1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. EVET, “BU VATAN HEPİMİZİN !”
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

EVET, “BU VATAN HEPİMİZİN !”

A+A-

SAYIN AYTAÇ DURAK"IN DEDİĞİ GİBİ…

 EVET, “BU VATAN HEPİMİZİN !” 

               Aytaç DURAK adı; görünüşte sadece bir kent önderinin ve kanaat seçkinin ismi gibi dursa da, aslında Anadolu insanının sahip olduğu ortak parola ve paydaları dillendirmiş olmasından dolayıdır ki, İktidar Partisinin şimşeklerinin yoğun şekilde üzerine yoğunlaştığı bir potansiyel güç dinamiğidir. Sayın Aytaç DURAK; yüz binlerce insanın vicdanlarına tercüman olmuş “Bu Vatan Hepimizin !” yazılı hediye takvimlerini dağıttığında, belki de sadece Adana Halkı ile irtibata geçtiğini düşünmüştü. Oysa o tek cümlelik hissiyatı ile Sayın aytaç DURAK; tüm Anadolu insanının hasretini çektiği bir ortak şuuru da ortaya koymuştur. İşte O"nun bu birlik ve beraberlik anlayışını tesis etme inanç ve gayreti; Türkiye"de bir takım güç dengelerini ve dinamiklerini rahatsız etmiştir. Sayın Aytaç DURAK"ın tarif edilemez derecede büyük bir siyasi kıskaç ve cendereye sokulmak istenmesinin bir gözükmez sebebi de; bu kıskanılan, istenilmeyen ve bir tehdit algılaması olarak görülen toplumsal önderlik potansiyeli ve vatanperver karakteridir.   

               Türkiye"de hakkında soruşturmalar açılmış binlerce Belediye Başkanı olmuştur. Ancak soruşturmanın selameti iddiası ve siyasal kurgusu ile görevinden şimşek hızlılığı ile alınan belki de ilk Belediye Başkanı, Sayın Aytaç DURAK"dır.   

               Aytaç DURAK; Türkiye"nin mahalli seçimler tarihinde, dört dönem belediye başkanlığına seçildikten sonra, yine 5. dönemde de bulunduğu şehrin insanlarının yoğun irade teveccühüne tekrar mazhar olabilmiş siyasi tarihimizin belki tek örneğidir.  

               Aytaç DURAK ismi; Türk demokrasi tarihinin ve siyaset mühendisliği biliminin araştırma dallarından birçoğuna inceleme konusu olabilecek dirençte bir siyasi figürdür. 25 Mart 1984 seçimlerinde ezici bir kitle desteği ile Anavatan Partisi"nden Belediye Başkanı seçilmiştir. 27 Mart 1994 seçimlerinde yeniden Belediye Başkanı seçilmiştir. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Adana birincisi olan DSP faktörüne ve genel profili düşüşe geçmiş olan Anavatan Partisi"nin partisel zafiyetine rağmen, adayı olduğu partisinin gücünün çok üstünde bir oy alarak tekrar Adana"ya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 28 Mart 2004 seçimlerinde ise; Sayın Başbakan Recep Tayip ERDOĞAN"ın yüksek taltif ve teklifleriyle Ak Partisi"nden aday olmuş olan Sayın Aytaç DURAK, Adana halkının çok yüksek desteği ile 4. dönem olarak yine Adana"ya Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur.  

               Aytaç DURAK, 01 Aralık 2008 tarihinde Ak Partisi"nden istifa etmiştir ve 29 Mart 2009 seçimlerinde kendisinin 5. dönemi olarak da MHP"den Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur. Ne var ki Sayın Aytaç DURAK; 5.Dönem Belediye Başkanı olduğu 30 Mart 2009 sabahından başlamak üzere, geride bıraktığı 20 yıllık başkanlığının hiçbir döneminde böylesine tanışığı olmadığı bir farklı siyasi tavır ve muameleye son bir yıldan buyana belki de ilk kez muhatap olmuştur.  

               Adana"da Sayın Aytaç DURAK"ın şahsında yapılan tasarruf; Adana halkının siyasi iradelerine vurulmuş bir çifte standartlı ket eylemidir. Hiçbir negatif fiil ve eylemi sabit olmamış ve kovuşturma aşamasında bile olmayan sözde suçlamalarla, 5.dönemdir halkının itimat ve güvenini kendisine referans edebilmiş bir siyasetçi, vicdanları kanatacak bir tutarsızlıkla görevden el çektirilmiştir. Sayın Recep Tayip ERDOĞAN ve partisinin başına buyruk ve dikte mantığı ile icra edilen bu siyasal angajman sadece Sayın Aytaç DURAK"ın bir meselesi değildir ve yine sadece Adana ile de sınırlı bir olay değildir. Olanlar; Türkiye"de Yargının, Yürütmenin emrine girdirilmesi neticesinde hangi girdapların bizleri ve ülkemiz demokrasisini tehdit edebileceğinin tipik bir örneğidir. 

               Her aklıselim ve vicdan sahibi insan pekâlâ algılayabilir ki; 47 yıldan beri Adana halkının idaresi ile iç içe olmuş ve 5. dönemdir Adana"nın Büyükşehir Belediye Başkanlığını, halkının yüksek takdirleri ile kazanmış bir insana yapılan bu muamele Adanalıyı incitmiştir. 29 Mart 2009 akşamından itibaren kurulan siyasi kıskaçlardan başını kaldıramayan Sayın Aytaç DURAK, Sayın Başbakan"ın şahsi takibiyle, sayısız teftiş ve incelemelere tabi tutularak iş yaptırılamaz şekle konulmuştur. Adanalı, adeta bir işkence kazanında psikolojik zorbalıklara muhatap edilen başkanına sahip çıkacaktır. Adanalı; Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN"ın sırf “Aday olma!”  talebine muhalefet ettiği ve yeniden Belediye Başkanlığına aday olarak seçildiği için 15 ayda 29 müfettişin mütemadiyen devam eden ve bitmek tükenmek bilmeyen soruşturmalarına muhatap kalmış, kendi çocuğu Sayın Aytaç DURAK"a olan vefasını, en yakın sürede ve doğacak ilk fırsatta gösterecektir.            

 

Önceki ve Sonraki Yazılar