1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. Ekmeleddin İhsanoğlu
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Ekmeleddin İhsanoğlu

A+A-

   EZBER BOZDURABİLECEK İSİM, EKMELEDDİN İHSANOĞLU

  Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Ekmeleddin İhsanoğlu, iki muhalif partinin ortak adayı olarak kamuoyuna sunuldu. Yani 10 Ağustos’ta seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda 24 Ağustos’da yapılacak 2. turda  Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı olarak açıkladı. Bu karara karşı siyasi arenadan tepkiler yağmaya başladı. Muhalefetin diğer partileri de bu konudaki görüşlerini açıkladılar. Yani İhsanoğlu ismi kamu oyunu hayli harekete geçirdi.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?

26 Aralık 1943’de Kahire’de doğdu ve Arap - İslam kültürü ile ailesinin verdiği Türkçe edebiyat zevkiyle büyüdü.  Ayn Şems Üniversitesi’nde kimya bölümüne girdi. Organik kimya üzerine master yaptı ve doktorasını El Ezher Üniversitesi’nde tamamladı. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde göreve başladı ve eczacı Füsun Bilgiç’le evlendi. 1984’de profesör oldu. Tarih, sanat ve kültür ile milletlerarası toplantılar düzenledi. 1980 yılında İslam Konferansı İslam Tarih, Sanat ve Araştırma Merkezi Genel Direktörü oldu. 2004'de İslam Konferansının seçimle gelen ilk Genel Sekreteri oldu..  Yerli - Yabancı Üniversitelerinin  sayısız bilim ve kültür ödüllerini aldı. Evli ve Üç çocuk babası olan İhsanoğlu İngilizce, Arapça, Fransızca ve Farsça biliyor. Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor. Bunların bazıları Fransızca, Japonca, Boşnakça, Malay ve Kore dillerine tercüme edildi.

 AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun uluslararası kimliği ve çağdaş - muhazakar duruşu, isminin yıpranmamış olması, muhalefetin iki büyük partisini bir araya getirmesi, dört yabancı dil konuşması avantajları olarak görünüyor. Erdoğan’ın “otoriter” portresine karşı Muhalefet O’nun "yumuşak" portresiyle yanıt vermek istedi. Ancak dezavantajı, Türkiye’nin en önemli siyasetçilerinden biri olan Erdoğan’ın 12 yıllık yönetimi sırasında başarılı olduğu icraatlarına karşı yarışacak olması.. Diğer taraftan İhsanoğlu’nun siyasi bir kimliğinin olmaması ve  halkın geniş kesimlerince tanınmaması da olumsuzluk olarak görülüyor. Fakat seçimlerde sağ ve sol kimliklerin mücadelesi beklenirken, iki muhafazakar adayın karşı karşıya geliyor olması, Türkiye’de siyasetin yeni konsepti olarak tarihimize yazılacaktır. 

DEĞERLENDİRME

 Ekmeleddin İhsanoğlu ismi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet için kumar gibi bir seçim olduğunu söyleyenler az değil. Konu iyi analiz edildiğinde pek akılsızca olmadığı anlaşılabilir... Halk her ne kadar kendisini tanımıyorsa da, ünlü bir siyasetçinin “Türkiye’de 24 saat çok uzun bir zamandır” dediği gibi seçime kadar olan iki ay, pek de az sayılmaz. Kaldı ki ona karşı tavır alanlar da onu en iyi şekilde tanıtmaya başladılar bile..  Ancak, seçimin asıl savaşları AKP adayının ortaya çıkmasından sonra başlayacak. Ulusal ve uluslar arası gelişmeler ve halka bunların yansımaları, diğer muhalif partiler ve Kürt kitlelerinin bu duruma karşı alacakları tavır, Orta doğuda yeni gelişmeler seçimlerin kilit unsurları olacakları kesin. 21 Haziran Cuma günü TV haberlerinde DSP, DYP, BBP destek vereceğini açıkladı bile. Ancak şurası hiç unutulmamalı ki halk, içeride ve komşu ülkelerde huzur ve barış istiyor. Bunu kimin başaracağına inanıyorlarsa halk Cumhurbaşkanı olarak onu seçecektir. Kim bu ülkeye en iyi hizmeti verecekse Allah onu muzaffer kılsın.. 

     İyi haftalar. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.