1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ELBET BAŞKA BİR YÜZYILDA
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ELBET BAŞKA BİR YÜZYILDA

A+A-

Aslında bir bayram havasında kutlanan bugün, acı bir olayın yıldönümü, bir anma günü. Dünya Emekçi Kadınlar Gününe vesile olan o elim olayda 16 saat çalışan ve düşük ücret alan 129 işçi kadının polis müdahalesi sırasında öldürülmesini anıyoruz yani 100 Yıl önceden bahsediyoruz.

100 yıl sonraya bakın. Bugüne bakın. Ne, nasıl, ne kadar değişti sizce. O işçi kadınlarının ölümünün ardından kadınların çalışma şartları ne denli iyileştirildi.

Bir de kadının kamuda ya da özelde çalışanının çalışma şartları ve ücretleri arasındaki fark var ki, uçurum!

Özelde sigorta ve özlük hakları hak getire!

Süt izni, çeyiz parası, doğum ve ölü parası kim kaybetmiş ki özelde çalışan kadın bulsun.

Son yıllarda iş hayatına girmesi bile tartışıldı kadının. Sonra da birçok destek geldi kadına sırf iş hayatına girsin yâda işe girişsin diye kurslara gider oldu. Peki iş var mı ? Ne kadar var, nasıl var? Kaç kadın hibe almaya hak kazandı da bir iş kurdu ve o işi erkek egemen iş hayatında başarılı ile götürebiliyor.

100 yıl sonra bile halen birçok şey değişmedi .

Kadına sigortasız uzun çalışma saatleri , zor çalışma şartları, düşük ücret, işte uzun saatler, evde yorgun, bitkin, morali çökmüş bir kadın, bir anne.

İşte ve evde ayrı ayrı çalışan kadın.Ücretsiz işçi.

Toplumun verdiği görevler , kadın olarak yapması zorunlu vazifeler ve üstlendiği kimlik. Kadın kadını yanlış yetiştiriyor.Erkek zaten korumacı ya da kıskanç.Karısına, kızına, kız kardeşine, ablasına disiplin ve terbiye adına ya basar dayağı, ya da her öğün  vardır tokadı.

Hele tacizler, ah o hayat karartan tacizler, tecavüzler.. Aşağılık saldırılar. Millet içinde bulunan kendilerine erkek diyen bazı  insan müsveddeleri, Allah’ tan korkmaz , kuldan utanmazlar, şeref namus ,haysiyet  adına ailesindeki kadınlara olmadık hakareti , olmadık işkenceyi yapar, sonra da başkasının karısına kızına göz diker, hatta daha da ileriye gider,  onun hayatını karartır.Ölene kadar unutamayacağı derin izler bırakır ruhunda.

Patronlar yok mu o patronlar, para babaları. Üç kuruş vererek çalıştırdıkları kadınlara bir de taciz de bulunarak onların acizliklerinden yoksulluklarından faydalanır. İşe ve paraya ihtiyacı olanı anlayıp kancayı atarlar. Evdeki de kadın. Kandırılan karısı kocasının ekmek parası için çalıştığını düşünür. Oysa o milletin karısının kızının dünyalar kadar değerli namusunu çalmaktadır  verdiği üç kuruşa .Aç nefsini doyurmak uğruna onların ruhlarında onarılmaz yaralar açar

Evde de olsa işte de olsa çalışır kadın, hep çalışır.Çocuk yetiştirir, boyu kadar oğlunu hiç uğruna kara topraklara verir, emeğini de gömerler evladı ile beraber.Daha evlendirecek torun sevecektir.Geleceğini alır lanet olası terör o annenin yüreğine koskoca bir karanlık bırakır.

Ne değişti 100 yıl sonra, bundan sonraki yüzyılda ne değişir? Birileri kadınların hayat standartlarını düzeltebilmek için çalışır, başka birileri bozmak için elinden geleni ardına koymaz.Boşuna ölmedi o kadınlar, ruhları şad olsun, biri yapar biri bozar fakat elbet başka bir yüzyılda kadınlar emeklerinin karşılığını bulacağı iyileştirilmiş çalışma şartlarına ve hak ettikleri yaşam kalitesine kavuşur.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.