1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP CUMHURİYET HALK PARTİSİ

  4. Engin Altay'dan Mansur Yavaş açıklaması
Engin Altay'dan Mansur Yavaş açıklaması

Engin Altay'dan Mansur Yavaş açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'dan belediye başkanı adayları ile ilgili bir açıklama geldi. Altay, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Mansur Yavaş sorusu için "Adaylarımız partimizin evlatlarından gösterilecek" dedi

A+A-

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "CHP'nin Ankara ve İstanbul adayları belli değil. Bunlar Aralık ayından önce de çok belli olmaz. CHP'nin adayları partimizin evlatlarından gösterilecektir" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Altay, Türkiye'nin Cemal Kaşıkçı cinayeti ile eski Lübnan'a döndüğünü söyleyerek, "Çok gariptir ki normalde bu gibi hallerde soruları muhalefet ve medya sorması gerekirken Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkmış soru soruyor. Erdoğan soru soracak makamda değil, soruları, kafalardaki şüpheleri, Türkiye'nin içine düştüğü aczi giderecek cevapları bulması gereken kişidir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu ülkede Dışişleri Bakanlığının deneyimli meslek mensupları varken hiçbir devlet yetkilisinin Viyana Sözleşmesi'nden haberi olup olmadığını ve 5 Ekim'de Suudi Kralın arama yapılabilir demesine rağmen 10 gün boyunca arama yapılmayışının sebeplerini soran Altay, "Ortada rivayetler var. Çeşitli duyumlar, iddialar var. Türkiye ile Suudi Arabistan hangi konularda bu olay üzerinden pazarlık yapmıştır? Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan zat şu cümleleri etmiştir; 'Kraliyet ailesine dostluğumuzu gösterdik. Olayı fazla elele eden Salman'a yardımcı olundu. Salman bize teşekkür etti' diyen başdanışmanla ilgili yapılmış işlem var mıdır? İşlem yapılmamışsa Erdoğan'ın kontrolünde Salman'ın Türkiye'de işlenen cinayetine Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yardım ve yataklık yapmış mıdır? Türkiye'den talep gelirse Birleşmiş Milletler konuyu ele alacağını söyledi. Türkiye'nin BM nezdinde bu konuyla ilgili bir girişimi olacak mı? Bu cinayetin işlenmesinde hükümetin kusuru, ihmali vardır. Biz bütün dünyanın dikkatle, ilgiyle izlediği böyle bir olayda Türkiye’nin zan altında kalmasını, böyle bir tabloya Türkiye’nin düşürülmesini, böyle bir utanç noktasına getirilmesini kabul etmemiz mümkün değil. İç hukuk bakımından da yasal girişimlerimizi gerçekleştireceğiz" açıklamasında bulundu.

"Semih Yalçın’a söylüyorum, ülkücülerle beni tehdit etme, yüreğin yetiyorsa nereye istiyorsan oraya ben geleyim"
AK Parti ve MHP ittifakıyla ilgili Altay, şunları kaydetti:

"Siyasetin müzakere ve münakaşa olduğunu söyleyenlerdenim ama siyaset küfür değildir. Edepsizlik, ahlaksızlık, hakaret etmek değildir. İttifak bir evrim geçiriyor. Bu bizim meselemiz değil, kendi meseleleridir. Siyaset tehdit kaldırmaz. Biz tehdide pabuç bırakacak olsak siyasete girmezdik. MHP'nin kimi yöneticilerinde büyük bir çelişki ve aymazlık var. Bir sorunun varsa yargı yoluyla, devletin kolluk kuvvetleri yoluyla çözersin. Ülkücüler sokak kabadayısı değildir. Semih Yalçın’ın, yeni tabiriyle kurt görünümlü çakalın ülkücülere talimat verecek hali kalmamıştır. Ülkücülerin samimiyetle inandığı bu davayı Recep Tayyip Erdoğan'ın eline, inisiyatifine teslim edenlerin başında kendisi gelmektedir. Ben Pazartesi günü 'Sayın Bahçeli sarayın şamar oğlanı oldu' dedim. Şamar oğlanı adam yerine konulmayan demek. Burada bir hakaret yoktur. Ama kaybettikleri prestij ve itibarı bu sözlerin üzerinden ülkücülerin ayranını kabartmak suretiyle geri kazanacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Onların talimatıyla hiçbir ülkücünün kural dışı, huku dışı bir işin içine gireceğine ihtimal vermem. Semih Yalçın’a söylüyorum, ülkücülerle beni tehdit etme, yüreğin yetiyorsa nereye istiyorsan oraya ben geleyim. Sosyal medyada paylaştığı hakaret ve küfürler için yargı önünde kendisiyle hesaplaşacağız."

"İttifakın geldiği noktayı da şöyle özetlemek mümkün; Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tak tak tak diyen Bahçeli bozmadığı yerel seçim ittifakı için de tak tuk tuk demişti. Fakat şimdi tu kaka kaka oldu" diyen Altay, "Dün MHP grubunda MHP'lilerin ittifakın bittiği cümleyi duyunca gösterdikleri refleks benim MHP'nin kimi yöneticilerinin önce kendi tabanlarını konsolide etsinler, bize küfür ederek tabanlarını konsolide edemezler iddiamı da doğrulamıştır" şeklinde konuştu.

"GÖKÇEK MHP'YE HAYIRLI OLSUN, YAKIŞIR"

MHP'li kaynakların Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Melih Gökçek ile görüştüğünü duyurmasının sorulması üzerine Altay, "MHP'nin Ankara’da kimi aday göstereceği benim meselem değil. Melih Gökçek MHP'ye hayırlı olsun, yakışır. Bence bir sakıncası yok. Ama ben bu ittifakın, bu kırgınlığın bir boşanmaya dönüşüp dönüşmeyeceğinden çok emin değilim" değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.