1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ertuğrul Kürkçü, Diyarbakırlı kayıp askeri sordu
Ertuğrul Kürkçü, Diyarbakırlı kayıp askeri sordu

Ertuğrul Kürkçü, Diyarbakırlı kayıp askeri sordu

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 13 gündür haber alınamayan Diyarbakırlı Kürt asker Osman Karadeniz’i Meclis gündemine taşıdı.

A+A-

"11 Haziran’da aradığı ailesine HDP’ye yönelik bombalı saldırıya tepki göstermesi nedeniyle kışladaki diğer askerlerin şiddetine maruz kalan Karadeniz, Denizli’ye sürgün edildiğini söylemiş ancak bu konuşmadan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a soru önergesi veren Ertuğrul Kürkçü, şu soruları yöneltti:

Kayıp Diyarbakırlı askerin ailesi endişeli
 

-Bakanlığınız zorunlu askerlik hizmetini yapmakta olan Osman Karadeniz’in şüpheli gaybubetinden haberdar mıdır? Haberdar ise bu kayıp vakası üzerine soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmışsa bu soruşturmanın içeriği ve ulaşılan sonuçlar nelerdir?

-Karadeniz ailesinin iddia ettiği gibi 05.06.2015 tarihinde Buca Merkez komutanlığı kışlasında erler arasında şiddete varan bir tartışma ve darp olayı yaşanmış mıdır?


foto haberYolu hapishanelerden Meclis'e uzanan HDP milletvekilleri...
 

-Osman Karadeniz’in bu olay üzerine sürgün edildiği doğru mudur?Karadeniz’in sürgüne gönderilmesinin politik bir nedeni var mıdır?
-Değilse Denizli’ye sürgün veya nakil gerekçesi nedir? Başka bir birliğe gönderilmiş değilse sivil giyimli olarak Buca Merkez Komutanlığı’ndan ayrılmasının nedeni nedir?

-Buca Merkez Komutanlığı’nın güvenlik kamera kayıtları inceleniş midir? Bu kayıtlarda Osman Karadeniz’in çıkış yaptığı görülmüş müdür?

-Denizli’de nakil olunan komutanlık kamera kayıtları incelenmiş midir? Kendisinin birliğine teslim olup olmadığı anlaşılmış mıdır?

-Savcılığın istediği Osman Karadeniz’in birliğinden çıktığını gösterir belgenin aileye verilmemesinin sebebi nedir?”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.