1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Evlilik cüzdanına ‘inkılap’ ayarı
Evlilik cüzdanına ‘inkılap’ ayarı

Evlilik cüzdanına ‘inkılap’ ayarı

Resmi Gazete'de yayımlandı

A+A-
Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan “Evlendirme Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Eski yönetmelikte yer alan, “Verilecek 4’er adet fotoğrafın, renkli ve ön cepheden baş açık, inkılap ilkelerine uygun sivil giysilerle çekilmiş olması ve kişinin son halini göstermesi bakımından son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul edilir” hükmü değiştirildi. Bu hükümdeki, “inkılap ilkelerine uygun” ifadesi metinden çıkarıldı. Yeni yönetmeliğe göre, evlendirme memuru, müracaat eden her Türk vatandaşından nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi isteyecek.

Kimlik Paylaşım Sistemi kullanan evlendirme memurlukları, nüfus kayıt örneğini veya evlenme ehliyet belgesini sistem üzerinden temin edecek. Yönetmeliğin tanımlar bölümüne, “evlenme ehliyet belgesi” eklendi.

Evlenme ehliyet belgesi, “Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belge” olarak tanımlandı. Tanımın yönetmeliğe girmesi, “Ehliyet belgesi olmayan evlenemeyecek” yorumlarına neden oldu. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü, mevcut durumda bir değişiklik olmadığını kaydetti.

Paylaş

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.