1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Erdoğan'dan flaş açıklamalar
Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Saray'da bir ilk

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir ilk yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, başkanlık sistemine ilişkin, "Amerika, Brezilya, Güney Kore, Meksika olunca padişahlık olmuyor, yani Türkiye'de böyle bir tez ileri sürülünce niye padişahlık oluyor? Eğer biz şu 12 seneyi bu kadar zor şartlarda yürüttüysek bu da demek ki gördüğümüz bazı şeyler var. İstiyoruz ki daha ileri gidelim, halkımızın yaşam standardını daha yüksek seviyelere çıkartalım" dedi.

Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin "Ben, çözüm sürecinde hiçbir zaman maalesef, bu arkadaşların samimi olduğunu görmedim. Şu anda da samimi değiller. Eğer samimi olsalar 6-7 Ekim olayları, hala Cizre, Silopi, buralardaki olaylar olmazdı" ifadesini kullandı. 

Fethullah Gülen'in iadesi sorulan Erdoğan "Benim için iadesinden öte, deport edilmesi çok daha isabetli olur. Deport edilsin ve Amerika, en azından 'Stratejik ortağım' veya 'Model ortağız' dediği Türkiye'ye karşı görevini yerine getirsin. Şu anda Milli Siyaset Belgesi'ne girmiş olan böyle bir örgütün başı, artık bu noktada Amerika'da tutulmamalıdır. Çünkü Amerika-Türkiye ilişkileri açısından bu önemlidir" diye konuştu.
Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:  

Cumhurbaşkanlığı görevimde 19 ülkeyi ziyaret ettim.

Hedefimiz 50 bin muhtarımızla burada bir araya gelmek. Bundan sonraki süreçte de muhtarlarımızla bir araya gelmeye devam edeceğiz. 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bir çok alışkanlıkları reforme etmeye kalktığınızda spekülasyon yapıyorlar. Bizden önceki cumhurbaşkanları da başkanlık sistemini dile getirmiştir. Dünyada bugün G20 ülkeleri içerisinden 10 tanesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Artık bir gerçeği görmemiz lazım. Acaba çok daha seri, çok daha kolay nasıl biz muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarız, bunun üzerinde düşünmemiz lazım. Çünkü çok başlılık bir defa ayaklarınızı adeta prangaya vurmuş gibi süreci yavaşlatıyor. 

Başkanlık sisteminde yine denetleme sistemi olacak. Denetleyen Meclis olacak. 

"NASREDDİN HOCA MESELESİ VAR YA..."

Teori noktasında bir çok insanlar pek çok şeyin teorisini ortaya koyabilir ama yaşayarak bir şeyi yapıyorsanız o noktada çok daha farklı olur.

Hani Nasreddin Hoca meselesi var ya; Nasreddin Hoca, damdan düşüyor, doktor aramak için sağa sola koşturuyorlar. Nasreddin Hoca'nın "Bana doktor getirmeyin, damdan düşen birini getirin" diyor. Şimdi ben damdan düşmüş birisiyim. Bu işleri biraz biliyoruz. Yaptıklarımız, başarımız ortada. 

"EĞER BİZDE BAŞKANLIK SİSTEMİ OLSAYDI..."

Eğer bizde başkanlık sistemi olsaydı çok daha ileride olurduk. Birçok kez bizim önümüz tıkanmıştır. Bunları aşana kadar çok mücadeleler verdik. 

Abdullah Beyle olan süreç farklı bir süreçtir. Benimle Ahmet Bey arasındaki süreç yine farklı süreç olacaktır. Bunun tersine olduğunu düşünün, orada engeller geliyor. Bir üçlü kararnamede siz istediğiniz bir insani atamada dahi zorlanıyorsunuz. Başkanlık sisteminde böyle bir derdiniz yok, benle gelen benle gider. 

Bizim hukuku zorlama noktasından sıyrılmamız için başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Halkımızın da bu tür sistemleri tanıması isabetli olur. Biz de bu sistemi ABD gibi hukuk sistemine oturtma kabiliyeti var. Bana göre İngiltere yarı başkanlık sistemindedir. 

Amerika, Brezilya, Güney Kore, Meksika olunca padişahlık olmuyor, yani Türkiye'de böyle bir tez ileri sürülünce niye padişahlık oluyor? Eğer biz şu 12 seneyi bu kadar zor şartlarda yürüttüysek bu da demek ki gördüğümüz bazı şeyler var. İstiyoruz ki daha ileri gidelim, halkımızın yaşam standardını daha yüksek seviyelere çıkartalım.

"MUHALEFETİN KALKINMA GİBİ BİR DERDİ YOK"


Bizim ülkemizde muhalefetin kalkınma gibi bir derdi yok. Cumhurun beklentilerini kamuoyu araştırmalarıyla çok iyi biliyorum.

(Parlamento, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay gibi kurumların denetiminin geçerli olduğu başkanlık sistemi) Bu sistemler oluyor ama bu sistemlerin işleyişinde başkanın belli bir yere kadar yetkisi oluyor. Başbakan, bu defa başbakan olarak değil başkan birinci yardımcısı, ikincisi yardımcısı olarak görev alanlar var. Onların muadilleri, hükümet başkanlarının olduğu ülkelerde başbakanlar. Bu demek değildir ki başkan, başbakanlarla görüşemez. Onlarla da görüşür. Sistemin omurgaları vardır. O omurgalarla lüzumsuz olanlar varsa onları zaten koyarsınız bir kenara. Olması gerekenler varsa onlarla beraber zaten yola devam edilir.

ERMENİ İDDİALARI

Ermeni diasporası rahat durmuyor. Onlar yine karıştırmaya, kurcalamaya devam edip, Türkiye ile bu noktada bir cedelleşmenin, adeta bir kavganın içerisinde bu süreci işletmek istiyorlar. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Birilerinin siparişi üzerine biz, bir sözde Ermeni soykırımını da kabul etmeye mecbur değiliz. Biz diyoruz ki: Bu konuda samimiyseniz gelin bunları tarihçilere bırakalım. Tarihçiler bu konuda çalışsınlar.

Biz samimi olarak masaya oturduk ama onlar kaçtılar. Onlar hiç alakası olmayan ülkelere gidip parlamentoda karar çıkartıyorlar. Tarihçiler beraber çalışıp rapor çıkartsınlar; çıkacak rapora biz saygı duyalım. Olay tek taraflı değil: mektupta her iki tarafı da dile getirdim. 

KOBANİ'DE SON DURUM

"PYD, PKK'nın bir benzeridir ağır silahlar vermeyin" dedim

Ortada bir enkaz var, oradaki insanları biz besliyoruz, DAİŞ'in çekilmesiyle iş bitiyor mu?
Oradan kaçan masum insanlara biz sahip çıktık. Sadece hava harekatı ile bu işi çözemezsiniz. Burada kara harekatı da olması lazım. 

Rejim Halep'i bombalarken birileri sessiz kalıyor. Halep'te ılımlı muhalefeti bu mücadelede yalnızlığa terk ettiler.

Uçuşa yasak güvenli bölge olmaza beraber hareket edemeyiz. 

"NEDEN KOBANİ ÇOK AÇIK ORTADA..."

Neden Kobani; çünkü orada yeni bir yapı kurmaya çalışıyorlar. Obama'ya da söyledim; bakın PYD, PKK'nın benzeridir. Bu silahları vermeniz yanlıştır. Verilen ağır silahlar bundan sonra kime karşı kullanılacak?

"BELKİ ARGO OLACAK AMA 'SEVSİNLER SENİ' DERLER"

Bu örgütün hali ortada. Şu ana kadar verilmiş bir cevap yok. Biz de takibini yapacağız. 
Bu konuda Halep bizim için büyük önem arz ediyor. Kobani'deki Türkiye'ye sığınmış olan 200 bin civarında insanın da durumu Kobani inşaa edilmeden olmaz. Birileri çıkıyor 'TOKİ gitsin inşaa etsin' diyorlar. Ben bu makamdayım belki argo olacak ama 'sevsinler seni' derler. Bu kadar sahipleniyorsunuz hadi buyrun inşaa edin. 

Biz gereken insani yardımı ve desteği yine veririz. Kobani halkının kurtulması benim için çok daha önemlidir. 

Kobani'yi konuşuyoruz da niçin Halep'i konuşmuyoruz? Biz her türlü insani görevi yerine getirdik. Bu yardımları yürüten onların belediyeleri değil AFAD'tır. Başta AFAD ve Kızılay olmak üzere birçok kurumumuza teşekkür ediyorum. 

ÇÖZÜM SÜRECİ

Ben, çözüm sürecinde hiçbir zaman maalesef, bu arkadaşların samimi olduğunu görmedim. Şu anda da samimi değiller. Eğer samimi olsalar 6-7 Ekim olayları, hala Cizre, Silopi, buralardaki olaylar olmazdı. Samimi olsalar, bakın çok daha ilgincini söyleyeceğim, hükümet, devlet şurada, diyelim ki Yüksekova'da havalimanı yaptırıyor, çoktan burası bitecekti, hala yapılan tehditler oradaki iş makinelerinin yakılması sebebiyle burası bitmiyor. Yollar aynı şekilde, yol kesmeler. Cizre'de açılan hendekleri görüyorsunuz. Bunları yapmak suretiyle kim zarar görüyor? Orada yaşayan benim Kürt kardeşlerim değil mi? Bunlar bir taraftan çıkıyor diyorlar ki 'Biz Kürtlerin temsilcisiyiz' öbür taraftan insanca yaşamasına engel olacak ne varsa onu yapıyorlar.

Çözüm sürecini kardeşlik süreci olarak başlattık ve devam ediyoruz. 

Bizim derdimiz Türkiye huzura nasıl kavuşacak. Süreci engellemek isteyenlerin içinde paralel örgüt de var. 

CİZRE'DEKİ OLAYLAR

Bölgedeki belediyeler bu çalışmaların içerisinde yer alıyorlar bu da çözüm sürecini engelliyor. Oradaki vatandaşlarımızın yaşam hakkını çok daha iyi hale getirmemizin önünü kesiyorlar.  Bütün bunların hepsi çözüm sürecini engellemeye yöneliktir. 

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE 

Her geçen gün bu işin haklılığı da ortaya çıkıyor. Bizim verdiğimiz mücadele sıradan bir mücadele değil. Halkın dirliğini bozmalarına fırsat vermeyeceğiz. 

MGK'da, legal görünüm altındaki illegal faaliyetleri yürüten örgütler diyerek biz paralel devlet yapılanmasını kayda girdik. Bunu tavsiye kararı olarak hükümete gönderdik. Hükümet de buna uyarak burayla ilgili Bakanlar Kurulu kararını çıkardı. Bu, şu demektir: 2015 Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin içinde PDY veya PY olarak yerini almıştır. Nedir? Legal görünüm altında bir illegal örgüt.

FETHULLAH GÜLEN'İN İFADESİ

Benim için iadesinden öte, deport edilmesi çok daha isabetli olur. Deport edilsin ve Amerika, en azından 'Stratejik ortağım' veya 'Model ortağız' dediği Türkiye'ye karşı görevini yerine getirsin. Şu anda Milli Siyaset Belgesi'ne girmiş olan böyle bir örgütün başı, artık bu noktada Amerika'da tutulmamalıdır. Çünkü Amerika-Türkiye ilişkileri açısından bu önemlidir.

"MADEM SUÇLU DEĞİLSİNİZ NİYE KAÇIYORSUNUZ?"

Şu anda ciddi manada Türkiye'den kaçış var. Geçenlerde bir gazetede, imamlar yayınlandı. Bu imamların bir kısmı şu anda Türkiye'yi terk etmiş durumdalar, kaçıyorlar. Madem suçlu değilsiniz niye kaçıyorsunuz? Yakayı artık ele veriyorlar.

FRANSA'DAKİ SALDIRILAR

Fransa istihbaratı içeride yatıp çıkanları neden takip etmedi? Olaya buradan bakmak lazım.

"NETANYAHU YİNE KIZACAK AMA..."

Şimdi bunu söylüyorum ya Netanyahu yine kızacak ama olsun. İsrail'in oraya (Paris'teki yürüyüş) davetli olmadığı halde geldiğini daha sonra ilgili mercilerden öğrendik. Mesela Sayın Abbas oraya davet edilerek gitti ve Sayın Hollande'ın ısrarla oraya gelmesini istediğini bana Sayın Abbas söyledi.

Bakın Netanyahu, Hizbullah saldırıları sonrası açıklama yapıyor ve diyor ki; "Size Gazze'yi hatırlatırım" ne demek Gazze'de 2500 masumun canını almakla mı övünüyorsun? Bunların eski bir başbakanları vardı hatırlarsanız "benim en mutlu olduğum an tankların üzerinde olduğum andır" diye bir sözü vardı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.