1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. “DUR” DİYEBİLMEK İÇİN..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“DUR” DİYEBİLMEK İÇİN..

A+A-

2001 yılında yapılan anayasa değişiklikleriyle parti kapatılma gerekçeleri yeniden düzenlenmiş ve bir siyasi partinin kapatılması için kolektif hareket ve genel merkez ile üst düzey yöneticilerin Cumhuriyetin temel niteliklerini ortadan kaldırmayı amaçlayan ve benzeri suçları onaylaması ve bu suça katılması gerekmektedir. Zaten böyle eylemde bulunan partileri halkımız desteklemeyecek ve bu partiler iktidarda bile olsalar gene halkın iradesiyle oradan indirilecektir. Türkiye'de geçmişten günümüzde Cumhuriyet Tarihinde 22 siyasi parti kapatılmıştır. Bir çok siyasetçiye siyaset yasağı getirilmiştir. Peki bu çözüm getirmiş midir? İzleyen yıllarda siyaset yasağı kalkan ve partisi kapatılan genel başkanlar; Başbakan, Cumhurbaşkanı olmamış mıdır? Bu soruların cevaplarını iyi irdelemek gerekir.

  Millet olarak artık hepsini  tanıyoruz! Ortada seçim havası, seçim heyecanı yokken; devlet hazinesinden aldıkları trilyonlarca lirayı; kağıt ve naylon bayrak ederek görüntü ve çevre kirliliğine kurban ettiklerini ibret, hayret ve öfkeyle seyrediyoruz.
Milletin evinde çay içecek şekeri yokken; onlar  hazineden aldıkları  trilyonları; iplere dizerek görüntü kirliliği yarattıklarını, trilyonları ip edip direkler arasına gerdiklerini  ve ucundan artanla da ip atladıklarını  görüyoruz artık!...

  Bence irtica tehdidi yok, din yobazlığı tehdidi var. Dini şahsi menfaatleri için kullanan bir grup var. Bu grup eğer menfaatleri başka yerde olsun ve bunu bilsin dini bir kenara atıp o yola gider. Rejim değiştirip yeni patronlar oluşturma, sermayeyi kendi yandaşlarına yayma grubu var. İnsanların ağzına bir parmak bal sürüp, arı kovanını götürenler var. Ve bunlar bu tehdit bugün İslamı kullanıyor. Yarın neyi kullanacağı belli olmaz. İrtica tehdidi yok, şeriat tehdidi ise bir avuç insan. Ancak koyun sürüsü misali bir koyuna biraz ot gösteriyorlar, koyun otu takip ediyor ve uçurumdan atlıyor, onunla birlikte tüm koyunlar peşinden geliyor. O Koyunlar ne yaptığının farkında bile değil, bu ülkenin okuma yazma bilmeyen insanları var, 3 ayda istiklal marşını ezberleyemeyen insanlar var. Bu ülkede kültürlü insanlar da var...Ancak 3 kalem 10 liradan satılırsa 30 kalem kaç liradan satılır dendiğinde  hesaplayamayan insanlar var. Bu ülkede eğitim sorunu var. Bu ülkede insanlar yere tükürmeyi bıraktığında otobüslerde cep telefonu kapandığında sinemada kendi aralarında konuşmalar kesildiğinde , minibüslere normalin üstünde insan binmediğinde, toplu taşıma araçları kullanıldığı, çöpler doğa yerine geri dönüşüm merkezlerine götürüldüğünde, villa için tarla yakan okumuş patronlar, tarla için orman  yakan cahil insanlar kalmadığında, memuriyeti nüfus aracı olarak kullanmak bırakıldığında, rüşvet ortadan kalktığında, uyuşturucu sokaklara taşınmadığında, büyüğe saygı, küçüğe sevgi geri geldiğinde, sporculara, teknik adamlara milyonlarca  dolar verilip bilim araştırmalarına bu çok görülmediğinde, boş üniversiteler açmak yerine üniversitelerin içi doldurulduğunda, Türkiye'de hiçbir rejim tehdidi kalmayacaktır.İşte bunlar yapılabildiğinde, artık cahilliği aşmış, düşünen ve doğru karar verebilen insanlar, görmesini öğrenecek, görecek ve “dur” diyebilecek..Yoksa hala o bir avuç insanın tehditlerine kurban gitmeye devam edecek..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum