1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Eski Yıllarda Mıyım?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Eski Yıllarda Mıyım?

A+A-

İnsanın duruşu çok önemlidir. Olaylar karşısında köklü olmak, insanın kendisi olması kişiliğinin sağlam olduğunu anlatır. Kişileri ilerleten öyle sahte makamlar değildir.

Geçmiş yılları gözümün önene getiriyorum. Önünde ceket düğmelenen fanilerin karşısında aynı kişiler caka satıyorlar. Neden böyle oluyor diye düşününce kolayca insan sebebini buluyor.

1980’li yılları düşündüm. Azamet sahibi nice insanlar vardı beldemizde. Yanına yaklaşılmazdı. Selam verseniz dahi dönüp tenezzül etmezdiler.

Niçin çünkü makam sahibiydi, çünkü maddi veya otoriteden gelen gücü vardı. Herkes gücüyle söz sahibi olanların karşısında hep boyun büküldü. Bilmese de, çok bilgindi, anlamasa da her konuyu çok iyi anlardı.

Bakıyorum 1980’nin ileri gelenlerinin durumlarına vahim denecek seviyeden de aşağıdalar. Kimi öldü, kimi rezil hayatta boğuşuyor.

Adalet kavramı onlar için sadece söylemdi. Hak sadece onların yönüne yönelirse doğruydu. Adamın gücü varsa tüm yönetim kadrosunun boynu güç sahiplerine eğiliyordu.

Mazlum kendini anlatmak istediğinde makama alınmazdı. Alınsa da dinlenilmezdi. O günler öyleydi. Dahası arkası olanın hayatı hayattı.

Adam okumamış. Adam ilkokulu zor bitirmiş. Hesaptan kitaptan haberi yok. Olsun varsındı. Ekonomik gücü vardı. İtibar sahibiydi. Büyük geçinenlerin etrafına bir şekilde yapışmıştı.

Onların işleri anında olurdu. Garibanların işleri nedense kurallara uygunda olsa olmazdı. Çünkü oralarda klasmanı yükselmemişti. Kanunen haklıydı. Devlet yöneticilerimiz doğruları, faydalıları yazmış.

İnsan okuduğunda hakikaten çok doğru bende böyle istiyordum zaten diye sadece içinden geçiriyordu. Konuşmasını biliyordu. Fakat dinleyenin anlamak gibi derdi yoktu.

Geçmişe şöyle kısa yolculuk yaptık. Gerçekten böyle miydi? Benim büyüklerim bana yanlış mı anlatmışlardı diye hep sorarım kendime.

Bir nebze doğruluk payı olabilir. Neden derseniz? O sıralar bir yerlere atanmanın kuralı fazla yoktu der büyükler. Bugün öğretmensin, yarın il müdürü olunurmuş. Nasıl bir günde il müdürü olur insan denecek olsa orayı karıştırma diye de azarlanırdı insanlar.

Sonra yazılı sınav getirildi. Kanun yönetmelik genelge okuyarak hazmederek yöneticiler atandı. Bu seferde iki dudak arasından çıkan emirle atananlar direndi” kardeşim burayı kime sordun da tercih ettin diye?”

Kimi kanun tüzük tanımayanlar ben onu istemiyorum diyecek kadar öğretmenlerin emeğine saygısız, hazreti Ömer in adaletinden dem vurarak, kul hakkının günahından da konuştular. Ama en büyük emeğe saygıyı kendileri göstermediler.

İnanıyorsak, inancımızın gereğini yapmak mecburiyetindeyiz. Kanunlar uygulansın diye yazılır. Ben bunu anladım ve benim dediğim olur havalarına girenlerin sonunu merak edenlere ara sıra mezar taşlarını okuyun desem çok mu ayıp etmiş olurum.

Lise yıllarımdı 1980!ler. şöyle bakıyorum çevreme, uygulamalara acaba diyorum hala 1980’ni mi yaşıyoruz?

O zamanlar internet yoktu. O zaman iletişim zordu. Okullardaki idarenin yönetimini bizzat yerinde görmek gerekiyordu.

Kanunlar ne kadar mükemmel olursa olsun, uygulayıcılar donanımlı değilse yılların, yüzyılın değişmesiyle uygulamalar da değişmez dense yeri midir?

Yoksa hala lise yıllarında mıyım diye de kendimi yokluyorum. 

21. yüzyıldayız yazıyor takvimler. Doğrudur o zaman.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.