1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ELBET BİR GÜN..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ELBET BİR GÜN..

A+A-

O gün oradaydık. O gün ,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüydü..O gün kamera, fotoğraf makinesi tutan ellerin günüydü..O gün Mersin’in gözü, kulağı oradaydı.Onlar , toplumun olmazsa olmazı.. Çalışan gazetecilerin büyük dayanışması ve mücadelesi sonucu kazanılmış bir hakkın yıldönümünde bir araya gelmeye gayret gösterdiler. Her ne kadar mevcut yasada edinilmiş haklar bugün ellerinden alınmış dahi olsa gün yine de  onların günü.. Bu özel günün içi  boşaltılmış dahi olsa, unutmamak ,unutturmamak  gerekir.212 Sayılı Fikir İşçiliği Yasası, gazetecilerin sadece iktidarlar değil, kendi işverenleri karşısında da bağımsızlığını bir ölçüde güvence altına alıyordu.Ne yazık ki  gazete sahiplerinin baskısıyla hükümet tarafından gazetecilere tanınan yıpranma hakkı iptal edildi daha doğrusu ihlal edildi.

  Dışardan çok keyifli bir iş gibi görünse de gazetecilik çok zor bir meslek.. Habercilik bir ekip işi...Okuduğunuz bir haberde o kadar çok basın emekçisinin alın teri oluyor ki inanamazsınız.Sokakta haberi toplayan muhabir, sayfaya uygun hale getiren editör, düzeltmen, tasarımcısı, fotoshopçu, matbaacısı, dağıtıcısı...Hepsi alın teri döküyor.  Hele de savaş bölgelerinden canları pahasına haber yollayan gazeteciler, televizyoncular .. O gün de orada eski adı Çalışan Gazeteciler Bayramı olan  kendi özel günlerinde yine çalıştılar.Yine ellerinde kamera, yine fotoğraf makinesi..Çünkü onlar önce toplumun sesiydiler ve  sonra kendi seslerini topluma duyurmak adına kendi haberlerini yapmak için  hep ayaktaydılar, hep kameranın arkasındaydılar.

   Uzun sayılabilecek kadar mesleğin içerisinde sayılırım. Kişiler ve kurumlar hakkında yakından ve uzaktan takip ettiğim kadarıyla  fikir sahibi de sayılırım.Yıllardır mesleğin kamburu olan farklı basın kuruluşlarından yaka silkmiş bir yer Mersin..Gerek özel, gerek kamu kuruluşlarının artık gaile almadığı kurumlar haline gelen basın kuruluşları yıllardır “Cemiyet” çatısı altında toplanmaya çalışılsa da pek başarılı olunamamıştır.Bunun nedeni gayet basit. Yerel basın çalışanlarının nedeyse tümü sigortasız  çalışmakta olup, maaşlarını dahi alamadıklarından cemiyete kabul edilmemekte, dışlanmakta idiler.Bir de her nedense özellikle yaygın yani ulusal  basın mensuplarının cemiyet üyesi olduklarını gördük.Nedeni gayet basit.Basın kuruluşları ne kadar büyük olursa çalışanı da sigortalı ve maaşlı.

Bu dengesizlik  sadece cemiyetin  aşabileceği bir durum değil pek tabii ki..

 Cemiyet yerel basını da içine alacak şekilde yapılanmalı, ciddi bir kurum görüntüsünü tekrar kazanmalı, Mersin’ de tek ve önemli bir basın kuruluşu kimliğini kazanmalı,gerek gazete, tv, radyo patronlarını, gerekse çalışanlarının haklarına sahip çıkmalı..

O gün orada, basın çalışanları arasında yıllardır karşılaşmadığım bir birlik ve  beraberlik vardı. Yıllardır bu mesleğin içinde olanlarla, yine katılanlar arasındaki diyalog ve samimiyet görülmeye değerdi.

  Ahmet Ünal..Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı..Kim ne derse desin, hangi fikirde olursa olsun,  o gün şunu gördüm ki, “Başkan” olmak , olabilmek çok önemli..O birliği, beraberliği, o samimiyeti sağlayan Ahmet Ünal umarım bundan sonra tek çatı altında birleştirilecek olan cemiyette bunu devam ettirsin. Tabii ki basın ilke, ahlak ve kurallarına uyarak ve uymayanları uyararak.. En önemlisi ise, basın çalışanlarının  ücretlerinin iyileştirilmesi ve  sigortalarının yatırılması için gerekli girişimlerde bulunulmasının gerekliliğinin kabul edilmesi..İşin gerçeği, ben Mersin’ de  basın çalışanları arasında henüz bir sendika kurulabileceği inancını taşıyamıyorum. İşsizlik korkusu, herkesin ailesini geçindirme derdi , hayatını idame ettirecek bir yükümlülüğünün olması gibi yükümlülüğü var gazetecilerin.. Adım adım hakları gasp edilir ve sendikaları tasfiyeye uğrarken sesini çıkaramadı gazeteciler..İşverenler, yazı işleri ya da haber merkezlerindeki dar bir kadro dışında kimseyi 212 sayılı yasaya göreçalıştırmıyorlar. Bu nedenle çok sayıda gazeteci sarı basın kartı alamıyor .. Elbet bir gün o da olur..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.