1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ecevit'in kalesinden seslendi
Ecevit'in kalesinden seslendi

Ecevit'in kalesinden seslendi

Kılıçdaroğlu, "1 milyon 700 bin aileye sesleniyorum, sandığa gidince bunlara dersini verin.''dedi.

A+A-

CHP'nin Ergenekon davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal'ı aday göstermesiyle dikkatleri üzerinde toplayan Zonguldak'ta bugün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingi vardı.

Meydandaki seçmenlere seslenen ve konuşması 'Halkçı Kemal' sloganlarıyla kesilen Kılıçdaroğlu'na kasket verildi. Kasketi başına takan Kılıçdaroğlu'nun sözlerinden satır başları şöyle:

"Gelip Zonguldak'a oy isteyeceksin, insanda biraz utanma olur. Bunların maskelerini indireceğiz, indirmek zorundayız. Biz özgürlüğü ve demokrasiyi isteriz, alın terine değer veririz.

Samsun'da 2,5 aylık Kübra açlıktan öldü, hangi tarihte 2011. Yirmi birinci yüzyılda. Bunun ayıbı kime aittir. Ayıbı bu ülkeyi yönetenlere aittir. Kişi başına gelir 10 bin dolara ulaştıysa nasıl oluyor da bir bebek annesinin kucağında ölüyor? Hiç utanmıyorlar mı?

Çöpte kağıt toplayan küçük bir çocuk kamyonun altında kalarak hayatını kaybetti. O çocuğun okulda olması lazım. Belli ki mecburen çöp topluyor.

Bu topraklarda bir çocuk bile yatağa aç girmeyecek. Onun için aile sigortası getireceğiz. Muğla'da bir gazimiz açlıktan yatağında ölü bulundu.

Aile sigortasının temel felsefesi asgari gelir güvencesi getirmesi. Aile sigortası yoksul ailede kadının hesabına yatırılacak.

Taşeron işçiliği kaldıracağız, tarihe gömeceğiz. Herkes çalışacak, üretecek ve sendikalı olacak.

Askerlik önce 9 aya sonra 6 aya indirilecek. Orduyu daha dinamik hale getireceğiz, hantal yapısından kurtaracağız.

Türkiye'nin en güvenilir kurumlarından birisi ÖSYM'ydi. Bunlar geldiler, burayı da batırdılar. Siz 1 milyon 700 bin gencin hayaliyle nasıl oynarsınız? Bir de o koltuklarda oturuyorsunuz. Ne diyorlar, 'Şifreli hayat, oh ne rahat'. 1 milyon 700 bin aileye sesleniyorum, sandığa gidince bunlara dersini verin. Bir demokrasi dersi verelim, bir ayağa kalkalım. Bu memleketi bu kadar perişan etmeye bunların hakkı var mı?"

HABERAL BİZİM GURURUMUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Zonguldak mitinginde Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Zonguldak 1. sıradan milletvekili adayı olarak gösterilmesine yönelik eleştirilere yanıt verirken, "Haberal bizim onurumuzdur, Zonguldak'ın onurudur, Türkiye'nin onurudur" dedi.
Kılıçdaroğlu, Zonguldak Madenci Anıtı Meydanı'nda düzenlenilen mitingde halka seslendi. Mitingde CHP Zonguldak 1. sıradan milletvekili adayı olarak gösterilen Haberal'dan "Bir kardeşiniz, bir hemşehriniz, bir yiğit adam" olarak söz eden Kılıçdaroğlu, "Haberal'ın suçu ne? Ben size suçunu söyleyeyim. Haberal'ın suçu bir; üniversite kurdu. Sana ne üniversite kurmaktan.Haberal'ın suçu iki; dünyanın sayılı cerrahlarından biri. Niye okuyorsun? Suçu üç; bu milleti düşünüyor, fakir fukarayı düşünüyor. Suçu dört; bütün malvarlığını bir üniversiteye verdi, dünyalık edinmedi. Benim çocuklarım, bu ülkenin çocukları okusun diye, bu ülkenin çocuklarına katkı olsun diye yaptı bunları" diye konuştu.

-"BABASININ CENAZESİNE GELEMEDİ, BU AYIP İKTİDARA YETER"-

Babası Zonguldak'ta vefat ettiğinde Haberal'ın tutuklu olması nedeniyle cenazeye katılamadığını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Bu ayıp bile bu iktidara yeter. Ne olacak yani, bir insan babasını defnedemez mi? İnsanda biraz vicdan, biraz ahlak olur. Bir insan, babasını kaybederse o acıyı en azından dostlarıyla paylaşmak ister. Siz, bir hücrede o acısını bile paylaşmasına izin vermediniz. Sonra kalkıyorlar, CHP, Haberal'ı milletvekili gösterdi diye bizi suçluyorlar. İnsanda biraz vicdan olur" dedi.

-"SEN KİM, HABERAL KİM ALLAH AŞKINA?"-

Kılıçdaroğlu, Haberal'ın suçlu olduğuna dair ortada bir mahkeme kararının bulunmadığını, milletvekili adaylığına başvururken "Parlamentoya gelirsem dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili ilk imzayı ben atacağım" şeklinde bir dilekçe imzaladığını belirterek şöyle konuştu:
"Biz birileri gibi dokunulmazlık dosyalarının arkasına saklananlardan değiliz. Bizim ahlakımız var. Biz verdiğimiz sözü tutarız. 2002'de milletin önüne çıkacaksın, dokunulmazlıkları kaldıracağım diye söz vereceksin, sonra verdiğin sözü unutacaksın. Buna ne denir? İkiyüzlülük denir, riyakarlık denir. Adam gibi adamsan verdiğin sözün arkasında dur, kaldır dokunulmazlıkları. Zaten hakimi de sen tayin ediyorsun, savcıyı da. Bak biz ona rağmen korkmuyoruz, "Kaldır dokunulmazlığı' diyoruz. Kaldırır mı, kaldıramaz. Çünkü kaldıracak yüreği yok. Bir adamda mangal gibi yürek olacak ki verdiği sözün arkasında duracak. Şimdi gelmiş, Haberal'ı suçlayacak. Sen kim, Haberal kim Allah aşkına?"

-"BAŞBAKAN'DA CİDDİ HAFIZA KAYBI VAR"-

Haberal'ın merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit'e sağlık hizmeti sunduğunu, Ecevit'in de onu Cumhurbaşkanı adaylarından birisi olarak düşündüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bunu Zonguldaklı da biliyor, bunu bütün Türkiye de biliyor. Şimdi kalkacaklar "Haberal geldi Zonguldak'a, yok efendim çıkacak.' İster çıksın, ister çıkmasın, Haberal bizim onurumuzdur, Zonguldak'ın onurudur, Türkiye'nin onurudur diyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, Haberal'ın "Suçum ne?" başlıklı bir kitap yazdığını anımsatarak "Tamam, içeri aldınız eyvallah, hapse de attınız eyvallah. Peki benim suçum ne? Suçu yok. Bu davanın savcısı kimdi? Recep Tayyip Erdoğan değil mi? Davanın savcısı Recep Tayyip Erdoğan'sa artık gerisini siz düşünün. Geçen gün yine çark etmiş, "Ben hiçbir yerde söylemedim ben bu davanın savcısıyım' diye. İnsanda biraz insaf olur, hafıza olur. Demek ki ciddi bir hafıza kaybı var. "Ben bu davanın savcısıyım' diye sen AKP grubunda söyledin" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.