1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ESNAF : “YA SABIR”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ESNAF : “YA SABIR”

A+A-

Hemen hemen tüm ülkede, bir sıkıntı  havası hakim farkındasınız değil mi?

Tüm ülkede olduğu gibi, Mersin"de de ,dükkanlar kapanıyor, işsizler çoğalıyor..İnsanların alım gücü zayıfladı, şikayetler çoğaldı..Kredi batağına düşen düşene..Vergisini toparlayıp ödeyemeyen esnaf kapanışını veriyor bir bir..Hele esnaf, hele serbest meslek sahibi herkes..Çarşı yavaş yavaş ıssızlaşıyor.Çünkü kepenk sesleri yavaş yavaş kesiliyor..Açıkçası seyyar satıcıya göz yuman esnek bir yapı hakim..Seyyar satıcılık yapmasında çalsın mı zihniyeti geziniyor ortalıkta..

Öte yandan , gündelik ev temizliğine giden kadınlar için düşünülen kayıt altına alma projesi gündemde. Herkesi sigortalı yapma bilinci ile hayata geçirilecek bu projede, gündeliğe giden kişiler kendilerini sisteme kaydettirecek.Çek sistemi geliyor bunun yanında, işveren ki burada işveren evini bir günlüğüne temizleten kişi oluyor, temizlik bittiğinde çalışana çekini verecek, o da çeki bankadan bozduracak ve bu uygulama ona saat hesabı sigortalılık kazandıracak.  Tam  ya da yarım gün çalışmışsa o kadarlık sigortası da yatırılacak.Eh bu da bir başlangıç.. Hele bir başlasın Açıkgözler de türeyecektir doğal olarak Bakalım o zaman ,bu uygulama  ne kadar sürer?

Yani anlamak zor, bir yandan esnafa kepenk kapattıran yükü ortadan kaldırmayacaksın, diğer yandan sigortalılık bilincini başlatmak için gündelik çalışanlara böyle bir uygulama başlatacaksın..Esnafın kirasını dahi çıkaramadığı bir ekonomik sistemde, bağkurunu ödemesini bekleyemezsiniz.Peki bu durumda esnafın sosyal güvencesi nasıl sağlanacak? O zaman esnaf dükkanını kapatacak, evde çocuklarına bakacak, eşi de gündeliğe gidecek ki sigortası başlasın! Ya da kayıtdışı olacak, yani seyyar satıcılığa başlayacak ki ekmek yiyebilsin.

Zaten milletin canı burnunda..Son günlerde sanki sabır denemesi yapılıyormuşcasına, benzin fiyatları , araç pulları, muayene ücretleri bir yana, trafikteki denetimlerin sıklaştırılarak ceza uygulamasına gidilmesi de çileden çıkartıyordu insanları ki bir yerden patlak verdi sonunda..

 Mersin" de ,motosikletiyle trafikte seyir halindeyken, polisin ceza yazmak istemesine öfkelenen bir vatandaş motosikletini yol ortasında ateşe verip kaçtı.Neredeyse son bir aydır iyice sıkılaştıran bu denetimlerden Mersinli motosikletliler pek te hoşnut değil.Para sıkıntısı diz boyu zaten, gazı neredeyse bir iki litre alabiliyor..

İnanır mısınız , kesilen cezaların birkaç tanesine şahit oldum, motorun ederi zaten o kadar…Muayeneleri gecikmiş motorların araç muayene istasyonları da ilçelerde.. Enteresan değil mi? Motora muayenesi gelmiş ya da gecikmiş diye ceza yazılıyor, cezayı yemiş yani sağlıksız git bakım yaptır denmiş , sonra bu halde  neredeyse bir saat uzaklıkta bir istasyona yine aynı motor muayene için gidebiliyor,ne dersiniz?

Motorunu protesto için yaktığı söylenen şahısın plakası ve adı  belli, bakalım akibeti ne olacak?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.