1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. E –DEVLET ÇİLESİ..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

E –DEVLET ÇİLESİ..

A+A-

E –Devlet uygulaması , “UNUTKANLIK” üzerine kurulmuş bir sistem.Biliyorsunuz millet olarak unutkanlığımızla, zayıf hafızamızla  yıllardır fıkralara konu oluruz.İşte bizden birileri bunu çok iyi kullanarak paraya dönüştürmüş.Bizim unutkanlığımızdan da faydalandılar ya sonunda pes yani..

  E – Devlet uygulamasını yeni yeni duyanlar olabilir.Hatta ben inanıyorum ki bundan haberi olmayanlar dahi vardır. Teknolojiden ve internetten bihaber o kadar çok insanımız var ki.. Bu arada, 9.5 milyon emeklimiz henüz bankamatikten para çekmekte zorlanırken, bu kişilere "Banka değişikliğini kendin şifrenle internetten yapacaksın" demek, kötü niyetli internet kafelerde vatandaşların ve emeklilerin şifrelerinin elden ele dolaşmasına sebep olacaktır.

Bizler gibi daha başından itibaren duyup kullanmaya başlayanların ise başları e- devlet uygulaması ile derde girdi bile. E –devlet şifresini alan vatandaşın çilesi bitmek bilmiyor. Şifreyi aldıktan sonra şifresini unutan, şifre ile sisteme giremeyen ve sistem hatası ile karşılaşan vatandaşlar tekrar şifre almaya gidiyor. Tekrar şifre aldıklarında ise 10 TL ödemek zorunda kalıyor.

Enteresan olan bir çok vatandaş şifresini hatırlıyor,şifresini doğru giriyor olmasına rağmen sistem hatası nedeniyle 10 kez yanlış girilen şifre  bloke oluyor .Yani anlayacağınız girdiğiniz her yanlış şifre için 1 liranız yanıyor.10 kere gir bloke et, 10 lira ver yenisini al, güzel mantık..Devletimiz de sanal dünyadan kazanç elde etmenin yolunu da böylece buldu.

E- devlet şifresini 18 yaşını doldurmuş her vatandaş almak ve kendisi ile ilgili bilgelere bu şifre ile sistemden ulaşmak zorunda olduğunu düşünürsek ve seçmen sayısı ile kıyaslarsak ki bu 18 yaşın üzerindeki insan sayısını verir bize, bu da yurtiçi seçmen sayısı 50 milyon 189 bin 930, yurtdışı seçmen sayısı ise 2 milyon 568 bin 977 olarak karşımıza çıkar.

Bununla birlikte yaklaşık 5.5 milyon kişi bu şifreyi almış ve kullanmaya başlamış olmasına rağmen, kullandığı şifreyi unutanlarda bir hayli fazla. Kamu kurumlarınca alınan her ücretin bir hizmetin veya edimin karşılığı olması gerekir. Oysa e- devlet uygulamasında PTT’den alınan şifrenin kaybedilmesi veya unutulması halinde bu hizmetten yararlanan tüketiciden 10 TL ücret alınmakta ancak bu ücretin hangi ölçüte göre belirlendiği konusunda vatandaşı aydınlatıcı bir bilgiye yer verilmemektedir

Fakat özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerine  ulaşmakta kullanan e- devlet uygulamasında kullanıcı sayısı son beş ayda 5.5 milyona ulaştı.

Ulaşması ile birlikte sistemde de elimizde patladı.

Durum bu...

Kolay yoldan para kazanmanın bu kadar meşrulaştırılmasına ses çıkarabiliyor muyuz?

Anayasanın 2’nci maddesinde yer alan sosyal hukuk devleti ilkesine uygun olmadığını görebiliyor muyuz? Bir daha gözden geçirelim o zaman..

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum