1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Erdoğan rektör atamalarını yaptı! Laçiner...
Erdoğan rektör atamalarını yaptı! Laçiner...

Erdoğan rektör atamalarını yaptı! Laçiner...

Merakla beklenen rektör atamaları yapıldı. Erdoğan, Sedat Laçiner'i rektör atanmadı.

A+A-

Bianet'in haberine göre, son atamalarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasından itibaren atadığı rektör sayısı 28’e çıkarken, en yüksek oy aldığı halde atanamayan aday sayısı on oldu. Erdoğan’ın atadığı rektörlerin hepsi erkek.

 

Yükseköğretim Kurulu Afyon Kocatepe, Çanakkale Onsekiz Mart, Dumlupınar, Karabük,Mardin Artuklu, Muş Alparslan, Şırnak veUludağ Üniversitelerinden rektör adaylarını Erdoğan’a sunmuştu.

 

Erdoğan, Uludağ Üniversitesi dışındaki rektör atamalarını bugün yaptı.

 

YÖK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’yle ilgili öneri listesinde üniversitedeki seçimlerin sıralamasını değiştirmişti. Erdoğan, bu üniversitelerde YÖK’ün listesine göre atama yaptı.

 

ÇANAKKALE'DE İKİNCİ, MUŞ'TA ÜÇÜNCÜ ADAY

 

YÖK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde gerçekleşen seçimlerde 237 oyla ilk sırada yer alan Prof. Dr. Sedat Laçiner’i üçüncü sıradan önerdi. Seçimleri 180 oyla ikinci sırada bitiren Prof. Dr. Yücel Acer YÖK listesinde ilk sırada, 163 oyla üçüncü sıradaki Prof. Dr. Muammer Karaayvaz önerilerin ikinci sırasında yer aldı.

 

Cumhurbaşkanı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki seçimlerinde ikinci sırada, YÖK listesinde ise ilk sırada yer alan Prof. Dr. Yücel Acer’i atadı.

 

Muş Alparslan Üniversitesi’nde ise YÖK, seçimde 26 oyla ilk sırada yer alan Prof. Dr. Ekrem Atalan ikinci sıradan önerken seçimleri 20 oyla üçüncü sırada bitiren Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’a liste başında yer verdi. 22 oy alan Prof. Dr. Osman Özcan'ı ise üçüncü aday olarak önerdi.

 

Erdoğan, üniversite seçimlerinde üçüncü sırada, YÖK listesinin ise başında yer alan Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ı atadı.

 

LAÇİNER: ÜZERİMDEN BÜYÜK BİR YÜK KALKTI

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ndeki seçimde en fazla oyu aldığı halde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanmayan Prof. Dr. Sedat Laçiner, "Üzerimden büyük bir yük kalktı." dedi.

 

Laçiner, Twitter hesabından atamayla ilgili açıklama yaptı. Prof. Dr. Sedat Laçiner'in mesajı şöyle: "Şehitler diyarında rektörlük yapmak çok büyük bir sorumluluktu. Her anında hizmet etmeye çalıştım. Bugün, üzerimden büyük bir yük kalktı. 4 yıllık görev sürem boyunca desteğini esirgemeyen tüm arkadaşlarıma ve Çanakkale'ye şükranlarımı sunarım."

 

İŞTE YENİ ATANAN İSİMLER

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 130'uncu ve 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13'üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu'nun önerdiği adaylar arasından Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Mustafa Solak’ı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yücel Acer’i, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Remzi Gören’i, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Refik Polat’ı, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’yı, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ı, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas’ı, atadı.

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ'NE ATAMA YOK

 

Erdoğan, İstanbul ve Bursa Uludağ üniversitelerine ise henüz atama yapmadı. İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimlerinde 3 bin oyun bin 202’sini alarak birinci olan Prof. Raşit Tükel, 'sandığa saygı' istemişti. Öğrenciler, Raşit Tükel dışında atanacak bir rektörü tanımayacaklarını açıklamıştı. İstanbul Üniversitesi’nde eski rektör Prof. Yunus Söylet’in AKP’den milletvekilliği aday adaylığı için istifa etmesinin ardından yapılan rektörlük seçimlerinde İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Raşit Tükel birinci olmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.