1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. EGZAMA HASTALIĞI NEDİR?
EGZAMA HASTALIĞI NEDİR?

EGZAMA HASTALIĞI NEDİR?

EGZAMA HASTALIĞI NEDİR?

A+A-

EGZAMA NE DEMEKTİR?

Egzama çok rahatsız edici ve kötü görünümü olan hastalıktır. Kolay ve basit bir tedavi ile kontrol altında tutulabilir. Egzama hastalığı kaşıntı yapar ve bundan dolayı rahatsızlık verir. Vücudun el bölgesi, kol bölgesi ve açıkta kalan bölümlerinde oluştuğu için kötü görünüm olmaktadır.

EGZAMA HASTALIĞNIN NEDENLERİ NEDİR?

Egzama hastalığı alerjik nedeniyle oluşmaktadır ama duygusal üzüntüler ve sıkıntılar sonucunda da bu hastalığı tetikler. En yaygın olan cinsi alerjik vakalardır tıp dilindeki tabiri “atopik dermatit”dir. Bu hastalıklar genellikle tek taraflı değildir tetikleyici unsurlar vardır mesela astım ve saman nezlesi gibi alerjik hastalıklar neden olur.

Egzama hastalığında sadece solunum değil süt türevleri ve yumurta gibi alerji yapan maddelerin yenmesi halinde oluşur. Genellikle stres durumlarında çok üzüntü yaşanıldığında bu hastalık nükseder. Egzama hastalığı en yaygın olarak bebek ve çocuklarda rastlanmaktadır. Bazı egzama durumları çocuklar büyüdükçe geçer. Bebeklikten itibaren inek sütü verilen kişilerde artış göstermektedir, anneler bebeklerini inek sütü yerine kendi sütleriyle beslemelidir.

EZAMA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Egzama hastalığında iltihaplanan derinin yeri kızararak kaşınır, egzamanın bulunduğu bölgelerde kuruluk meydana gelir. Üzerinde ise küçük sivilceye benzeyen oluşumlar görülür ve su toplar. egzamalı olan bölge kaşındığı zaman çatlaklardan enfeksiyon yayılır ve deri üzeri kanamaya başlar. Bölge üzerinde bulunana çatlaklardan mikroplar kişinin bedenine yayılabilir. Egzama hastalığı genellikle ilk olarak yüz bölgesinde ve baş derisinin içinde çıkar, daha sonra kol ve bacaklarda özellikle kilolu kişilerde derinin katlanması ve giyilen kıyafetin vücuda sürünmesi nedeniyle oluşur. Egzama hastalığı genellikle rahatsızlık ve aşırı kaşınmalar sayesinde çatlaklar oluşur ve mobil film izle dinlenerek egzama ilerlemesi önlenebilir.

Bir kez egzama hastalığı gelişmiş ise bu durumu tetikleyici unsurlar şunlardır:

Beslenme durumu egzama hastalığını tetikleyecek hastalığı artırıcı gıdaların alınması

Stres ve aşırı heyecan

Kimyasal maddeler ve çamaşır deterjanları, sabun, cilt kremi ve şampuanlar

Soğuk hava şartları

Hava teması ile yayılan alerjenler ev tozları, hayvan alerjenleri vb.

EGZAMA HASTALIĞI VÜCUTTA NERELERDE OLUŞUR?

Genel olarak ilk önce kuru ve iltihaplı olarak yanaklarda oluşmaya başlar. http://www.mobilfilmizle.org/ Deri kırmızı renktedir, pigmentli deri ise genellikle mor renktedir ve beyaz renkte bile olabilir. Çocuk büyüme çağındayken egzama hastalığı kişinin kollarında, bacaklarında, dirseklerde, ellerinde ve diz arkalarında görülür.

EGZAMA HASTALIĞIIN TEDAVİSİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

 

Yarayı kaşımamak egzama hastalığında en önemli detaydır. Egzamalı hastalar veya daha önceden bu hastalığı geçirmiş kişilerin derileri çok hassadır. Bu nedenle elleri tahriş edici maddelerden uzak durulmalıdır. Bulaşık yıkarken eldiven kullanılmalıdır, egzama hastalığında zarar veren madde bulunmalı ve onla teması kesilerek tahrişi önleyebilir. İlaç tedavisi olarak kremler ve deri tahrişini engellemek için zararlı maddelerden uzak durulmalıdır. 

Tedavi sürecinde ileri derece yara oluşumlarında western filmler çarşaflarının kimyasal maddeler den arındırılarak olması gereklidir. Çünkü çarşafta bulunan deterjan kalıntıları da hastayı oldukça rahatsız etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.