1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ESKİ BAYRAMLAR GERİ GELİR Mİ
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ESKİ BAYRAMLAR GERİ GELİR Mİ

A+A-

    ESKİ BAYRAMLAR GERİ GELİR Mİ
   
Gene bir Kurban Bayramına kavuştuk. Sevinç dolu günlerimizin tekrar geri gelebileceği umuduyla tabii.. Çünkü eskiden Bayramlar, insanların sevinç kaynağıydı.. Şimdi de öyle ve bundan sonra da hep öyle olacak diyecektim ki her şeyin eskisi gibi olmadığını fark ettim. Artık bayramlar eskisi gibi kutlanmıyor ve sihirli değnek marifetiyle bir dokunuşta tüm yanlışlar düzelmiyordu. Bu nedenle hiç görmek istemediklerimiz şeyler gözümüzün önünde bize inat dizi film gibi oynayıp duruyordu.
   Eskiden Bayramlar Nasıl Geçerdi
 
Bayramların eskiden nasıl geçtiğini büyüklerimiz ballandıra ballandıra anlatırdı. Ne güzelmiş o günler. Arife günü şeker ve tatlılar hazırlanır, Bayram namazından sonrası büyüklerin yanlarına giderek, bayramlaşılır, kırgınlar barıştırılır, kabirler ziyaret edilirmiş. Çocuklara mendil içerisinde para verilirmiş dönme dolaplara  binsinler diye.. Aslında o günlere biz de yetiştik.. Hatta, günümüzde bu gelenekleri devam ettirenler de az değil. Maksadım o günlere yetişemeyen yeni nesil gençlerin gözlerinde olayları canlandırmaktı. Zira günümüzde insanlar bayramlarda ziyaretler yapmak yerine daha çok tatile çıkmak, kutlamalarını da İnternet veya telefonla sanal ortamlarda gerçekleştirmek istiyor. İşi temelinden sorgulayacak olursak, kentlerimiz bitişik apartman komşusunun adını dahi bilmeyen insanlarla dolu değil mi?. Bütün bunlar yakın çevremizde cereyan eden şeylerdi. Peki dünyada ve Türkiye’de bu bağlamda neler oluyordu?
            

   BAYRAMDA KEŞKE OLMASAYDI DEDİKLERİMİZ
  
Eski dönemleri geri getirmek imkansız, ama bu bayramda Türkiye ve dünyada çok şeylerin olmasını isterdim: Son yıllarda küresel ısınma, istifçilik ve fırsatçılık gibi nedenlerle yaşanan kıtlığın önüne geçilmesi, Işida karşı ve İttifak güçleri gibi görünen, ancak aslı “Müslüman ülkeleri birbirine kırdırma” özelliği olan  bu savaşa asla izin verilmemesini ve Türkiye’nin komşu ülkelerle daha önce olduğu gibi tekrar iyi ilişkiler kurmuş olmasını çok isterdim. Libya, Tunus ve Endonezya’da Arap Baharı ile tırmanmakta olan gerilimlerin ilk fırsatta bitmesini isterdim.  Bunlar tamam.. Ancak kendi ülkemiz için de dileklerimiz olmasın mıydı? Her şeyden önce siyasi liderlerin gergin konuşma alışkanlığından vaz geçerek topluma örnek olmalarını, böylece çok sık şahit olduğumuz mahkeme koridorları, okul önleri ve minibüs duraklarındaki meydan kavgalarının artık sona ermesini isterdim. Hangi nedenle olursa olsun kadınlarımızın öldürülmemesini isterdim. Tarım ürünlerinde kendi kendimize yeter durumdayken düşmüş olduğumuz ithalatçı pozisyondan ülkemizin kurtulmasını isterdim.

    DEĞERLENDİRME
  
Osmanlı döneminde yabancı Hariciye diplomatları arasında “dünyanın en güçlü devleti hangisidir” diye bir sohbet açılır. Orada bulunanların çoğu ABD ve Rusya gibi ülkelerin adını ileri sürerken Keçecizade Fuat Paşa “Osmanlı Devleti” der. Batılı diplomatlar “Hani şu hasta adam” mı diye gülüşmeye başlayınca Fuat Paşa son sözünü yapıştırır. "Vallahi siz dıştan biz de içten çalıştığımız halde ama yıkılmadı, hala ayakta." Devlet geleneği Osmanlı ve Selçuklulardan gelen güzel ülkemizde, bu bayramlar fırsat bilinmeli ve toplumsal barış için artık  ciddi adımlar atmalıdır.
  Kurban Bayramınız Kutlu Olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.