyin, açıkça itiraf edilmiştir. Vatikan\\\\\\\'dan yapılan açıklamada, “Afrika, büyük güçlerin istismarına maruz kalıyor, eğer onların çıkarları olmasaydı o bölgelerde bir çok çatışma günümüz seviyelerinde olmayacaktı”..
İSLAMIN GÖRÜŞÜ
Hz. Muhammed (S.A)\\\\\\\'in vefât etmesine kadar, iki gün arka arkaya arpa ekmeğiyle karnını doyurmadığını ailesi ifade etmektedir. (Buhârî ve Müslim) Hz.Peygamber\\\\\\\'in elindeki malı uzun tutmadığı, kendine saklamadığı ve Allah için sarfettiği bir gerçektir. Vefatında, zırhının, hala ödünç arpa karşılığı bir Musevi’nin elinde rehin olarak beklemekte olduğu bilinen örnek bir harekettir. Ancak günümüzde bazı yöneticilerin mal biriktirirken kendi coğrafyalarındaki bebeklerin kursaklarına giren mamalara dahi engel olduklarını da bilmeyen kalmış mıdır?
İMDAT SOMALİ YARDIM BELİYOR
Dünyada güzellik için harcanan 160 milyar doların % 1 kadarı olan 1.6 milyar dolar yardım, Somali ve Afrika boynuzu ülkelerinin kitle ölümlerinden kurtulması için yetiyor..Tabi biz başkalarını eleştirirken kendi sorumluluklarımızdan kaçamayız. Ramazan’da yüz bin insana iftar gösterişi yapmak yerine o Belediyelerin Somali ile Afrika’ya yardıma koşmaları, ayrıca hepimizin gücümüzce yardım kampanyalarını desteklememiz insanlık ve Müslümanlık gereğidir. Elhasıl 2868’e “boş mesaj”, ya da AFRİKA yazıp 5601’e göndererek 5 TL yardım yapabiliriz. Bu mesajlardan ilki Kızılay 2.cisi Diyanete aittir. Allah Somali ve Afrika’ya acısın…
İyi haftalar
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.