1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli maaşı sorgulama - ne kadar emekli maaşı alırım?
Emekli maaşı sorgulama - ne kadar emekli maaşı alırım?

Emekli maaşı sorgulama - ne kadar emekli maaşı alırım?

Emekli maaşı sorgulama işlemi ve ne kadar emekli maaşı alacağınız ile alakalı detayları sizler için hazırladığımız haberimizde derledik. Ne kadar emekli maaşı alırım? ve emekli maaşı sorgulama işlemlerini kolayca online olarak gerçekleştirebilirsiniz!

A+A-

Emekli Maaşı Hesaplama

Ülkemizde her birey belirli şartları sağladıktan sonra emekli olma hakkını kazanmaktadır. Bu nedenle çalıştıkları süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’ na belirli miktarda prim ödeyerek emekli olabilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu’ na prim ödeyen kişilerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de emekli maaşı hesaplama ve emekli maaşı sorgulama işlemleridir. Bu şekilde emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını ya da emeklilik ile ilgili tüm işlemlerini kontrol edebilirler.

EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

NE KADAR EMEKLİ EMEKLİ MAAŞI ALIRIM?

Emekli olabilmek için belirli şartları sağlamak gerekmektedir. Emekli olabilmek için gerekli olan şartlar her kurum için farklılık göstermektedir. Yani SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi kuruluşlara bağlı kişilerin emekli olabilmek için ayrı ayrı şartları sağlamış olmaları gerekmektedir. Emeklilik şartları gibi emekli maaşı hesaplama işlemi de her bir kurum için ayrı ayrı yapılmaktadır. Ayrıca emekli maaşı hesaplama işlemi erkeklerde ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Emekli maaşı hesaplama işlemi internet üzerinden kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu yazımızda sizlere SSK emekli maaşı hesaplama, BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama ve Emekli Sandığı emekli maaşı hesaplama işlemleri nasıl yapılır bu konuyu anlatacağız.

SSK Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi

SSK’ ya bağlı kişiler yani yeni adıyla 4A sigortalıları için emekli maaşı hesaplama işlemi internet üzerinden şifresiz bir şekilde kolayca yapılmaktadır. SSK emekli maaşı hesaplama işlemi için SGK’ nın resmi sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. SGK’ nın resmi sitesi üzerinden ana sayfaya giriş yaptıktan sonra emekli maaşı hesaplama işlemi için ilk olarak T.C kimlik numaranızı giriniz. Ardından emekli maaşı hesaplama için SSK sicil numaranızı giriniz. Daha sonra emekli maaşı hesaplama için baba adı ve nüfusa kayıtlı olduğunuz il seçeneklerini giriniz. Emekli maaşı hesaplama için son işlem olarak da doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak giriniz. Sorgula butonuna tıklayınız ve emekli maaşı hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi

BAĞ-KUR yani 4B emekli maaşı hesaplama işlemi için BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama sitesine giriş yapınız. Bu sayfada emekli maaşı hesaplama için ilk olarak T.C kimlik numaranızı giriniz. Daha sonra emekli maaşı hesaplama için esnaf ya da tarım seçeneklerinden bir tanesini seçiniz. Emekli maaşı hesaplama için son olarak da resimdeki karakterleri güvenlik kodu bölümüne giriniz. Sorgula butonuna tıklayarak BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

Emekli Sandığı Emekli Maaşı Hesaplama İşlemi

Emekli Sandığı diğer bir adıyla 4C sigortalıları için emekli maaşı hesaplama işlemi aynı şekilde SGK’nın resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Siteye giriş yaptıktan sonra emekli maaşı hesaplama için derece, hizmet yılı, aylık tarihi, kademe, hizmet ayı, pay / payda, ek gösterge, kıdem yılı gibi seçenekleri giriniz. Bu gibi gerekli bilgileri sisteme girerek Hesapla butonunu kullanarak Emekli Sandığı emekli maaşı hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi

Emekli maaşı sorgulama işlemi de emekli maaşı hesaplama işlemi gibi SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’ na bağlı olan kişiler için farklılık göstermektedir. Emekli maaşı sorgulama işlemini tüm kurumlar için ayrı ayrı internet üzerinden yapılmaktadır. Emekli maaşı sorgulama işlemi internet üzerinden iki farklı şekilde yapılmaktadır. Emekli maaşı sorgulama işlemini yapabilmenin ilk yolu E-Devlet uygulamalarını kullanarak işlem yapmaktır. Emekli maaşı sorgulama işlemini yapabilmenin diğer yolu E-SGM uygulaması üzerinden işlem yapmaktır. E-Devlet uygulamalarını kullanarak işlem yapabilmek için ilk öncelikle bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresini alarak tüm E-devlet uygulamalarını kullanabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet şifresi ile emekli maaşı sorgulama işlemi de dahil olmak üzere birçok kamu işleminizi istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde yapabilirsiniz. E-SGM uygulamasını kullanarak emekli maaşı sorgulama işlemini de hiçbir şifreye ihtiyaç duymadan kolay bir şekilde yapabilirsiniz. E-SGM uygulaması ile emekli maaşı sorgulama işlemini yapabilmek için sadece T.C kimlik bilgileriniz yeterli olmaktadır. Şimdi sizlere hem E-Devlet üzerinden hem de E-SGM uygulamasını kullanarak emekli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır bu konuyu anlatacağız.

E-SGM Uygulamasını Kullanarak Şifresiz Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi

E-SGM uygulamasını kullanarak şifresiz bir şekilde emekli maaşı sorgulama işlemini yapabilmek için ilk olarak E-SGM uygulamalarını açmanız gerekmektedir. E-SGM uygulamasına girdikten sonra ilk olarak uyruğunuzu seçiniz. Eğer T.C uyruğuna bağlı iseniz emekli maaşı sorgulama işlemi için önce T.C kimlik numaranızı giriniz. Daha sonra nüfusa kayıtlı olduğunuz ili giriniz. Bu işlemin ardından doğum tarihinizi ve kimliğinizin arka kısmında bulunan cilt numaranızı giriniz. Son olarak da resimdeki karakterleri güvenlik kodu bölümüne girdikten sonra Bilgileri Sorula butonuna tıklayınız. Eğer yabancı uyruklu iseniz emekli maaşı sorgulama işlemi için önce T.C. kimlik numaranızı giriniz. Daha sonra ikamet tezkere numaranızı, doğum tarihinizi giriniz. Ardından resimdeki karakterleri güvenlik kodu bölümü girdikten sonra Bilgileri Sorgula butonuna tıklayınız. Emekli maaşı sorgulama işlemini şifresiz olarak yapabilmek için açılmış olan sayfada “Emekli Aylık Bilgisi” butonuna tıklayınız. Daha sonra SSK için “Emekli Aylık Bilgisi 4A” butonuna, BAĞ-KUR için “Emekli Aylık Bilgisi 4B” butonuna, Emekli Sandığı için “Emekli Aylık Bilgisi 4C” butonuna tıklayınız. Bu şekilde tüm kurumlar için ayrı ayrı emekli maaşı sorgulama işlemini yapmış olursunuz.

E-Devlet Uygulamasını Kullanarak Şifreli Olarak Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi

E-Devlet uygulamalarını kullanabilmek ve işlem yapabilmek için öncelikle bir E-Devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. PTT’ ye başvuru sonucunda 2 TL ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra mutlaka bir yere not ediniz. Çünkü E-Devlet şifresini diğer kamu işlemlerini yapabilmek için ihtiyaç duyabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra E-Devlet resmi internet adresinden E-Devlet uygulamalarına giriş yapabilirsiniz. Ardından emekli maaşı sorgulama işlemini seçiniz. Emekli maaşı sorgulama için ilk olarak Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız. Daha sonra açılan sayfada emekli maaşı sorgulama için T.C kimlik numaranızı ve almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi giriniz. Ardından emekli maaşı sorgulama için sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Emekli maaşı sorgulama işlemi için sol tarafta yer alan E-Hizmetler seçeneğine tıklayınız. Bu seçeneği seçtikten sonra bir hizmet listesi karşınıza çıkacaktır. Bu şekilde şifreli olarak emekli maaşı sorgulama işlemini her bir kurum için ayrı ayrı yapabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğini işaretleyerek emekli maaşı sorgulama işlemini hangi kuruma göre yapacaksanız o seçeneği seçmeniz gerekmektedir. SSK yani diğer bir adıyla 4A sigortalıları için emekli maaşı sorgulama işlemi 4A hizmetleri adı altında bulunan “4A Emekli Aylık Bilgisi” sekmesinden yapılmaktadır. BAĞ-KUR yeni adıyla 4B emekli maaşı sorgulama işlemi için “4B Hizmetleri” başlığı altında yer alan “4B Emekli Aylık Bilgisi” sekmesini seçiniz. Emekli Sandığı yani 4C sigortalıları için de emekli maaşı sorgulama işlemi “4C Hizmetleri” başlığı altında bulunan “4C Emekli Aylık Bilgisi” sekmesinden yapılmaktadır. Bu şekilde E-Devlet şifresi ile tüm kurumlardaki emekli maaşı sorgulama gerçekleştirmiş olursunuz.

Bu yazımızda da anlattığımız gibi emekli maaşı hesaplama işlemi ve emekli maaşı sorgulama işlemini internet üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemler sayesinde önemli oranda zaman tasarrufu sağlanmaktadır. Emekli maaşı hesaplama işlemi ve emekli maaşı sorgulama işlemi yapılarak emekli aylık bilgisi kolay bir şekilde öğrenilebilir ve emeklilik maaşının yatıp yatmadığını istediğimiz zaman öğrenebiliriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.