1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan: Hodri Meydan!
Erdoğan: Hodri Meydan!

Erdoğan: Hodri Meydan!

Başbakan Erdoğan AK Parti'nin Büyükçekmece mitinginde muhalefete "Hodri Meydan" resti çekti.

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Atalarımızın güzel bir lafı vardır, 'Kırk çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez'. Olay budur. Bunlar çürük yumurta, bunlardan sağlam yumurta çıkmaz'' dedi.

Erdoğan, partisince Büyükçekmece'deki Mimar Sinan Limanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, seçime 39 gün kaldığını anımsatarak, 12 Haziran'da yeni bir demokrasi bayramını, yeni bir hak ve özgürlükler bayramını gerçekleştirmeye Türkiye'nin muktedir olduğunu söyledi.

Artık yeni bir döneme girdiklerine işaret eden Erdoğan, çıraklık dönemini 2002-2007, kalfalık dönemini 2007-2011 arasında tamamladıklarını, şimdi artık ustalık dönemine girdiklerini belirtti.

Kendilerinin, dönemlerini Mimar Sinan gibi sınıflandırdıklarını dile getiren Erdoğan, ''Türkiye hazır, hedef 2023. İstikrar sürsün, Türkiye kazansın'' dedi.

İstikrar ve güvenin çok önemli olduğunu, istikrarın ve güvenin olduğu ülkeye dünyanın geldiğini vurgulayan Erdoğan, kendi iktidarlarından önce Türkiye'ye kimsenin gelmediğini kaydetti.

Geçmişte Türkiye'ye gelen uluslararası yatırımın yılda 1 milyar doları geçmediğine, kendi dönemlerinde ise yılda 22 milyar dolarlık yatırımın geldiği zamanların görüldüğüne işaret eden Erdoğan, güvenin olmadığı yere kimsenin gelmeyeceğini dile getirdi.

Erdoğan, tekrar o rakamı, uluslararası finansal krize rağmen yakalayacaklarını vurguladı.

İktidarı devraldıkları MHP-DSP-ANAP koalisyonunun IMF'nin kapısında kuyruk olduklarını, 30 milyar dolar borç aldıklarını ve kendilerine 23,5 milyar dolar borç bıraktıklarını anlatan Erdoğan, bu borcu ödeye ödeye 5,1 milyar dolara düşürdüklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan, ''Şimdi diyorlar ki 'Biz milliyetçiyiz'. Sevsinler sizin milliyetçiliğinizi'' diye konuştu

Merkez Bankasının döviz rezervini 27,5 milyar dolar olarak devraldıklarını, şimdi ise bu rakamı 93,3 milyar dolara yükselttiklerini ifade eden Erdoğan, ''Şimdi Bay Kemal ne diyor biliyor musunuz? Hazinedeki, Merkez Bankasındaki bu paralara sulandı. Nasıl olsa o paralar orada. Bu paralardan herkese 600 lira dağıtacakmış hemen. Kılıçdaroğlu, senin bu yaptıklarını biz zaten fazlasıyla yaptık, yapıyoruz'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, her ay sosyal güvencesi olmayanlara 150 lira ödediklerini, ilk ve orta öğretimde ders kitaplarını verdiklerini, erzak yardımı yaptıklarını, özürlüler için ailelerine asgari ücretten yardım verdiklerini aktaran Erdoğan, üniversite öğrencisine 240 lira burs verdiklerini, 150 lira beslenme yardımı yaptıklarını, mastır öğrencilerine 420, doktora öğrencilerine de 750 lira verdiklerini kaydetti.

Belediyelerin öğrencilere verdiği bursların, CHP'nin Anayasa Mahkemesine götürmesiyle iptal edildiğini anımsatan Erdoğan, on binlerce öğrencinin bu şekilde bu imkanı kaybettiğini dile getirdi.

Erdoğan, sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 50 bin öğrenciye karşılıksız burs verdiğine işaret etti.

Muhalefetin, ''AK Parti iktidarı sadaka dağıtıyor'' dediğini ifade eden Erdoğan, sadakayı devletin değil, zenginlerin dağıttığını, sadaka verirken sağ elin verdiğini sol elin görmemesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, bu yaptığının devletin görevi olduğunu, Anayasanın devlete bu görevi yüklediğini bildirdi.

''SEMİH'İ DUYDUN MU?''

Kılıçdaroğlu'nun kendisine ''Başbakan 2,5 yaşındaki Kübra'yı gördü mü?'' diye sorduğunu anlatan Erdoğan, sözlerini ''Ben görmedim doğru. Peki sen niçin ona destek vermedin. Kaldı ki 2,5 yaşındaki Kübra'nın CHP'li bir belediyenin olduğu yerde oturduğunu da öğrendim. Peki sen Gümüşhaneli 11 yaşındaki diyaliz hastası Semih'i duydun mu?'' şeklinde sürdürdü.

Türkiye'de iki jet ambulans bulunduğunu, bu ambulanslar sayesinde Semih'in hayatının kurtarıldığını aktaran Erdoğan, ''Kılıçdaroğlu, bunu niye görmüyorsun? Binlerce, on binlerce Semih'leri niye görmüyorsun? Binlerce, on binlerce fakir fukarayı niye görmüyorsun?. İnsaf insaf, kendine gel. Sen kendine gelmezsen millet seni 12 Haziran'da kendine getirir. Zaten Kılıçdaroğlu genel başkan değil, skandal kaset başkanı'' diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK'da başarısız bir genel müdür olduğunu söyleyen Erdoğan, CHP'nin milletvekili adayı eski savcının, Neşter Operasyonuyla ilgili iddianamesinde, Kılıçdaroğlu'nun genel müdürlük koltuğunda olduğu o dönemde SSK'daki yolsuzlukların diz boyu olduğundan, sosyal güvenlik kurumlarının devletin sırtında bir yük olduğundan, iyi yönetilemediğinden bahsettiğini anlattı.

Başbakan Erdoğan, ''Kılıçdaroğlu, bak ne diyor? 'Yolsuzluk diz boyu' diyor. 'Bu kurumlar yolsuzlukla anılır olmuştur' diyor. Şu anda bu savcı kendisinin Muğla milletvekili adayı. Herhalde Kılıçdaroğlu'nun böyle bir iddianameden haberi yoktur, olsa aday yapmazdı'' dedi.

''HODRİ MEYDAN''

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şimdi tutturmuş, 'Siz bana verin bu görevi, biz geldikten sonra bu dünyayı ona dar edeceğiz'. Bahçeli de, kendisi de. Yolsuzluk dosyalarının hepsini ortaya koyacakmış. Senin elini bağlayan mı var? Ben 8,5 yıldır başbakanım. Niye bugüne kadar bu dosyaları çıkarmadın ortaya? Çıkar bunları süreç başlamış olsun. Niye bunları çıkarmıyorsun? Ya zaten bu millet sana iktidarı vermez. Aynı şeyleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı iken Kadir bey için de söylediler. Tamam benim dokunulmazlığım var, Kadir beyin dokunulmazlığı yok. Niçin onun dosyalarını ortaya koymuyorsun, koy. Bir tane dosya koyabildi mi? Bunlar dürüst değil, bunlar samimi değil. Söylüyorum, 'hodri meydan' diyorum. Bahçeli de senin gibi konuşuyor. İkiniz bir araya gelin, bu dosyaları çıkarın. Nerede, hangi dosya varsa koyun ortaya. Olmayan şey konulmaz ki. Bunların hepsi bir araya gelse... Atalarımızın güzel bir lafı vardır 'Kırk çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez. Olay budur. Bunlar çürük yumurta, bunlardan sağlam yumurta çıkmaz. Ben rakamlarla konuşuyorum ama onlar neyle konuşuyor merak ediyorum.''

Bugun

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum