1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ENVER SEDAT VE EKİM TESADÜFLERİ
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ENVER SEDAT VE EKİM TESADÜFLERİ

A+A-

      Arap aleminin dilinde çok enteresan bir fıkra dolaşıyor.. Milenyum firavunu olarak bilinen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, yardımcılarından birine "Söyle bakalım, ben mi büyüküm, yoksa Nasır mı?" diye sormuş. Yardımcısı "Tabii ki siz efendim" diye yanıtlamış. Mübarek "Neden" diye sorunca, "Nasır İsrail'den korkardı, siz korkmuyorsunuz " demiş.. Mübarek bu defa "Ben mi, yoksa Enver Sedat mı?" demiş, diğeri, "Siz büyüksünüz, çünkü Sedat, İhvan-ı Müslimin'den korkardı, siz korkmuyorsunuz." Mübarek iltifatlardan şımararak, dozunu arttırmış "Peki, şuna da yanıt ver, Ömer (Hz. Ömer) mi büyük ben mi?" diye sorunca o, gene "Siz tabii efendim" demiş. Neden, diye sorunca "Çünkü, Ömer (Hz. Ömer) Allah'tan korkardı, ama siz korkmuyorsunuz efendim.."                                        
                    ENVER SEDAT KİMDİR?
    Tarihin sisli yollarında gezinirken,. Piramitler ve Firavunlar ülkesi Mısır’da Enver Sedat’ı Ekim ayı ile çok sıkı fıkı gördüm. 15/Ekim1970 tarihinde Devlet Başkanı olmuş. 06.Ekim.1973’te İsrail’i Kippur Bayramı kutlamalarında vurmuş. 06/Ekim/1981’de de katledilmiş. Sedat’ı daha iyi tanımak için krallık dönemine kadar uzanmak gerekiyor. Kral Faruk’u deviren Muhammed Necib ve ardından Cumhurbaşkanı olan Cemal Nasır ile yakın dostlukları bilinen şey.. Zaten Sedat, Nasır’dan sonra 3. Cumhurbaşkanı olarak sahneye çıkmış. Sedat’a Enver ismi, Osmanlı sarayının ünlü damadı Enver Paşa'ya atfen verilmiş.. Sedat, 1936’da askeri okulu bitirdikten sonra 1943-45 tarihlerinde Müslüman Kardeşler'e üye olmuş. Orduda Nasır'la beraber, 1952’de "Hür Subaylar" darbesine katılmış. 1960-69 yılları arası Meclis Başkanlığı yapmış. Cemal Nâsır’ın 28 Eylül 1970’te ölümünden hemen iki hafta sonra (15 Ekimde) Cumhurbaşkanlığına seçilmiş.. Ekim 1981’de Kahire’de Arap-İsrail Savaşı yıldönümü kutlamalarında Müslüman Kardeşler mensubu Halid el-İslâmbûlî adlı bir subay tarafından saldırıya uğrayarak katledilmiş. (62 yaşında). Bu saldırı sırasında Enver Sedat'a 72 kurşun isabet etmiştir. Sedat'ı öldüren İslamcı yüzbaşı 1982 yılında idam edilmiştir. Ben o suikast gününü iyi hatırlıyorum. Eşi Cihan Sedat, halen hayatta olup ABD üniversitelerinde ders vermektedir. Evliliklerinden Nuha, Lubna ve Nana isminde üç kızı, Cemal isminde de bir oğlu vardır. 

        ENVER SEDAT’IN DEVLET İDARESİ

    İşbaşına gelir gelmez liberal politikalar izlemiştir. Nasır’cı generalleri emekli ederek ordunun stratejik noktalarına kendisine yakın isimleri getirmiştir. Nasır döneminde bakanların % 65’i askerlerden oluşurken Sedat döneminde bu oran % 13’e inmiş.. Kendisine bağlı polis teşkilatını güçlendirirken, bir yandan da Cemal Nasır’ın bazı girişimlerini devam ettirmiştir. Ancak ülkesi adına prestij kazanmak için kimsenin beklemediği bir anda 06.Ekim.1973’te de Kippur (tevbe ve günahtan arınma) Bayramında İsrail’e şok bir saldırı düzenleyerek ona ağır zayiatlar verdirmiş. Sedat bu başarıdan aldığı rüzgarla uzun süredir planladığı ABD nezdindeki diplomatik girişimleri başlatmış. Kasım 1977’de İsrail’e gidip Knessett’te tarihi konuşmasının ardından İsrail’le Camp David barış antlaşması imzalayarak İsrail Başbakanı Menahem Begin ile birlikte Nobel Barış Ödülünü kazanmıştır.. İşte bu bardağı taşıran damlalarla Arap dünyâsı şoka girmiş, tepkileri de Mısır’da gösteri ve isyanlarla olmuştur.. Gıda krizi de patlak verip ekmek fiyatları ikiye katlanınca yeniden başlayan ve daha sonra hayatına mal olacak Kahire ve Port Said’deki İsyanlarda 70 kişi hayatını kaybetmiştir.
DEĞERLENDİRME
     Arap dünyasında son yıllarda yaygınlaşmış bir söylentiye göre kılıçla gelen kılıçla gidermiş..Mısır'ın son dönem tarihine baktığımızda bağımsızlık sonrası işbaşına gelenler, bazı istisnalar saymazsak hep bir öncekini devirerek işbaşına gelmiş, ya devrilmiş ya da öldürülmüştür. Bugün Mısır denilince akla gelen isimlerin çoğu diktatör generallerdir. Mısır'ın bugün bu duruma nasıl geldiğini iyi okuyabilmek için Nasır'dan Hüsnü Mübarek'e kadar olan sürece bir göz atmakta fayda vardır. Bir başka konu daha var ki bu daha da önemlidir; Arap baharı ile şekillenen Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki yönetim değişikliklerinde ABD ve Rusya’nın birbirleriyle düzenli ve organize paslaşmalarını siz değerli okurlarımızın dikkatlerine sunuyorum. Buna son Suriye olayları ve Türkiye’ye verilen rol de dahildir. Gelecek yazılarımızda inşallah bu konuyu ele alacağız..

    İyi haftalar değerli okurlarım..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum