1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'ın masraflı oldu diye eleştirilen iki konuya açıklaması
Erdoğan'ın masraflı oldu diye eleştirilen iki konuya açıklaması

Erdoğan'ın masraflı oldu diye eleştirilen iki konuya açıklaması

Erdoğan 'Ak Saray' ve 'uçak' konusunu nasıl açıkladı?

A+A-

Gazetecilerin sorularına da cevap veren Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

MESCİD-İ AKSA'YA MÜDAHALE
Dün 47 yıl sonra ilk kez İsrail askerleri postallarıyla girdi. Siz telefon görüşmesi gerçekleştirdiniz. Bu görüşmede Türkiye'nin BM nezdinde bazı girişimleri olacağını söylemiştiniz. Bu tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bugün bu konuyla ilgili olarak dışişleri bakanı müsteşarımla da bu konuyu görüştük. BM güvenlik konseyi üyeleriyle bazı temasları geliştireceğiz. Dün akşam Abbas ve Meşal ile görüşmelerim oldu. 1967'den bu yana Mescidi Aksa'da böyle bir olay olmamıştı. Bu tür bir olay sıkıntıları getiriyor. Bu tahrike dayalı bir olay. Mescidi Aksa bizimi için iki kıbleden bir tanesidir.

Dünyadaki tüm Müslümanları, Arapları ilgilendiren, Filistinlileri ilgilendiren bir olay değil. İsrail'in şu anda yönetim olarak yapmış olduğu bu barbarca girişim, alçakça girişim affedilir bir girişim olamaz. Bizim sessiz kalmamız da mümkün değil. Bunun tüm uluslararası boyutta gerekli olan adımları neyse bu adımları atmak durumundayız. aksi takdirde bu tahrikler sadece Filistin yada Kudüs'te kalmaz, yeniden intifada hareketleri başlayabileceği gibi dünyanın değişik yerlerinde farklı sıkıntıları yaşayabiliriz.
İsrail yönetimi bu tür girişimlere zemin hazırladığı içindir ki dünyada zaman zaman bizim de arzu etmediğimiz gelişmeler olmakta. Bu gerek dinler arası, etnik unsurlar arası bir çok olumsuzluğu tetikliyor.

Temenni ediyorum ki İsrail yönetimi bu işe el koyar, tekrar süratle Mescidi Aksa'nın Müslümanlara kapıları açılır. Yoksa bölgede İsrail kendisi tek başına kalmanın ötesinde dünyada da aynı duruma talim edecektir.

HALEP'TE SON DURUM

Suriye’de Esed rejimi saldırılarını artırdı. Göç dalgasıyla ilgili Türkiye’nin hazırlıkları nelerdir?

Şu anda 36’ncı paralel üstünde belli hazırlıkları sürdürüyoruz. Bir şeyi ifade etmem lazım. Niçin Kobani diyorduk. Şimdi niçin Halep. Az önce Mescid-i Aksa ile ilgili sorulan soru bu konuda manidar. Dikkatler hep bir tarafa yöneliyor, tam o anda Mescid-i Aksa olayı patlak veriyor. Burada bir planlama var. bir stratejik yaklaşım var. bunun neticesindeki bu gelişmeler üzerinde hassasiyetle durulması gereken gelişmelerdir.

Halep ile ilgili hassasiyetimiz bölgede daha önce söylediğimiz gibi Kobani’deki hassasiyetten daha fazladır, bunu da söylemem lazım. Halep, bir tarih ekonomi medeniyet merkezidir. Bu denli önemli bir merkezin zaten bombardıman edilmek suretiyle bütün o önemli eserler yıkılmış vaziyetteyken, şehir adeta bir tehditle karşı karşıya. Burada DAEŞ terör örgütünün yanında rejimin de bu tür girişimleri var.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm süreciyle ilgili HDP'den açıklamalar geliyor. Demirtaş "süreç İmralı’da başladı İmralı'da biter" dedi. Bundan sonra nasıl adımlar atılacak, donmuş durumda mı?

Bu demokratik açılımla başlamıştır. Milli birlik kardeşlik projesi olarak devam etmiştir, çözüm süreci de bunun devamı niteliğindedir.

Bunun İmralı'ya alakası yoktur. O zaman hükümetimizin diyeceğim, ülkemizde bölücü terör örgütüne karşı ülkemizde teröre karşı halkımızı nasıl rahatlatabiliriz, huzur ortamına kavuşturabiliriz buna yönelik attığımız adımlardı.

Oradaki milli birlik ve kardeşlik projesi diye ifade ettiğimiz proje farklı bir hassasiyet ifade ediyordu. Türkiye'nin milli birliğe ihtiyacı vardı. Etnik ayrım söz konusu değildi. Birlik beraberlik söz konusuydu. Bu süreci bu şekilde sürdürdük.

Bunu yeni bir sürece dedik ki aktaralım. Bu süreçte çözüm süreci olsun dedik. Bunun içerisinde de yine Türkiye'nin akil insanları da dahil olmak üzere tüm siyasi partilere çağrımızı yaptık. Katılanlar oldu katılmayanlar oldu.

İmralı'da başlar İmralı'da biter türü yaklaşım tarzı, zaten çözüm sürecinin yanında olmadı ki bu ifadeleri kullananlar. Siz kalkar da tamamıyla etnik yaklaşım içinde vatandaşı sokağa davet ederseniz, 40 kişinin ölümüne neden olursanız burada zaten çözüm diye derdin olmaz.

Ortaya çıktı, ardından ne oldu, ben onu demek istememiştim, sokağa çıkın demek şiddet demek değildir... Bu tür şeyler artık milleti tatmin etmiyor. Siz gerçekten barış istiyorsanız, barışın çağrısını yapar. Ama bunların ne barış ne de özgürlük diye bir derdi yok.

Böyle bir derdi olan vatandaşın dükkanını camını çerçevesini indiren, sivil vatandaşlarımızın ki, o bölgede Kürt vatandaşlarımızın araçlarını yakanlar. Evleri dükkanları işaretleyip yakıp yıkanların barıştan özgürlükten bahsetme hakkı yok.

Barış istiyorsanız özgürlükten yanaysanız, 11 yıllık başbakanlık döneminde neyiniz eksikti? barış uğruna her şey yapıldı. cumhurbaşkanı olarak bende bu kavramların savunucusu olacağımın sözünü verdim.


Yeni yapılan cumhurbaşkanlığı sarayıyla ilgili tartışmalar kamuoyuna yansıdı. Maliyetine ilişkin bazı eleştirileri vardı. bunu nasıl değerlendirirsiniz?

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE TRAFİĞİ KAPATIP TÖREN YAPMAK YAKIŞIR MI?"

Cumhurbaşkanlığı sarayının maliyet tartışmalarına ilişkin Erdoğan, "Başbakanlık bu konu ile ilgili açıklama yaptı. Bu ülkede taş üstüne taş koyanlar var. Bir de taş üstüne taş koymayı hayal edemeyenler var. Biz cumhurbaşkanlığı makamı olarak böyle bir şey yapmışsak, önce başbakanlık makamı olarak düşünmüştük. Şu anki başbakanlık makamının önündeki caddede törenlerimizi yapardık. Koskaca Türkiye Cumhuriyeti'ne trafiği kapatıp tören yapmak yakışır mı? Bu yerler bir ülkenin itibar makamlarıdır. Buralara bakılarak kararlar verilir. Bunların böyle bir derdi yok. Bunlar eski Türkiye" diye konuştu.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN DEMİRBAŞINA GİRİYOR BAŞKA BİR YERE DEĞİL"

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ilişkin bir suistimal varsa kontrol mekanizmalarının bunu yakalayacağını ve gereğini yapacağını belirten Erdoğan, "Tüm merasimler artık konseptin içinde gerçekleştirilecek. Parasal noktada açıklanan rakamlar hepsi farklı rakamlar bunlar duymaz uydurur. Tüm hassasiyetlerimiz kullanılarak bu yatırım yapılmıştır. Daha yapılacak işler var. Camisi olacak halka açık. Konferans salonu olacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin demirbaşına giriyor başka bir yere değil. Kontrol mekanizmaları bir suistimal varsa yakalar gereğini de yapar" ifadelerini kullandı.

"UÇAK MESELESİ TAMAMIYLA AYIPLANACAK BİR KONU"

Yeni Cumhurbaşkanı uçağının maliyetine ilişkin yapılan tartışmaları değerlendirmesi istenen Erdoğan, "Uçak meselesi tamamıyla ayıplanacak bir konu kusura bakmasınlar. Artık Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı, başbakanı… vakit nakittir anlayışı ile hareket ediyor. Tarifeli uçuşlarla vaktini kaybeden değil. Eskiden Uzun bir yolculuk oluyordu iki, üç yerde duruluyordu. Bu uçağımızla birlikte zamandan ciddi bir tasarruf olacak. Türkiye kendine yakışanı yapmıştır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.