1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ESNAFIN SESİ GELMİYORMU?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ESNAFIN SESİ GELMİYORMU?

A+A-

Esnaf sesleniyor “duyun feryadımızı” diye..Açıkçası hemen her gün gerek görsel gerek yazılı basında yer alan esnaf haberlerinin ardı arkası kesilmiyor.Çünkü ses sistemi arızalı, mesaj gerekli yerlere ulaşmıyor.Eğer ulaşsa ve bir şeyler yapılsa, esnaf rahatlasa duyarız değil mi?
Telekulak skandalları giderek büyüyor .Fakat nedense bu telekulaklar esnafın sesini dinleyecek kadar büyümedi henüz..
Büyük alışveriş merkezlerinin kurulduğu şehirlerde, esnaf ve sanatkârın önemli bir bölümü ayakta kalma mücadelesi veriyor. Bir bölümü ise zaten kapandı. Kredi kartı kullanımının yol açtığı borçlanarak yaşama alışkanlığı, tüketicinin istemeyerek de olsa, büyük alışveriş merkezlerini tercih etmesine yol açıyor.
  Büyük alışveriş merkezlerinin, gölgesinde mücadele veren esnaf, rekabet etmeye çalışıyor. Birçok kentte bulunan, kuruluş tarihleri çok eskiye dayanan ve geçmişten bugüne ticaret kültürünü sürdüren “çarşı esnafı” ise birlikte olmanın verdiği destekle yaşamaya çalışıyor.
  Kepenklerini kapatmamak için hipermarketlerin şehir merkezleri dışına taşınmasına ilişkin yasal düzenlemenin çıkmasını bekliyorlar. Şehirlerimizdeki çarşılarımıza baktığımızda Anadolu’nun ve büyük kentlerin yılların ticaret kültürünü sürdüren “çarşı esnafı”nın sokağımızdaki bakkal amca ile aynı sıkıntıları yaşadığını görüyoruz.
  Büyük alanlar üzerine, milyonlarca dolarlık yatırım yapılarak kurulan dev alışveriş merkezlerinde onlarca mağaza, yüzlerce araç kapasitesine sahip otoparklar, sinema salonları, eğlence merkezleri bulunuyor. İçinde bakkal, kasap, kırtasiye, terzi, oyuncakçı, çiçekçi vs. var. Bu ne demektir biliyorsunuz.Bu büyük mağazanın civarında bulunan  200-250 esnafın, başta bakkallar olmak üzere işyerlerini kapatması ya da satışlarının yarıya inmesi demektir. 1995’den bu yana 600 bin olan bakkal sayısı 250 bine düştü. Esnaf zaten perişan. Hiçbirinin  işi  geçen yıldan daha iyi ya da geçen yılın aynısı değildir.
Esnafın karşılıksız çıkan çekleri ve protesto olan senetlerinde yüzde 200’ü bulan artış var. Özetle esnaf ayakta zor duruyor. Esnafın sermayesi devamlı eriyor. Yetim kızlar evlenince SSK 12 maaş, Emekli sandığı 24 maaş ’evlenme yardımı’ yapıyor. Esnafın yetim kızına 1 YTL bile ödenmiyor. Emekli esnafa bağlanan Bağ-Kur aylığı, ’açlık sınırı’nın çok altında. Emekli olup çalışan esnafı cezalandıran garip bir sosyal güvenlik anlayışı var.
Dünyada yaygın bir şekilde uygulanan "asgari geçim indirimi" esnafa uygulanmıyor. Esnaf ve sanatkara "Arkadaş, sen bedava yaşıyorsun. 1 YTL bile masrafın yok" deniliyor.
Esnafın gelir vergisi yüzde 15’den başlıyor ve yüzde 35’e kadar çıkıyor. Oysa koca koca şirketler, yüzde 20 oranında Kurumlar Vergisi ödüyor. Esnaf büyük holdinglerden ve diğer anonim şirketler ile limited şirketlerden daha mı fazla kazanıyor? Esnafın vergi tavanı, şirketlerin kurumlar vergisi oranının neredeyse iki katı!.
Yük ve yolcu taşıyan gemiler ile ticari yatlar ve hizmet gemileri, deniz ticaret odasına kayıt yaptırdıklarında, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sıfırlanmış akaryakıt alabiliyorlar. Teknesi olan esnaf ise, deniz ticaret odasına kaydolamadığı için, "ÖTV’ siz yakıt" alamıyor.
İstihdam üzerindeki ağır yük, esnafı da etkiliyor. Çalışanlarla "net ücret" üzerinden anlaşıldığı için, vergi ve SSK primini de esnaf üstleniyor. İşyeri kirasında da mal sahibi "net kira" istediği için, stopajı yine esnaf üstleniyor. Muhasebeci de "net ücret" üzerinden para istediği için, onun yüzde 20 stopajını da esnaf üstleniyor. Ekonomistlere göre ekonomi iyiye doğru gidiyor enflasyon oranlarına bakıyorsun enflasyon rakamları yıllık yüzde 9-10 civarlarında seyrediyor.Şimdi onları duymuyorlar, duymasınlar bakalım.
Esnaf ve sanatkarın da elbet sandıkta söyleyecek bir çift sözü var.Esnaf, kendisine hizmet ederek, destek verenle, köstek olanı ve onu yok sayanı iyi bilir ve ona göre davranır tabii adam bulursa..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.