1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. EBELİK HAFTASI İLE İLGİLİ…
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

EBELİK HAFTASI İLE İLGİLİ…

A+A-

14 Mart Tıp Bayramı genellikle doktorların, 12 Mayıs " ta Hemşireler Günü olarak kutlanırken ebelik haftası bu günlere oranla daha bir sönük geçer .Oysa, ebelerin hayatımızdaki yeri yadsınamaz ..

Bu hafta ebelik haftası, bu hafta ebelerin haftası..Sorunları, istekleri, ihtiyaçları, sağlık sektöründeki yerlerinin gözden geçirilmesi gereken bir hafta..Dilerim amacına ulaşır..

“Ana-Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum
sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler diye düşünüyorum.Biliyorum ki pek çoğunuz benimle aynı fikirdesiniz.

Anne ve bebek ölümleri oranındaki yüksekliğin, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye"de, ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılmamaktadır diyebilir miyiz? Ebelik, 1909 yılına kadar anadan kıza geçen, görgü ve deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik, bugün de aynı şekilde gereken öneme sahip değildir. Oysa ebenin, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü vardır. Böyle olmasına rağmen, ülkemizde ebeler yeterince değerlendirilmemektedir.

Özellikle Doğu bölgesindeki illerde bu sorunun daha da fazladır. Sağlık ocaklarında çalışan ebelerin nüfus oranına göre dağılımı, batıdaki illerimizden daha az orandadır.

Sağlık ocaklarının sayısının arttırılması ve yeterli personel görevlendirilmesi durumunda, anne ve bebek ölüm oranlarında da büyük bir azalma gerçekleşecektir. Anne ve bebek ölüm oranının yüksek olması, istihdam edilen ebe sayısının azlığından kaynaklanmaktadır.

Ebelerimizin durumlarının düzeltilmesi için acilen şu önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyorum. Bu önlemlerin alınması aynı zamanda hem ülkemiz çocukları hem de ülkemiz annelerini de ilgilendirmektedir.
Sağlık evleri uygulamasına son verilip yerlerine motorize ekipler kurulmalı, hizmet içi eğitim programlarına ağırlık verilmeli,maaşlarının yeterli düzeye yükseltilmesi,çalışma ortamlarının düzenlenmesi,görev tanımının yeniden yapılması,mesai saatlerinin düzenlenmesi,ebelik yasasının çıkartılması gerekmektedir.

Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.Bu duygu ve düşüncelerle tüm ebelerin 21-28 Nisan Ebeler Haftasını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.