1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. EV SAHİBİNE KİRA VERGİSİ , KİRACIYA ZAM..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

EV SAHİBİNE KİRA VERGİSİ , KİRACIYA ZAM..

A+A-

Güneş çarığı, çarık ayağı sıkarmış..

Gücü yeten yetene..

Ev sahibi isen ve evinde de kiracı varsa derdin var..Kiracı isen,ev sahibin senden aldığı kiranın vergisini vereceği için senin de derdin var..

1 Mart'tan itibaren halk arasında kira vergisi olarak da bilinen gayrimenkul sermaye iradı vergisinde 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi' uygulamasına geçmeye başladı. Bugünden itibaren ev sahipleri artık kira beyannamesini elle doldurmayacak. Önceden hazırlanmış beyannameleri, elektronik ortamda ilgili kurumlardan aldıkları şifreleri girerek görebilecek, dolduracak ve onaylayacaklar.

Vatandaşların kira beyannamesi verirken işini kolaylaştırmanın yanı sıra beyanname vermenin maliyetini en aza indirme, elektronik ortamda daha hızlı beyanname alabilme ve vergi kaçağının önüne geçebilme amacı ile hayata geçirilen sistemde kendisi adına oluşturulmuş beyannameyi onaylamayanlar veya kira gelirinde bulunamayanlar için ise çok ağır cezalar uygulanacak.

Durun daha bitmedi..Öyle ucuz kurtulmak yok..Bakanlık kira beyanında bulunmayanların tespit edilmesi halinde 5 yıl geriye dönük faizi ile birlikte vergi cezası kesecek.

Bu zamana kadar bir şekilde yolunu bularak hiç kira geliri göstermeyen veya kira gelirini düşük gösteren kurnaz ev sahipleri, ileri teknoloji sayesinde oluşturulan veriler ile tespit edilerek kendilerine gönderilen ''Şu adreslerde daireniz var. Bunlardan kira geliri elde ettiğinizi biliyoruz. Beyanda bulunursanız,,ceza ödemezsiniz'' içerikli mektuplar karşısında iyice köşeye sıkışırken bu seferde zam kozunu kullanmaya başladı.

 

Kira  kontratlarını yenileyecek olan ev sahipleri yapacakları zam oranlarına ayrıca kira vergilerini de eklemeye başladı. E.. dedik ya , gücü yeten yetene..

 

Zaten kontratların yenilenmesinden ötürü yaşanacak kira artışının hesabını yapan kiracılar birde üstüne ev sahibinin 'ya kirana zam yaparım ya da vergiyi ödersin' teklifiyle ne yapacağını kara kara düşünmeye başladı.

 

Kiracılar hiç düşünmeyin siz orasını..Elbet yalnız değilsiniz. Yargıtay'ın''Kiracıyı fahiş kira artışlarından koruyan mevcut bir kararı bulunuyor zaten.

Ayrıca, bu karar doğrultusunda fahiş kira artışlarını kabul etmeyen kiracıları ev sahipleri çıkartamayacak. Ev sahibi ancak enflasyon ile doğru orantılı zam yapılabilir. Zaten Haziran ayında hayata geçirilecek olan Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan bir madde ile kiracıların kira artışları ile ilgili oluşacak tüm mağduriyetleri de giderilmiş olacak.

Hadi bakalım , hiç kira geliri göstermeyen veya kira gelirini düşük gösteren 300 bin ev sahibine kolay gelsin. Kirayı sayan pamuk parmaklar tuşlara hanımlar, beyler..Beyannameler sizi bekler..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.