1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. EVLİ EVİNE, KÖYLÜ KÖYÜNE
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

EVLİ EVİNE, KÖYLÜ KÖYÜNE

A+A-

 

Geçtiğimiz yıllarda Gaziantep’li dostlarımızla beraber Suriye’nin Halep şehrine yaptığımız geziyi dün gibi hatırlıyorum. Bu gezi sırasında Kilis’te de kısa bir süre konaklamış, her iki şehri inceleme fırsatını yakalamıştık.Doğrusunu söylemek gerekirse Halep çok hareketliydi..Kilis ise aksine çok sessiz. Her iki şehir arasında inanılmaz bir dostluk köprüsü vardı.Bu köprünün temellerinde ekonomi ve duygusallık vardı..Yani iki şehir madden ve manen dosttu.Kilis’te bize ev sahipliği yapan kişiye geçim kaynaklarını sormuştum..Bana gülerek ‘’ Sınır ticareti, yani açıkçası kaçakçılık’’ dedi.Adres apaçık Suriye ve Halep idi.

 

BU GÜNLERİN KİLİS ŞEHRİ

 

Bu günlerde iki dost şehir büyük bir paylaşımın eşiğine geldiler.Halep’lilerin önemli bir bölümü artık Kilis’li olmuş..Ama nasıl… Kilis’te yaşayan her bir kişiye düşen Suriyeli sayısı birden fazla..Bunun önemli bir kısmı da Halep’lilerden oluşuyor.Zira 90 bin nüfuslu Halep, artık 230 bin..Kilis’e gelen Suriyeliler boş mu duruyor?Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye geçen Suriye’liler çay, mazot vb getirerek Türkiye’de satıyorlar.Aynı ticaret şeklini Kilis’liler de yapıyor.Kilis’te işyeri açan Suriyeli’ler oldukça arttı..Oto galerisi, market, lokanta, kasap hatta döviz büroları...Hatta holdingler bile kurmuşlar..Sokaklarda Arapça tabelalardan geçilmiyor.Hastane tabelalarında Türkçe ile birlikte Arapça da kullanılıyor. Belediye, vatandaşları bilgilendirme anonslarını Arapça tekrarlıyor. Yani gözle görünür çok ciddi sorunları yok Suriye’lilerin..Eh, Kilis de Suriyelilere uyum sağlamış.Kilis halkı bazı olumsuzluklara rağmen Suriyelilerden memnun..Ancak sınır bölgesinde ciddi bir karamsarlık hakimiyeti söz konusu..Zira sınırda patlayan bombalar ve top mermileri çok büyük sıkıntı..Türkiye sınırına yaklaşık 2 kilometre mesafedeki Özgür Suriye Ordusu’nun mevzileri Suriye uçaklarınca bombalıyor.Yani kimse yaşama konusunda iyimser değil..

 

KİLİS BELEDİYESİ NE DURUMDA

 

Kilis’te, 125 bin 700 kayıtlı Suriye’li savaş mağduru yaşıyor. Kilis Belediye Başkanı'nın kentin sokaklarını afişlerle donatmış.."Kilis'in nüfusu 90 bin, ama 120 bin Suriyeli misafiri ağırlıyor. Kilis’in Nobel'i hak ettiğini yazıyor.Bomba seslerinin eşiğinde Nobel heyecanı yaşıyor Kilis..Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, “Kilis’e ilk defa dünya tarihinde kendi nüfusundan fazla misafir geldiğini, 5 yıldır ev sahipliği yaptıklarını, farklı dil örf ve âdetlere rağmen toplumsal olayların yaşanmadığını, evlerini,, sularını ve sokaklarını paylaştıklarını” söylüyor.. Doğrusu Kilisliler tüm varlıklarını beş yıldır Suriyelilerle paylaşıyor. Onlara iş veriyorlar, aş veriyor, ev veriyor, halı, mobilya hediye ediyorlar. Ama her şey güllük gülistanlık mı?Tabii ki sorunlar dolu..Yani madalyonun öbür ucu acınacak halde..Her şeyden önce konut kiraları dört katına çıkmış durumda. Hastanelerde bekleme süresi sığınmacılar nedeniyle uzuyor. Ve benzeri sorunlara rağmen Kilis'te barış hakim. Suriyeli bir sığınmacılar "Allah'a şükrediyoruz. Kilis halkı iyi. “diyor.

 

DEĞERLENDİRME

 

Tabloyu seyrederken çok fazla “poliyannacılık” yapmak doğru değil.. Aslında durum pek iç açıcı değil..Bunu “geçici bir kriz” olarak görmek en doğrusu..Yani iki ülke arasına barış gelmeli artık,,Sorunlar bitmeli..Ve Suriyeli Mülteciler huzur içinde yurtlarına dönmeli..Yani kısacası “Evli evine, köylü köyüne”..Tüm temennimiz..İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.