1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ERMENİ SOYKIRIMI BİLMECESİ VE FRANSA
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ERMENİ SOYKIRIMI BİLMECESİ VE FRANSA

A+A-

ERMENİ SOYKIRIMI BİLMECESİ VE FRANSA

İtalya’da Fiumicino (Roma) havaalanında 1986’da adres için bir polis memuruna gittiğimde en güzel Türkçe lehçesiyle“ şu istikamete ” diye cevap verince şaşkınlığımı gizleyemeden işin sırrını sordum. “ Ermeni asıllıyım Türkçeyi iyi konuşur, Türkleri de çok severim” dedi. Halbuki Ermenilerin Türkler hakkında pek iyi niyet beslemediklerini düşünüyordum.. Böylesi şaşkınlıklar arasından geçip, Ermenilere ne oldu da bize bu kadar muğber oldular . Hatta bu yetmedi, beraberinde eski dostumuz Fransızları da sürüklediler ? Mesele şu; Fransa meclisi , 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni soykırımının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini görüştü. Yasada, “Fransız yasalarının tanıdığı soykırımların reddi, bir yıl ve 45 bin avro para cezasına çarptırılır” ifadesi yer alıyor. Fransa Meclisi, 29 Ocak 2001 tarihinde, “Fransa, 1915’teki Ermeni Genositini tanır” ifadesiyle benzer yasayı zaten onaylamıştı. Şimdi de teklifin yasalaşması için Senato’nun onayı gerekiyor.

TÜRK ERMENİ İlişkilerin tarihçesi
Her şeyden önce Ermeni, Rum ya da Bulgar, herkesi Allah için sevmeli, ancak haksız olan babamız dahi olsa haklıdan yana tavır koyabilmeliyiz. Ermenilerle ilişkilerimize gelince, Türklerin Anadolu'ya girdiği 11. yy’ da başlamış, tarih boyunca Türklerle barış içinde yaşamış, özellikle mimari, sanat, ve ticaret gibi alanlarda hizmetler vermişlerdir. Ancak Osmanlı Devleti'nin son yıllarındaki parçalanma sürecinde Ermenilerin bağımsız Ermeni devleti kurma özlemlerinin yanı sıra fanatik milliyetçiliğinin de ön plana çıması ile, Türk, Kürt ve Ermeniler arasında ilişkiler bozulmuş, büyük can ve mal kayıplarına yol açacak iç karışıklıklar ortaya çıkmıştır.

PEKİ SARKOZY VE FRANSIZLAR NE İSTİYOR ?
Fransızlar, hâlâ dünyayı şekillendirebilecek güçlerinin olduğunu göstermek istiyorlar. Libya savaşındaki sıkı hamleleri bu nedenleydi. Türkiye’nin, Ortadoğu ve Afrika’daki eski sömürge alanlarında artan etkinliği Paris’i çok rahatsız ediyor. Türkiye’yi kızdırıp köprüleri attırmak ve Avrupa’nın en dışına itmek tek amaçları..“Akdeniz Birliği”nden Türkiye’yi dışarıda tutma gayretleri de tamamen bu amaçlaydı. Bir de 500 bine yakın Ermeni asıllı Fransız’ın oyunu alıp cumhurbaşkanlığı seçimini tekrar kazanmak. Onun için sonuç önemliydi ve tam bir makyavelistti... İMF başkanı Dominique Strauss-Kahn'a komplo kurup Fransa devlet başkan adaylığından ekarte etmeye yetecek kadar…

BU NASIL BİR BOYKOT Kİ..
Gelelim boykot konusuna. Bir ülkenin vatandaşları arasında doğal yollarla ya da örgütlü olarak boykot başlatılabilir. Ancak devletler buna öncülük etmesi fazlaca mantıklı değil. Türkiye ve Fransanın yaptıklarına bakıldığında.. Bir taraftan Fransa Ermenilerin ağabeyliğini kendi ekonomisinin içine edercesine yapmaya çalışıyor, diğer taraftan 1971 ‘den bu yana 40 senedir Türkleşmiş bir Renault’a “Otomobillerini almayalım” boykotu yapıyor. . Bursa Oyak Renault’nun yıllık ihracatı 3.5 milyar dolardan fazla. İşçisi, mühendisi Türk… Boykot yaparken ayağımıza sıkmayalım.

DEĞERLENDİRME
İnsanlar duygusal olabilir ama devletler daha ağır ve kontrollü olmalı. Hele Milletin geleceği söz konusu olursa.. Öfke baldan tatlıdır ama sonucu çok acı olabilir. Bu duygu ve düşüncelerle sevgili okuyucularımızın yeni yıllarını kutluyorum.


İYİ SENELER.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.