1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. EVLATLAR ANNELERİNİN SÖZÜNÜ TUTMALIDIR
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

EVLATLAR ANNELERİNİN SÖZÜNÜ TUTMALIDIR

A+A-

Evlatlar annelerinin sözünü tutmalıdır

Anne baba duasının etkisini bilirdim, ama bu kadar etkili olduğunu bilmezdim. Özellikle annelerin ahını kimse almamalıdır. Ailenin temeli olan anne ve babanın terbiyesine girmeliyiz.

Annelerin yufka yüreklerini incitmeden hayatımıza devam etmeliyiz.

Yapım bu istenmeden bazen isyan ediyorum deme hakkımız yok. Asi olmuşum ne yapayım demek hiç yakışık almaz. Özellikle anneye yapılan eza çok ağır sonuçlar doğurabilir.

Toplumun geleceği olan gençlerimizin değer yargılarından anne bana hakkına riayeti iyi öğretmeliyiz. Anne ve babamızın hayır duasından mahrum kalmamalıyız.

Ailelerimizin en ciddi meselesi bence gençlere söz dinletebilmektir. Geçenlerde ailelerden bazıları kendi aralarında konuşuyorlar ve gençlerden yakınıyorlardı.

Çocuklar küçükken çok rahattık şimdi büyüdüler maalesef söz dinletemez olduk. Ne yapacağımı şaşırdım diyenin babalar olduğunu görünce şaşırdım.

Çünkü babalar pek bu konularda şikâyetçi olmaz bilirdim. Onlarda meğer dertliymiş. Geçmişte anlatılan hikâyemize gelelim. Ailede baba vefat eder.

Çocuk ve anne kalır. Anne yaşlıdır. Genç son zamanlarda uzaklarda çalışmak istediğini, annesine söyler. Anne halini oğluna açıklar. Giderse çok zor durumda kalacağını defalarca gence,  annesi anlatır.

 Oğlu dik kafalıdır. Söz dinlemez. Bir gün evden ayrılır. Annesini yalnızca bırakır, başka memleketlere gider.

Anne üzülür,  üzüldükçe ağlar. Ağladıkça gözleri ağrır. Nihayet gözleri kapanır. Anne artık ama olmuştur, ihtiyarlık, âmâlık zordur.

Anne dayanamaz hayatın zorluklarına ve oğluna beddua eder. O gece oğlu rüya da annesinin gözlerinin kör olduğunu görür.

Memleketlerde iş aramak için yola devam eder. Ertesi gün akşam vakti bir kasabaya varır.

Gece olduğu içinde çaresiz kalır. Tanıdığı kimselerde yoktur. Onun için düşünür camii de yatmaya karar verir.

Camiye girince etrafta kırptılar başlar ve konuşmalar olur. Genç dinledikçe dehşete kapılır. Caminin etrafında ki insanlar günlerdir beklediğimiz hırsız yine çalmaya geldi derler.

Kendi aralarında konuşurlar.  Bizi uzun zamandır uğraştıran hırsızın dünyaya geldiğine pişman etmeliyiz diyorlarmış.

Genç titremeye başlamış, kurtuluşunun da yok olduğunu bilir genç. Sonra köylüler camiye girerler ve genci yakalayarak dışarı çıkartırlar.

Hırsız değilim dedikçe genç,  adamların hıncı bir kat daha artmaktadır. Meydana çıkarırlar. İyi döverler. Vururken isabet eden yer onlar için önemli değildir. Önemli olan kendilerince yakaladıkları hırsızı pişman etmektir.

Genç şaşılacak şekilde davranmaktadır. Hiç karşı koymamaktadır. Ben bu dayağı hak ettim. Ama hırsız değilim der. Hırsız değilsin de, camide işin ne derler, köylüler? Genç ben bu diyarlara ihtiyar annemi yalnız bırakarak, çalışmaya gelmiştim.

Annem hiç bir şekilde evden ayrılmama razı olmamıştı. Dün rüyamda gördüğümde ama olmuştu. Şimdi sizde beni dövdünüz ve bende şu an göremiyorum.

Göremiyorum ama suçlusu siz değilsiniz. Suçlu benim. Allah ‘ la annelerin duası arasında perde olmadığını bildiğim halde cahilliğini yaptım. Bu cezayı çoktan hak etmiştim ben.

Annelerimizin değerini bilmeliyiz. Onların ince, narin, sevgi dolu kalplerini kırmamalıyız. Onların bir dediklerini iki etmemeliyiz.

Bizim en değerli varlıklarımız anne ve babamız olduğunu asla unutmamalıyız. Annelerimizin hayır duasını almak varken niçin ahını alıyoruz?

Gençlerimizin,  anne ve babalarını isteklerine tersten değil de, doğrudan bakmasını bilmelidirler. Tuttuğun altın olsun varken,  niçin kötü dua için zorluyoruz o yüce insanları?

Ders çalış demeleri,  bizim gücümüze gitmemelidir. Eve zamanında gel demelerine , kafamız atmamalıdır. Parayı kıstıklarında sinirlenmemeliyiz.

Televizyonu kapattıklarında,  kapıyı çarpmamalıyız.  İzinsiz arabayı kullanmamalıyız. Sigara içmemeliyiz.

Bize yardımcı olduklarını kabul etmesini idrak etmeliyiz. Hayatımızın düzene girmesini istediklerini bilmeliyiz. Gönüllerini hoş tutmalıyız.

Zaten bunlar büyüklere yapmamız gereken asli görevlerimizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.